Uroczystość otwarcia Domu Oczami Brata w Częstochowie

by biuro

19.05.2023, Częstochowa, ul. Brzezińska 57/59

Trudu powstania Domu podjęła się Fundacja Oczami Brata. To co wydawałoby się niemożliwe, przekuliśmy w dobro i spełnienie obietnicy.

Podczas uroczystości otwarcia Domu Oczami Brata odbyła się prezentacja filmu pt. „Obietnica” opowiadającym o Fundacji Oczami Brata. W filmie wypowiedzieli się: Jadwiga i Janusz Bilscy, rodzice Karola Bilskiego, ale też Paweł Bilski, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata oraz Piotr Bilski – architekt Domu Oczami Brata. W filmie o działaniach organizacji, jej misji, wartościach i potrzebach działania opowiadają również: uczestnicy zajęć: Michał i Dorota, pracownicy: Marta Goldsztajn i Agata Sufin, przedstawiciele rodziców uczestników: Beata Kijak oraz darczyńców, tj. Milena Kościelniak z firmy Wkręt Met Klimas.

Uroczyste otwarcie Domu Oczami Brata rozpoczęli występem artystycznym uczestnicy terapii zajęciowej Fundacji Oczami Brata, którzy zatańczyli do utworu pt. „Zaczynamy show”. A zaczęli show w pięknej oprawie muzycznej, świetlnej i dymu teatralnego.

Wydarzenie poprowadzili Tomasz Wolny („Pytanie na śniadanie”, „Panorama”) oraz Aleksandra Tokarczyk (aktorka Teatru Nowego w Częstochowie).

Ostatnie kilkadziesiąt lat marzeń o Domu, o miejscu pełnym ciepła i miłości dziś odchodzi w zapomnienie. Dziś Dom jest już realnością. A jego otwarcie, nieprzypadkowo odbywa się w Dniu Dobrych Uczynków. Te dobre uczynki doprowadziły nas do realizacji wspaniałego marzenia. A warto marzyć!

Gości przywitał Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21, Fundator i Dyrektor Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie oraz brat Karola, wielki marzyciel i aktywista Pawła Bilskiego, który wygłosił wzruszające przemówienie. Bilski powiedział m.in.:

„Mamo i tato – melduję wykonanie zadania. To Wasze marzenie sprzed wielu, wielu lat, w końcu staje się realnością. Dziś jednak z marzeń schodzimy na ziemie, dosłownie, otwierając coś tak wyjątkowego i potrzebnego.

Karolu, mój kochany bracie, choć dziś nie ma fizycznie Ciebie już obok mnie, to czuję, że i tak jesteś, razem z nami wszystkimi, i cieszysz się, że marzenia się spełniły. Dużo oddałbym za to, abyś mógł tutaj zamieszkać. Odszedłeś w koszulce, na której było napisane „miłość zostaje tutaj”. I rzeczywiście ta miłość, dziś gości w naszym domu. Karolu, dziś wypełnia się obietnica, którą złożyłem Ci podczas Twojej śmierci. Obietnica, że zbuduję ten Dom. Dziś, po 10 latach ta obietnica się wypełnia”.

Muzycznie uroczystość zilustrowała: Marta Honzatko (aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Teatru Nowego w Częstochowie) oraz Wojciech Królikowski – piano, Krystian Hutny – perkusja, Adama Ścigała – bas oraz Sebastian Janik – saksofon. Zabrzmiały utwory: „Dom gdzieś blisko mnie”, „Dziwny jest ten świat” „Obok nas”, „Ważne, są tylko te dni” oraz m.in. utwór z czołówki serialu „Dom”.

Druk plakatów w Warszawie

Następujące osoby wygłosiły przemówienia:

1. W imieniu Prezesa Rady Ministrów, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawskiego list odczytała Pani Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska

2. Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Ryszard Majer

3. Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk

4. Burmistrz Miasta Olsztyn Pan Tomasz Kucharski

5. W imieniu Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób

Niepełnosprawnych Pana Krzysztofa Michałkiewicza głos zabrał Pan Tomasz Wojakowskiego, Pełnomocnik Prezesa Zarządu PFRON ds. Dostępności.

6. Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Pan Grzegorz Baranowski

7. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pan Wojciech Kaczmarczyk

8. Ambasador budowy Domu Oczami Brata Pani Dominika Kasińska

9. Przedstawiciel mieszkańców, uczestników zajęć fundacji oraz rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością w Fundacji Oczami Brata, Pani Zofia Gałuszka

 

Fundacja Oczami Brata nie próżnuje. Została założona w styczniu 2014 roku, jednak jej działalność rozpoczęła się tuż po śmierci Karola Bilskiego 25 lutego 2013 roku. Niecały miesiąc później powstał projekt DOWN-LOVE zapoczątkowany przez Martę Goldsztajn i Pawła Bilskiego.

 

Pierwsze lata działalności Fundacji Oczami Brata były raczkujące. Powstawały wówczas pierwsze projekty animacyjne i artystyczne, ale również asystencji osobistej osób z niepełnosprawnością. Jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, fundacja zapoczątkowała działania oparte na opiece wytchnieniowej. 2016 rok to rok przełomowy. Wówczas fundacja otworzyła Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego oraz Spółdzielnie Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”, która obecnie prowadzi Klubokawiarnię oraz Kawiarnię „Alternatywa 21”. To przestrzenie, w której pracują na co dzień osoby z niepełnosprawnością, absolwenci działań fundacji.

2017 rok to czas zakładania pierwszych mieszkań wspomagano-treningowych. W 2018 roku fundacja otworzyła pracownie aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością, a w 2020 roku Warsztat Terapii Zajęciowej. Obecnie fundacja prowadzi dwa Warsztaty, a jeden z nich swoją siedzibę będzie miał właśnie w Domu Oczami Brata. Fundacja to też teatr, a w sumie to dwa teatry.

Społeczność naszej organizacji rzeczywiście myśli podwójnie… W Domu będzie działać będzie Teatr Oczami Brata, zainagurowany przez Pawła Bilskiego w 2010 roku (wówczas był to Teatr Integracyjny ALA). Ponadto działać tutaj będzie Teatr Nowy w Częstochowie, jako osobna organizacja, dla której ważny jest rozwój artystyczny młodych artystów oraz pobudzanie aktywności lokalnej.

Ze społecznością lokalną fundacja związana jest od lat, m.in. zakładając partnerstwo na rzecz aktywności lokalnej „Teraz Błeszno”. Obecnie fundacja tworzy: 10 miejsc wsparcia, pomaga setkom osób z niepełnosprawnością i ich rodzinom, zatrudnia 100 pracowników, specjalistów z zakresu pomocy społecznej. Jest liderem w zakresie kreowania polityki społecznej w Polsce.

A dziś Fundacja otwiera Dom Oczami Brata, na działce o powierzchni 2 tysiące metrów kwadratowych, przekazanej w formie darowizny przez Pawła Bilskiego, na której stanął Dom o powierzchni blisko 1 tysiąca metrów kwadratowych. W sumie to dwa budynki, składające się na część mieszkalną i rehabilitacyjno-warsztatowo-biurową. W pierwszej znajduje się 12 pokoi (8 – 1 osobowych i 4 – 2 osobowe) z dostępnymi łazienkami, salon z kuchnią, pokój spotkań, szatnia, pomieszczenia gospodarcze, pokój asystenta. W drugiej części Domu, w której teraz się znajdujemy, jest sala widowiskowa o powierzchni 170 metrów kwadratowych, garderoba dla artystów oraz biuro organizacji.

Ambasadorami budowy Domu Oczami Brata byli m.in. obecna dziś Dominika Kasińska oraz aktorzy Tomasz Ciachorowski, Olga Borys, Mateusz Janicki, Piotr Cyrwus i Piotr Swend – aktor serialu „Klan” oraz Teatru 21. Piotr, podczas uroczystości wykonał swój autorski utwór na pianinie.

Dom przeznaczony będzie dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, którzy ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Dom będzie dedykowany szczególnie dla podopiecznych fundacji, w tym dla aktorów Teatru Oczami Brata. Dom usytuowany będzie w południowej części Częstochowy, na terenie dzielnicy Błeszno, przy ulicy Brzezińskiej. Dzielnicę charakteryzuje cicha, spokojna i sąsiedzka atmosfera, co sprzyja szybkiemu zaaklimatyzowaniu się nowych osób, mieszkańców. Dzielnica znajduje się na obrzeżach miasta, co dodaje jej atrakcyjności. Miejsce to otaczają tereny zielone, które sprzyjać będą podejmowaniu dodatkowych aktywności przez mieszkańców. Pomimo oddalenia dzielnicy od centrum miasta, miejsce to cechuje się dobrze rozwiniętą siecią transportu komunikacji miejskiej, co jest niezwykle istotne w przypadku osób z niepełnosprawnością. Budowę można wspomóc przekazując materiały budowlane lub dowolną kwotę na konto:

73 1750 0012 0000 0000 3860 0133

Fundacja Oczami Brata

Adres: ul. Brzezińska 47/59 lok. 2
42-200 Częstochowa
Tel. 533-527-368, 788-448-039

 

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, dlatego w sposób inny niż zawsze, go otworzyliśmy.

Ten Dom zbudowano na wartościach. Na wartościach, które są szczególnie ważne dla naszej społeczności. Bez nich nie udałoby się nam działać przez blisko 10 lat! Dlatego, w 10. rocznicę śmierci Karola Bilskiego, odbyły się warsztaty z naszą społecznością i zostały wypracowane wartości, które pragniemy, aby były drogowskazem dla mieszkających w tym Domu osób, uczestników zajęć dziennych, kadry pracowników i gości. Kolejno, goście wydarzenia, odczytywali wartości domu i razem z mieszkańcami wypuścili je w górę. Tak, że wypełniły sufit sali widowiskowej.

Symbolicznego poświęcenia Domu dokonał ks. Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Nie zabrakło również tortu i poczęstunku, przygotowanego przez Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”.

Już 24 maja, w najbliższą środę o godz. 12:00 będzie miał miejsce Pierwszy Dzień Otwarty Domu Oczami Brata, podczas którego po raz pierwszy na tej scenie zostanie zaprezentowany spektakl pt. „Cebula”, opowiadający historię Karola i fundacji.

W spektaklu padają m.in. słowa: „Ja mam taki pomył! Ja zbuduje dom, jeszcze nie wiem jak to będzie wyglądało – ale wiem, że w domu, będą mogli mieszkać ludzie, tacy jak Karol, którzy wiedzą, że ktoś ich kocha, to czują na pewno”.

Goście na uroczystość otwarcia Domu Oczami Brata przekazali m.in. rośliny, które zazielenią wnętrze Domu. Każdy darczyńca może liczyć na podpisanie rośliny specjalną tabliczką. O zieleń dbać będą mieszkańcy Domu.

Dom położony jest przy ul. Brzezińskiej 57/59, w cichej i spokojnej dzielnicy Błeszno, gdzie na co dzień słychać śpiew ptaków, co idealnie komponuje się z pięknym terenem zielonym, stworzonym obok Domu.

Producentem dzisiejszego wydarzenia był Teatr Nowy w Częstochowie, scenariusz i reżyseria Paweł Bilski, realizacja dźwięku, świateł Epic Sound, Paweł Błaszczak, Tomasz Więckowski, Paweł Jaworski, Zbigniew Perliński, realizacja wideo Marta Goldsztajn i Piotr Cieślak. Zespół muzyczny: Marta Honzatko, Wojciecha Królikowski, Krystian Hutny, Adam Ścigała, Sebastian Janik.

ksero Warszawa

Darczyńcy budowy Domu Oczami Brata:

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nazwa zadania: Kontynuacja budowy domu oczami brata dla 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi

Zakres wsparcia: ściany działowe, armatura, stolarka wewnętrzna, elewacja, posadzki, tynki, wyposażenie, meble, instalacje, systemy monitoringowe; internetowe; kontroli i monitoringu, termoizolacja, sufity oraz teren

Wartość projektu: 3 124 175,00

Wartość dofinansowania: 2 499 340,00

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa zadania: kontynuacja budowy siedziby teatru oczami brata w Częstochowie

Zakres wsparcia: ściany działowe, okna i drzwi, podjazd zewnętrzny, kotłownia gazowa, kładka, fasada zewnętrzna, parapety zewnętrzne, posadzki, tynki, roboty malarskie, scena, podjazd do sceny

Wartość projektu: 637 326,46 zł

Wartość dofinansowania: 500 000,00 zł

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Nazwa zadania: kontynuacja budowy Domu Oczami Brata dla 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi

Zakres wsparcia: wkład własny finansowy do zadania kontynuacja budowy Domu Oczami Brata dla 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi

Wartość projektu: 450 000,00 zł

Wartość dofinansowania: 450 000,00 zł

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Nazwa zadania: kontynuacja budowy siedziby Teatr Oczami Brata w Częstochowie.

Zakres wsparcia: wkład własny finansowy do zadania kontynuacja budowy siedziby Teatru Oczami Brata w Częstochowie

Wartość projektu: 120 000,00 zł

Wartość dofinansowania: 120 000,00 zł

 

Narodowe Centrum Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Nazwa zadania: rozbudowa i rozwój misji Fundacji Oczami Brata, w ramach wspierania rozwoju instytucjonalnego, poprzez powstanie Domu Oczami Brata

Zakres wsparcia: zabudowy karton-gipsowe, termoizolacja nad sufitami, osłony przeciwsłoneczne, instalacje ppoż, voip

Wartość projektu: 431 000,00 zł

Wartość dofinansowania: 431 000,00 zł

 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego / ze środków PFRON

Nazwa zadania: dofinansowanie robót budowalnych w Domu Oczami Brata – wykończenie toalet, łazienek oraz zakup i montaż windy, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Zakres wsparcia: wykończenie ścian i podłóg gresem w łazienkach i toaletach, białe montaże, punkty hydrauliczne, drzwi wewnętrzne, wanna mobilna, zasłony prysznicowe, lustra i uchwyty dla osób z niepełnosprawnością, winda, system przyzywowy

Wartość projektu: 431 000,00 zł

Wartość dofinansowania: 431 000,00 zł

 

Wkręt-Met Klimas

Zakres wsparcia: techniki zamocowań do całości inwestycji, materiały budowlane oraz darowizny finansowe

Wartość wsparcia: 240 000,00 zł

 

Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”

Zakres wsparcia: darowizny finansowe Wartość wsparcia: 150 000,00 zł

 

Press Glass

Zakres wsparcia: szyby zespolone i pojedyncze Wartość wsparcia: 74 846,00 zł

 

Fundacja Castorama

Zakres wsparcia: zabudowa kuchenna oraz podłogi winylowe Wartość wsparcia: 66 674,70 zł

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o

Zakres wsparcia: pustaki Wartość wsparcia: 51 131,52 zł

 

Austrotherm Sp. z o. o.

Zakres wsparcia: darowizna finansowa Wartość wsparcia: 5 000,00 zł

oraz Fundacja Oczami Brata, poprzez wsparcie ze środków własnych i zbiórek publicznych.

 

Dodatkowe osoby, firmy, wspólnoty wspierające budowę Domu Oczami Brata

1. Paweł Bilski – Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami

2. Paulina Fronczak – Wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata

3. Marta Goldsztajn – Prezes Zarządu Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie

4. Piotr Bilski – Architekt Budowy Domu Oczami Brata

5. Klaudia i Robert Sawiak

6. Dorota Chrząstek

7. Wspólnota Domowy Kościół Archidiecezji Częstochowskiej

8. Ceramika Paradyż

9. ZCB OWCZARY R.E.R. Stępień Sp.J.

10. C.U.H.B. „Rampa” Sp. z o.o.

11. Novum Sp. z o.o. S.k.

12. Bauland Sp. z o.o.

 

Odpowiedzialni za projekt i nadzór budowy Domu Oczami Brata

1. Piotr Bilski – Architekt i koordynator budowy Domu Oczami Brata

2. Mariusz Mirek – Projektant Domu Oczami Brata

3. Elżbieta Ochocka – Projektant konstrukcji w Domu Oczami Brata

4. Halina Mesjasz – Rzeczoznawca ds. sanitarno-epidemiologicznych

5. Jerzy Małolepszy – Rzeczoznawca ds. przeciwpożarowych

6. Konrad Śliwiński – Projektant branży sanitarnej

7. Marek Pomorski – Projektant branży elektrycznej

8. Andrzej Musialski – Inspektor nadzoru inwestorskiego w zakresie architektoniczno-konstrukcyjnym

9. Sebastian Grabowski – Firma Arwekon – Wykonawca budowy Domu Oczami Brata

 

Related Posts