Wojciech Siudmak – wystawa OMNIS w Częstochowie

by Grzegorz Ławniczek

Wydarzenia towarzyszące:

Spotkanie z Artystą 16/05/2024, godz.17.00 – sala kina OKF Iluzja
Uroczyste otwarcie wystawy 16/05/2024, godz.18.30 – Sala Śląska
Paweł Muzzy Mikosz – muzyka towarzysząca wystawie

Wojciech Siudmak
OMNIS
malarstwo, rysunek, rzeźba
17/05 – 30/09/2024
Sala Muzeum
wernisaż 16/05/2024, godz. 18.30
otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie z Artystą, w sali kina OKF Iluzja, o godz.17.00 (konieczne zapisy pod tel. 731 701 302)

Uroczyste otwarcie wystawy OMNIS nie obędzie się bez akcentów muzycznych. Oto zwiedzający zostaną zaproszeni do „kosmicznego” świata obrazów Siudmaka przy dźwiękach „kosmicznej” muzyki skomponowanej (specjalnie na tę okazję!) i wykonanej przez Pawła Muzzy’ego Mikosza*.

Wystawa czynna
wtorek – piątek: 10.30 – 18.00
sobota – niedziela: 11.00 – 19.00

Bilety
45 PLN normalne, 40 PLN ulgowe (w cenie wstęp na pozostałe wystawy)
35 PLN normalne 30 PLN ulgowe – w środy (wstęp na pozostałe wystawy – bezpłatny)
W poniedziałki – wystawa są nieczynne.

Wojciech Siudmak – biografia

artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Siudmak jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i science fiction. Realizm fantastyczny łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie, który reprezentowany jest przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne.  W 1975 r. Siudmak wraz grupą innych artystów, pisarzy i naukowców związanych z kilkoma wielkimi francuskimi wydawnictwami, stworzyli oryginalny nurt science – fiction i fantastyki, który promieniował na pozostałe kraje europejskie.  Paryska grupa zainicjowała nową tendencję w sztuce, która szybko znalazła szeregi pasjonatów i naśladowców w całej Europie, stanowiąc przeciwwagę do sztuki konceptualnej.

Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie polskich malarzy.

Ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową perfekcją i wirtuozerią oraz wykraczająca poza normy wyobraźnią, fascynując bogactwem intelektualnym. Dziś uważany jest za klasyka sztuki science-fiction. Chętnie cytuje słowa francuskiego filozofa Gustave Thibo: „Być na fali, być trendy, to ambicja, spadającego martwego liścia”.

 

Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim jego dewiza:

„Tylko marzenie może przekroczyć wszelkie bariery”.

 

Wiele słynnych osobistości wyraziło podziw dla twórczości artysty: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth, John Harrison, Jacques Goimard, Jean Claude Dunyach, Paul Guth, Francis Lai, Tadeusz Malinski, Guy Beart, Kim Stanley Robinson oraz Denis Villeneuve reżyser obsypanego Oskarami filmu « Diuna ».

 

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”

Federico Fellini

 

„Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.”

Jean-Jacques Annaud

 

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”

George Lucas

 

Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami graficznymi prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji science-fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. W Polsce znany jest rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka a od 2004 miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka, bowiem bibliofilskim wydaniom dziel tych autorów, towarzyszą jego oryginalne rysunki.  Artysta jest często porównywany z Salvadorem Dali. Jest to pozorne podobieństwo bowiem u obu twórców odnajdujemy fascynacje tym samym źródłem inspiracji: sztuką renesansu oraz baroku. Podziwia: Berniniego, Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła, oraz malarzy XIX wieku: Dominique Ingresa, Williama Blake’a, Arnolda Bocklina i surrealistów.

 

Wojciech Siudmak uważa się za kontynuatora i spadkobiercę tradycji wielkiej sztuki fantastycznej. Inspiruje go wszechświat i pytania jakie nam stawia. Fascynują go prace fizyków i astrofizyków; uważa ich za awangardę naszych czasów, nie tylko naukową, ale i w pewnym sensie artystyczną, bowiem dają nam nam nowe spojrzenie na wszechświat oraz dostarczają niezwykłych przeżyć estetycznych. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych. Nie szuka „ładności”, lecz śladem starożytnych Greków intuicyjnie odczytuje je w matematycznych regułach harmonii kosmicznej.

 

W Polsce

W 1988 roku rozpoczęła się seria wystaw retrospektywnych artysty w muzeach w pięciu miast: Łódź, Wieluń, Zielona, ​​Góra, Legnica i Muzeum Narodowym w Warszawie. Następnie w 2003-2004, muzea ośmiu miast polskich zaprezentowały nową serie wystaw retrospektywnych prac artysty: Szczecin, Kielce, Wrocław, Łódź, Toruń, Katowice, Wieluń, Warszawa. Od 2021r. trwa kolejny cykl wystaw w kilku polskich miastach, m.in. w Gliwicach, Gdańsku, Warszawie, Tychach, Częstochowie, Lublinie.

 

We Francji

We Francji pierwsza wielka wystawa retrospektywna odbyła się w 1989 roku w Palais de Tokyo – Muzeum sztuki nowoczesnej w Paryżu. W 1999 roku.  Szczególnie prestiżowa była oficjalna wystawa na symbolizującej Paryż i Francję wieży Eiffla z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. Wydarzenie to oraz wystawa w Futuroscope w Poitiers, było częścią cyklu wystaw prezentowanego w muzeach i ośrodki kultury innych francuskich miast, takich jak: Loudun, Aix-les-Bains, Cannes, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Sannois, Grande-Synthe/Dunkierka, Gaillac, Metz, Sainte-Savine, Sèvres, Grenoble, Reims, Luneville, symbolizując wejście w nowe tysiąclecie, tworząc wieź między światem wyobraźni artysty a perspektywą przyszłości.

Za granicą

W latach 2000–2012 artysta wystawiał swoje prace w zagranicznych muzeach i ośrodkach kultury. W lutym 2000 roku odbyła się gigantyczna projekcja dzieł artysty na fasadzie świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie.

 

Wyróżnienia

Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem miasta Wieluń w Polsce oraz miast Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Artysta został wielokrotnie nagradzany, wyróżniony i odznaczony medalami. Między innymi: 26.03.1999 r. Krzyżem Oficerskim Orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, 08.06.2013 r. Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres w Paryżu ( Grande Médaille d’Or avec Plaquette d’Honneur), 22.10.2014 r. oraz Statuetką Złotego Hipolita, a w 2015 r. złotą statuetka „Oxygenusa” w Poznaniu. W roku 2006 została utworzona we Francji Nagroda Grafiki im. Wojtka Siudmaka

obraz siudmak

Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość”, to unikatowy gest pojednania i tolerancji skierowany do świata. Nigdy dotąd dążenie do pokoju nie było rozważane z takiego punktu widzenia, nigdy też nie przybrało takiej formy i nie miało tak głębokiego uzasadnienia. Realizacja Projektu Pokoju pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds UNESCO, rzeźba „Wieczna Miłość” oraz całe przedsięwzięcie wplata się intymnie w twórczość artysty i ma charakter szczególnej misji dla artysty, który urodził się w mieście gdzie wstrząsającym ludobójstwem, rozpoczął się koszmar II wojny światowej.  Wieluń był pierwszym świadkiem i ofiarą zbrodni rozpoczynającej II Wojnę Światową, największej tragedii w dziejach ludzkości. Jest to głęboko humanistyczne zobowiązanie wobec ludzi skrzywdzonych wojną i nadal cierpiących z jej powodu. Misja Światowego Projektu Pokoju jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, opartej o wysokie walory intelektualne, artystyczne i naukowe. Projekt wychodzi do świata z uniwersalnym i pozytywnym przesłaniem pokoju, niosąc idee harmonii, porozumienia i tolerancji w najpiękniejszej formie: sztuki i intelektu. Poprzez połączenie dziełami sztuki różnych miast świata, przesłanie Światowego Projektu Pokoju, zrodzi dialog kultur III-go millenium. Sztuka jest wyjątkowym orężem w walce o pokój.

 

Z jego inicjatywy powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył « Światowy Projekt Pokoju », którego symbolem jest monument « Wieczna Miłość ». Rzeźba, z brązu o wys. 4.5 m., została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013r. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki  może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.

W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju « Wieczna Miłość ». Pierwsza Gala Pokoju i ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 1.09.2013. Laureatem został polski kompozytor Wojciech Kilar. Druga Nagroda została wręczona 3.10.2014 r. w Pałacu Monaco, rezydencji Ambasadorów Polski w Paryżu, Janowi Tombińskiemu, Ambasadorowi Unii Europejskiej w Watykanie za wieloletnie starania o utrwalenie pokoju. Trzecią Nagrodę otrzymał 3.10.2015 na UAM w Poznaniu, znany filozof francuski prof. Remi Brague. Z kolei w Filharmonii Szczecińskiej 3.10.2016 r. odbyła się ceremonia  wręczenia czwartej Nagrody Pokoju, której laureatem został filozof George Weigel. Po zakończeniu epidemii Covid 19 wszczęto prace nad przygotowaniem kolejnej edycji nagrody.

Twórca zwraca uwagę na stale niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” – jest symbolem piękna, pokoju i harmonii.

Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2004 r. monumentalną prace nad cyklem Diuna, Franka Herberta oraz całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. To bibliofilskie wydanie składa się z ponad 24 tomów każdego autora. W 2014 r. Wydano dwa tomy dzieł Cervantesa -”Don Kichot”, z oryginalnymi rysunkami artysty. Od 2009 r. Siudmak pracował nad cyklem obrazów, rysunków i rzeźb poświęconym « Nokturnom » Chopina. W 2015 r. został wydany przez wydawnictwo „Rebis”, siódmy z kolei album poświęcony jego twórczości. Wśród jego przyjaciół jest wielu artystów jak światowej sławy kompozytor, Francis Lai, który stworzył poemat symfoniczny «Amour Eternel» specjalnie dla Światowego Projektu Pokoju oraz wielu naukowców, jak słynny biochemik Tadeusz Maliński i inni. Na 2024 rok planowana jest premiera filmu dokumentalnego poświęconego życiu i twórczości Wojciecha Siudmaka, oraz biografia artysty.

wojciech siudmak czestochowa

Fotorelacja z wernisażu Wojciecha Siudmaka w MGS w Częstochowie

Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek

Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek

Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek Wojciech Siudmak - fot. Grzegorz Ławniczek

Fot. Grzegorz Ławniczek, www.grzegorzlawniczek.pl

Related Posts