DA VINCI – INNOWACYJNA TECHNOLOGIA OPERACYJNA W CZĘSTOCHOWIE

by Grzegorz Ławniczek

31 marca w Szpitalu Mazovia w Częstochowie odbyła się pierwsza w województwie śląskim operacja w asyście robota da Vinci – z zakresu onkologii urologicznej.

Szpital Mazovia rozpoczął w marcu br. w Częstochowie działalność przy ul. Warszawskiej 30 (do niedawna działał tam Szpital Nu-Med). Mazovia jako pierwsza placówka medyczna w regionie wprowadziła do swojej oferty zabiegi urologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego  da Vinci. Da Vinci to nowoczesna, małoinwazyjna technologia operacyjna, która oznacza dla pacjentów większą precyzję zabiegów urologicznych oraz szybszy powrót do zdrowia.
W czwartek w Częstochowie wykonano operację prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci. Był to zabieg usunięcia nowotworu prostaty, który wykonał zespół urologów ze Szpitala Mazovia w Warszawie. Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii zmniejsza się ryzyko samej operacji, a czas powrotu do pełnej aktywności życiowej jest krótszy. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji.

Szpital Mazovia w Częstochowie oferuje pełny zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego z zakresu urologii oraz onkourologii. Szpital dysponuje trzydziestoma łóżkami, dwiema salami operacyjnymi oraz pełnym zapleczem diagnostycznym. Placówka specjalizuje się w leczeniu nowotworów urologicznych, m.in. prostaty, nerki, jądra, pęcherza, zajmuje się też urologią dziecięcą oraz leczeniem innych schorzeń, takich jak: kamica moczowa czy nietrzymanie moczu. Szpital będzie starać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Pacjenci onkologiczni, w tym chorzy na raka prostaty, oraz cierpiący na inne schorzenia urologiczne, powinni mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technik leczenia stosowanych na świecie. Jako Szpital Mazovia jesteśmy gotowi świadczyć takie usługi, współpracując zarówno z partnerami publicznymi, jak i środowiskiem medycznym – mówi prof. dr hab.n.med. Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Szpital Mazovia to nowoczesna placówka urologiczna, działająca od 12 lat na rynku medycznym w Polsce. Pierwsza placówka Mazovii funkcjonuje w Warszawie od 2009 roku. Częstochowa jest drugą lokalizacją, w której operują urolodzy Szpitala Mazovia, a w tym roku ma jeszcze zostać otwarta trzecia placówka w Ząbkach pod Warszawą. Specjaliści z Mazovii współpracują także z ośrodkami w Legnicy, Radomiu oraz Wołominie.

Na podstawie informacji ze Szpitala Mazovia
Fot. ze spotkania towarzyszącemu wykonaniu pierwszej operacji w asyście robota da Vinci – Łukasz Stacherczak (UM) ; fot. robota da Vinci ze strony szpitalmazovia.pl.

da vinci3 da vinci2 da vinci

Related Posts