Teatr Nowy w Częstochowie przedstawia spektakl „Umrzeć ze śmiechu!” PREMIERA: 20.10.2023

by biuro

Teatr Nowy w Częstochowie przedstawia spektakl pt. „Umrzeć ze śmiechu! PREMIERA: 20.10.2023, godz. 19:00 w siedzibie Teatru Nowego w Częstochowie, przy ul. Brzezińskiej 57/59 w Częstochowie

„Umrzeć ze śmiechu” to błyskotliwie napisana przez amerykańskiego aktora, reżysera i scenarzystę Paula Elliotta komedia, pełna czarnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji, która pod komediową warstwą, umiejętnie przemyca ważne życiowe tematy. To komedia, która uczy, wzrusza a może nawet i poucza. Jest to wyjątkowa sztuka, w której poruszany jest bardzo trudny temat śmierci i odchodzenia najbliższych nam osób. Jednocześnie spektakl bogaty jest w zaskakujące zwroty akcji oraz pewną akceptacją tego, co niezrozumiałe.

Connie, Mary, Millie i Lena to trzy znające się od 30 lat przyjaciółki, które jeszcze niedawno spotykały się, aby pograć w brydża. Niestety, jedna z nich – Mary kilka dni temu umarła. Przyjaciółki niepogodzone ze śmiercią koleżanki, postanawiają „wypożyczyć” urnę z jej prochami…i zagrać ostatni raz wszystkie razem w brydża. Tego wieczoru w życiu trójki przyjaciółek wiele się wydarzy. Historia przyjaciółek, pozwala uwierzyć w to, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Man, dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych.

Obsada w spektaklu „Umrzeć ze śmiechu” jest znakomita. Wystąpią w nim aktorki na co dzień związane z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie: Agnieszka Łopacka, Iwona Chołuj, Marta Honzatko. Ponadto na deskach Teatru Nowego będziemy mieć zaszczyt gościć Krzysztofa Berendta (aktora Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni) a także Michała Kaszaka, absolwenta Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz twórczynię i aktorkę Teatru Razy Dwa – Paulinę Kajdanowicz.

Producentem i Dyrektorem jest Paweł Bilski, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata oraz Fundator, założyciel, aktor, producent i reżyser Teatru Nowego w Częstochowie. Paweł Bilski jest absolwentem Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Choreografia: Mariia Haidukevych Kostiumy: Dawid Szymański
Producent i Dyrektor: Paweł Bilski
Prezes Zarządu: Marta Goldsztajn
Koordynacja artystyczna: Karolina Biela Plakat: Malwina Blińska-Miszczuk Zdjęcia: Daniel Wróblewski
Projekt programu: Piotr Bilski
R
edakcja: Zuzanna Suliga
Partner: Klubokawiarnia Alternatywa 21 Prawa autorskie w/w sztuki otrzymane są za zgodą DRAMATIC PUBLISHING, Woodstock, Illinois, a w Polsce za pośrednictwem AGENCJI ADIT.

SPEKTAKL PREZENTUJEMY W SIEDZIBIE TEATRU NOWEGO W CZĘSTOCHOWIE, PRZY UL. BRZEZIŃSKIEJ 57/59 W CZĘSTOCHOWIE W DOMU OCZAMI BRATA
20.10.2023 godz. 19:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu” PREMIERA
21.10.2023, godz. 19:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”
22.10.2023, godz. 19:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”

11.11.2023, godz. 16:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”
12.11.2023, godz. 16:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”

16.12.2023, godz. 19:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”
17.12.2023, godz. 19:00 – Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”

Bilety w cenie 50 zł można rezerwować:
⭐️ za pośrednictwem portalu Kup Bilecik – poniżej link do wszystkich terminów –
płatność internetowa https://tiny.pl/cdj8t
⭐️ w siedzibie naszego Teatru w poniedziałki i wtorki w godz. 14.00 – 16.00 (ul. Brzezińska 57/59, Częstochowa) – płatność gotówką i kartą,
⭐️ rezerwacja telefoniczna pod numerem telefonu: 533-947-664
⭐️ w przypadku dostępności biletów godzinę przed każdym spektaklem.

Rezerwacji biletów na spektakl można dokonać telefonicznie lub osobiście:

  • w kasie Teatru przy ul. Brzezińskiej 57/59, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00,
  • on-line, na stronie KUP BILECIK,
  • rezerwacji można dokonać w godzinach od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 16:00, dzwoniąc pod numer telefonu 533-947-664

Teatr Nowy w Częstochowie

Działalność Teatru Nowego w Częstochowie zainaugurowano w marcu 2021 r. Jego twórcą, a także dyrektorem jest Paweł Bilski. Dzięki niemu powstała zupełnie nowa przestrzeń do działalności twórczej zarówno w Częstochowie, jak i całym kraju. Dziś pełna nazwa to Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie. Co wyróżnia ten teatr na tle innych, niezależnych organizacji w kraju? Z pewnością tematyka realizowanych spektakli – odważna, istotna społecznie, poruszająca, refleksyjna, a czasem też wzbudzająca kontrowersje. Zespół artystyczny stanowią młodzi, ambitni ludzie.

Od maja 2023 r. siedziba teatru mieści się w Domu Oczami Brata, niezwykłej przestrzeni artystyczno-terapeutycznej, którą zamieszkują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Teatr może pochwalić się imponującą infrastrukturą techniczną, profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem, garderobą, salą prób, widownią z możliwością dowolnego układu sceny, horyzontami teatralnymi (na pilota), ekranem do pokazów…

Debiutancką realizacją, której podjął się Teatr Nowy w Częstochowie, była „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego. Na dorobek niezależnego teatru składają się również: „Zażynki” w reżyserii Tomasza Mana (koprodukcja z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie), teatralny happening „Moja droga” wyreżyserowany przez Pawła Bilskiego, groteskowa „Apok@lipsa covidowa” w reżyserii Pauliny Kajdanowicz, widowisko teatralnomuzyczne „Ballady i romanse” w reżyserii Anny Wilk oraz polska prapremiera „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta” w reżyserii Tomasza Valldala-Czarneckiego (to tytuł przeznaczony dla młodszej publiczności).

Sezon 2023/2024 Teatr Nowy w Częstochowie rozpoczyna komedią Paula Elliota „Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Tomasza Mana.

Teatr Nowy w Częstochowie ul. Brzezińska 57/59 42-208 Częstochowa

biuro@teatrnowy.art+48 533 947 664www.teatrnowy.art

Szanowni Państwo, Kochani Widzowie!

Rozpoczynający się sezon 2023/2024 jest dla naszego Teatru szczególny. Dziś możemy grać na naszej scenie, w naszej NoWej siedzibie, a wszystko to dzięki otwartemu w maju tego roku Domu Oczami Brata! To prawdziwy ewenement, że teatr prowadzony przez organizację pozarządową posiada nie tylko własną siedzibę, ale też i kameralną scenę w Klubokawiarni Alternatywa 21, a przecież nie mamy dotacji budżetowej tak jak inne teatry instytucjonalne. Teraz stajemy z nimi ramię w ramię.

Infrastruktura techniczna, profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie, garderoba, sala prób, widownia z możliwością dowolnego układu sceny, horyzonty teatralne… to wielki oręż w tworzeniu wyjątkowego teatru. Jednak nie zapominamy o tym, co najważniejsze: widzach i zespole aktorskim, który tworzymy. Zależy mi na tym, aby ten sezon pokazał naszą wyjątkową siłę budowania teatralnej wspólnoty.

W tym sezonie stawiamy również na nieoczywistości. To, co wydawać się może smutne, przekuwamy w radość. To co radosne – zestawiamy ze łzami. Gwarantujemy: z NoWym nie będzie nudy! Czekają nas okrycia, nie tylko aktorskie, ale też właśnie repertuarowe smaczki, poruszające (zgodnie z misją teatru) widza i serca. NoWy nie zna ograniczeń, dlatego już dziś myślimy o koprodukcjach artystycznych z najlepszymi z najlepszych w Polsce.

Na rozpoczęcie sezonu proponujemy zaś „Umrzeć ze śmiechu” Paula Elliotta. To komedia, która uczy, wzrusza a może nawet i poucza. Widzę w tej sztucę wyjątkową moc poruszania tak trudnego tematu śmierci i odchodzenia najbliższych nam osób, jednak jest ona okraszona radością oraz pewną akceptacją tego niewidocznego i niezrozumiałego. Wierzę w to, że widzowie otrzymają nie tylko niezłą dawkę śmiechu, ale też przestrzeń do przemyśleń.

Całe to działanie oczywiście ma dodatkowy wymiar. Nie robimy komedii dla komedii. Ten spektakl jest dla nas niczym preludium do kolejnego spektaklu, o którym także chcemy porozmawiać, może podczas kolacji i po raz kolejny włożyć kij w mrowisko, budując odpowiedzialny teatr.

Razem twórzmy wyjątkowy NoWy teatr! Zapraszam!

Paweł Bilski

Dyrektor i Twórca Teatru Nowego w Częstochowie

Related Posts