Częstochowa pomaga Ukrainie. Agresja Rosji na Ukrainę – piszemy gdzie są zbiórki darów pomocy, jak pomóc Ukrainie!

by Grzegorz Ławniczek
Szanowni Państwo,
w związku z agresją Rosji na Ukrainę Fundacja Oczami Brata rozpoczyna współpracę ze sprawdzonymi organizacjami świadczącymi wsparcie dla Ukrainy. Podajemy dokładne informacje w jaki sposób można pomóc Ukrainie.Zbiórki pieniężne:
Odbiorca: Fundacja Zustricz
Nr konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904
Prosimy wpisać w tytule: pomoc dla Ukrainy

W placówkach Fundacji zbieramy rzeczy i leki, które dzięki współpracy z Fundacją Zustricz zostaną rozdysponowane pomiędzy potrzebujących Ukraińców.

Lokalizacje zbiórek w Częstochowie:

Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek, otwarte wt-nd, 10:00-22:00
Klubokawiarnia Alternatywa 21 , Mielczarskiego 20, otwarte pn-pt, 10:00-18:00
Biuro Fundacji Oczami Brata, Brzezińska 47/59/2, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
Częstochowskie Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością , Krakowska 1, otwarte
pn-pt, 8:00-16:00
Warsztat Terapii Zajęciowej, Łukasińskiego 40, otwarte pn-pt, 8:00-16:00

Najpotrzebniejsze rzeczy:

Zaopatrzenie medyczne : bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki.
Rzeczy: śpiwory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, skarpety, obuwie, spacerówki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.
Sprzęt specjalistyczny: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory, generatory prądu.
Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki błyskawiczne.
Nowości:

W związku z trwającymi działaniami wojennymi i dramatyczną sytuacją naszych wschodnich sąsiadów Miasto kontynuuje zbiórkę materialną na rzecz potrzebujących.

Wcześniej zbiórki prowadziły wszystkie częstochowskie szkoły, teraz osoby, które chcą zaangażować się w pomoc charytatywną dla Ukrainy, mogą składać dary w Zespole Szkół Samochodowych, ul. Św. Augustyna 3/7 w terminie 8.04.2022 r. – 29.04.2022 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00. .

Zbiórka rzeczowa obejmuje:
• artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności, m.in.: konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza,
• słodycze – czekolady, batony,
• artykuły chemiczne i środki czystości, w tym: mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe,
• koce i śpiwory.

Oddawanie krwi

Aby zostać dawcą krwi dla poszkodowanych w wojnie można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Częstochowie pod adresem:
Budynek Przychodni MSWiA, ul. Kopernika 38
Rejestracja dawców: pn-pt 7.00 – 14.00, w każdy wtorek 7.00 – 16.00, w każdą drugą i trzecią sobotę miesiąca 10.00-14.00

Wolontariat

Osoby, chcące osobiście wesprzeć organizacje świadczące pomoc, mogą zostać wolontariuszami. Prosimy o zgłoszenie chęci wsparcia zwłaszcza osoby, które:
• potrafią tłumaczyć z języka ukraińskiego i rosyjskiego,
• mogą pomóc uchodźcom w zapewnieniu wsparcia prawnego, medycznego
i edukacyjnego,
• właściciele samochodów, którzy mogą wziąć udział w przewozie osób i rzeczy,
• osoby mające możliwość udostępnienia lub wynajmu lokalu mieszkaniowego.
Aby zostać wolontariuszem prosimy o kontakt z biurem fundacji: 533-527-368, biuro@oczamibrata.pl
Ви потребуєтедопомогиі втікаєте від війни?
Ви хочете підтримати біженців?
Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz
Добре, що Ви до нас завітали!

materialy medyczne protest fundacja zustricz

pomoc ukrainie

Nasz apel:
Szanowni Państwo, w te dni bądźmy razem. Pokaż solidarność z naszymi sąsiadami. Znam Aleksandrę Zapolską – Ukrainkę i przedstawicielkę Fundacji Zustricz osobiście. Jest to wyjątkowa kobieta o wielkim sercu. Zawsze przy naszych spotkaniach cudownie opowiadała o Ukrainie. Uśmiechała się i była pełna nadziei, zawsze wdzięczna za wsparcie otrzymywane od Polaków. Martwiła się wcześniejszymi doniesieniami i próbą destabilizacji sytuacji w jej państwie i niestety miała rację. Dziś organizuje wsparcie. Jej kraj pogrąża się w wojnie i totalitaryzmie. Proszę, bądźmy razem z Olą i całym narodem ukraińskim.
— POMOC! —-

Dzięki pracy częstochowskich wolontariuszek i ukraińskich mieszkanek budynku stworzono tam m.in. świetlice dla najmłodszych. W udostępnionym przez hutę Liberty byłym biurowcu z zakwaterowania z wyżywieniem korzysta teraz kilkadziesiąt osób.   

W marcu, gdy docierających do naszego miasta uciekinierek i uciekinierów wojennych było najwięcej, firma Liberty Częstochowa bezpłatnie użyczyła dawny biurowiec huty na potrzeby zapewnienia im miejsc noclegowych. Wcześniej ekipy techniczne firmy wykonały tam najniezbędniejsze naprawy i porządki. Liberty zaopatruje też budynek w media. Z kolei miasto m.in. przygotowało łóżka, pościel, zapewniło konieczne do codziennego życia urządzenia AGD, zorganizowało wyżywienie.

Z chwilą przekazania budynku na potrzeby kwaterunku – głównie matek z dziećmi – był on spełniającym podstawowe standardy schronieniem. Brakowało mu jednak czegoś, co czyniłoby go bardziej przytulnym, gościnnym, przyjaznym – zwłaszcza dla najmłodszych. Wcześniej był przecież zaledwie biurowcem; nikt nie przewidywał, że będzie kiedyś spełniał funkcję ,,zastępczego domu”. Trzeba było więc pilnie zaaranżować świetlicę dla dzieci, znaleźć coś miękkiego i kolorowego na podłogę, zrobić coś ze smutnymi, bladymi ścianami…

Starania o stworzenie dzieciom przyjemnego pomieszczenia do wspólnej zabawy zaczęły się już w zeszłym tygodniu. Miejskie urzędniczki zorganizowały stoły, krzesła, przybory do rysowania i malowania, pojawiły się pierwsze zabawki i gry… Prawdziwa metamorfoza wydarzyła się w ostatni weekend – w budynku przy ul. Koksowej pojawiły się osoby, które po prostu chętnie poświęciły na to swój wolny czas. Były więc m.in. urzędniczki z kilku wydziałów Urzędu Miasta, były osoby działające w stowarzyszeniach, młodzież i – rzecz jasna – same ukraińskie kobiety, które ze swoimi dziećmi spędzą tam przynajmniej najbliższe tygodnie. Dwa pomieszczenia zamieniły się w świetlice, na ścianie powstało przepiękne malowidło – drzewo z kotami. Ukraińskie dzieci mają już nie tylko dwie konsole do gry, ale i zestaw książek w swoim ojczystym języku, przysłany prosto ze Lwowa, od działających tam wolontariuszy.

Ludzie, którzy doświadczają kryzysowych sytuacji takich jak ta wynikła z wojny w Ukrainie, mają czasem nieduże, ale specyficzne potrzeby. W pomieszczeniach przy Koksowej bardzo potrzebne były lampki przy łóżkach. Tak się złożyło, że w ostatni weekend stowarzyszenie ,,Daj mi czas” –  zajmujące się pomocą osobom ze spektrum autyzmu – wręczało symboliczne wyróżnienia zaangażowanym w tę pomoc. Były to… lampki, w sam raz na nocny stolik. Gdy tylko obdarowani nimi dowiedzieli się, że takie lampki bardzo przydałyby się ukraińskim dzieciom, natychmiast przekazali je na ten cel. Kolejną pulę lampek dostarczyła częstochowska firma TK Lighting, która zapowiedziała także wyremontowanie w formie wolontariatu kuchni przy ul. Koksowej.

To jeszcze nie koniec oddolnych, społecznych prac – wolontariuszki i wolontariusze będą jeszcze zmieniać ten budynek tak, aby mimo swojego pierwotnego przeznaczenia był jak najbardziej przyjazny jego obecnym lokatorkom i lokatorom.

Przypomnijmy: miasto ustaliło z Liberty Częstochowa, że obiekt będzie służył uchodźczyniom i uchodźcom do końca czerwca, a jeśli będzie taka potrzeba – dłużej.

w galerii zdjęć obok i u góry: świetlica dla dzieci w budynku przy ul. Koksowej

Częstochowa pomaga Ukrainie

Trwają akcje, których celem jest pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy
Zbiórka artykułów organizowana przez Urząd Miasta Częstochowy rozpocznie się od poniedziałku w częstochowskich szkołach. Pomoc trafi m.in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska, Charkowa – miast partnerskich Częstochowy. Potrzebne są artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności – konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.
Od poniedziałku, od godz. 7.30 w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 (I piętro) rusza też punkt informacyjny dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Czynny będzie od godz. 7.30 do 15.30. Będzie się można porozumieć w języku ukraińskim.
Wydział Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oferują pomoc psychologiczną zarówno dla ukraińskich dzieci i młodzieży, jak i dorosłych przebywających w naszym mieście. Szczegóły na stronie. Można dzwonić na następujące numery telefonów:
1. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa
Tel. 34 361 94 34 /533 300 966
2. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa
Tel.34 362 24 24 /739 212 739
3. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa
(możliwość konsultacji w języku ukraińskim)
Tel. 34 363 25 50 / 533 300 136
Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie udziela pomocy prawnej obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Szczegółowe dane adwokatów biorących udział w akcji można znaleźć na ich profilu oraz w tabeli poniżej.
Większość notariuszy podjęła decyzję, że nie będą naliczać ani pobierać wynagrodzenia za poświadczenia podpisów na dokumentach, w których wyrażana jest zgoda na wydanie paszportu dla dziecka i na wyjazd z Ukrainy oraz innych dokumentach, które w obecnej sytuacji są niezbędne dla Ukraińców.
Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie zbiera suchą żywność długoterminową, artykuły higieny osobistej, chemię. Więcej informacji pod numerem telefonu 506 941 950. Zbiórka od poniedziałku do soboty, w godz. 8-18, w kościele przy ulicy Brzeźnickiej 59.
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie – ul. Nowowiejskiego 3 prosi o suchą żywność długoterminową (z płynów tylko woda), artykuły higieny osobistej, pieluchy i inne produkty dla niemowląt (także żywność), chemię, bandaże, leki przeciwbólowe. Zbiórka od poniedziałku do soboty, w godz. 9-16.
Potrzebne są m.in.: bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki. Rzeczy: śpiwory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, skarpety, obuwie, spacerówki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.
Sprzęt specjalistyczny: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory, generatory prądu.
Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki błyskawiczne.
Lokalizacje zbiórek Fundacji Oczami Brata w Częstochowie:
1. Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek, otwarte wt-nd, 10:00-22:00
2. Klubokawiarnia Alternatywa 21, Mielczarskiego 20, otwarte pn-pt, 10:00-18:00
3. Biuro Fundacji Oczami Brata, Brzezińska 47/59/2, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
4. Częstochowskie Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, Krakowska 1, otwarte pn- pt, 8:00-16:00
5. Warsztat Terapii Zajęciowej, Łukasińskiego 40, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
Fundacja zachęca także do oddawania krwi na rzecz poszkodowanych w wojnie można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Częstochowie przy ul. Kopernika 38 (Budynek Przychodni MSWiA) \
Politechnika Częstochowska prowadzi zbiórkę rzeczową dla mam z dziećmi, które uciekły z Ukrainy
Miejsce: Wydział Zarządzania, parter w głównym budynku Armii Krajowej 19b, godz. 8-20.
Kolejna miejsca zbiórki już od poniedziałku: Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów – Al. Armii Krajowej 19 (portiernia) (godz. 10 – 14); Wydział Budownictwa – ul. Akademicka 3 (portiernia)(godz. 10 – 14); Wydział Infrastruktury i Środowiska – ul. Brzeźnicka 60A (portiernia) (godz. 10 – 14); Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki – Al. Armii Krajowej 21 (portiernia) (godz. 10 – 14); Rektorat – portiernia – ul. Dąbrowskiego 69 (godz. 10 -14);
Lista potrzebnych rzeczy: https://bit.ly/35u8jzA
W poniedziałek, o godz. 10.00 zbiórkę darów rozpocznie też Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
Potrzebne są nowe koce, śpiwory, materace, karimaty, ręczniki, środki opatrunkowe (bandaże, plastry, gazy, maseczki, rękawiczki), środki higieniczne (mydła, szampony, chusteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, pieluchy dla dzieci, podpaski, baterie, latarki), środki do dezynfekcji (żele, spraye, chusteczki antybakteryjne), żywność z długim terminem ważności.
Miejsce zbiórki – parter budynku przy ulicy Waszyngtona 4/8.
Centrum Pomocy Ukrainie – ul. Ogrodowa 24/44
Zbiórka rzeczy niezbędnych. Potrzebne wszystko oprócz odzieży.
Grupa pediatryczna Trawowa1 oferuje bezpłatną opiekę pediatryczną dla dzieci rodzin przyjeżdżających z Ukrainy. W celu umówienia wizyty proszą o kontakt (najlepiej SMS):
• dr Monika Wolnowska: +48 501 599 007
• dr Roman Sikora: +48 502 022 939
Posługują się językiem polskim, angielskim i francuskim. Zalecają przychodzić z tłumaczem na język ukraiński.
W akcje włączają się też częstochowskie firmy, osoby prywatne i organizacje pozarządowe.
Rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej. Od dziś działa specjalny formularz, dzięki któremu łatwiej znaleźć pomoc ale i wesprzeć uchodźców z Ukrainy. Formularz dostępny jest na stronie: www.pomagamukrainie.gov.pl

 

——————— Pomoc 2 ———————

M.in. śpiwory, koce, bandaże, apteczki można przynosić w soboty, w godz. 9-16, do punktów przy ul. Brzeźnickiej 59 i Nowowiejskiego 3. Od poniedziałku z kolei nauczyciele, młodzież, rodzice będą gromadzić pomoc w szkołach.

Począwszy od 26 lutego w każdą sobotę w godz. 9.00 – 16.00 można przynosić pomoc materialną dla walczącego z rosyjską agresją narodu ukraińskiego do dwóch punktów w Częstochowie:

Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy”
ul. Brzeźnicka 59

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
ul. Feliksa Nowowiejskiego 3

Potrzebne są m.in. śpiwory, koce, materace, koce termoaktywne, pulsoksymetry, apteczki, opaski uciskowe, bandaże, opatrunki, nienarkotyczne leki przeciwbólowe.  

Zaraz po feriach ruszy także zbiórka, w której uczestniczyć będą mogły całe społeczności szkolne – nauczyciele, inni pracownicy szkół, rodzice, dzieci i młodzież. Zbiórka potrwa od 28 lutego do 18 marca.  Zgromadzona w szkołach pomoc trafi m. in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska czy Charkowa – miast partnerskich Częstochowy.

O zaangażowanie w organizację takiej zbiórki do placówek oświatowych zwrócił się miejski Wydział Oświaty oraz zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, reprezentujący Częstochowę wielokrotnie podczas partnerskich wyjazdów na Ukrainę, w tym do tamtejszych szkół.

Zbiórka w szkołach obejmie artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności –  konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, słodycze – czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.
Wydział Edukacji zachęca także, aby w każdej szkole umieścić symbole Polski i Ukrainy, a także przeprowadzić z dziećmi i młodzieżą rozmowy o sytuacji w Ukrainie. Dyrekcje i pedagodzy zostali również poproszeni, aby objąć szczególną uwagą i troską uczennice i uczniów pochodzenia ukraińskiego.

na podst. informacji z Wydziału Edukacji UM

 

———— Pomoc 3 ————–

Szanowni Państwo,

dostrzegając pilną potrzebę niesienia humanitarnej pomocy w związku z wydarzeniami na Ukrainie, Izba Adwokacka w Katowicach, rusza z akcją bezpłatnej pomocy prawnej dla poszkodowanych.

Działania pomocowe każdorazowo zostaną dostosowane do indywidualnych problemów potrzebujących. Główny trzon akcji będzie się koncentrował na udzielaniu wsparcia w procedurach związanych z legalizacją pobytu w Polsce, łączeniu rozdzielonych rodzin, pomocy w uzyskaniu statusu
uchodźcy, bądź uzyskaniu azylu politycznego.

Z uwagi na fakt, że działania za wschodnią granicą mają niezwykle dynamiczny charakter, co niesie ze sobą możliwość nagłych i doraźnych zmian w przepisach prawa, na bieżąco monitorowane są kwestie ewentualnych modyfikacji w procedurach kontroli i odprawy granicznej, jak również wydawania wiz w tym humanitarnych.

Pomoc będzie świadczona m.in. w językach rosyjskim i ukraińskim, jak również angielskim.

Akcję koordynuje działający przy Izbie Adwokackiej w Katowicach Ośrodek Pomocy Prawnej Cudzoziemcom.

Szczegółowe informacje na temat możliwości uzyskania pomocy prawnej znajdą się na stronie internetowej Izby Adwokackiej w Katowicach, oraz jej portalach społecznościowych.

Warto wspomnieć, że akcje pomocowe – na trwałe wpisały się w historię Izby Adwokackiej w Katowicach. Przypomnieć chociażby m.in. objęcie finansową pomocą ofiar wojny w Syrii.

Szczególnie uważnie monitorowane są zaś wydarzenia za wschodnią granicą. Izba Adwokacka w Katowicach konsekwentnie zabiera głos w sprawach w których łamane są prawa człowieka. Wspomnieć można m.in. uchwałę potępiającą aresztowanie byłej premier Ukrainy – Julii Tymoszenko z 10.05.2012 r.

Ponadto, uchwałą z 05.12.2013 r. śląscy adwokaci poparli dążenia obywateli Ukrainy do włączenia ich kraju do grona państw zrzeszonych w
Unii Europejskiej.

Z poważaniem
Rzecznik Prasowy Izby Adwokackiej w Katowicach
Adw. Paweł Matyja
tel. 694-017-168

—-  Pomoc 4 —–

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i ogłoszonym tam stanem wojny Wydział Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oferują pomoc psychologiczną zarówno dla ukraińskich dzieci i młodzieży, jak i dorosłych przebywających w naszym mieście.

Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się telefonicznie do poradni wchodzących w skład ZPP-P celem umówienia konsultacji i wsparcia. Szczegóły na stronie.

Można dzwonić na następujące numery telefonów:

ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa
ul. Marysia 93 B
Tel.  34 361 94 34 /533 300 966

ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa
ul. Kosmowskiej 5
Tel. 34 362 24 24 /739 212 739

ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa
ul. Łukasińskiego 40
(możliwość konsultacji w języku ukraińskim)
Tel. 34 363 25 50 / 533 300 136

Solidarni z UKRAINĄ – koncert w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie!

Zapraszamy na niezwykły koncert, podczas którego będziemy śpiewać i mówić o wojnie, niepewności, ale też o nieustającej potrzebie wolności i pokoju oraz o głębokiej wierze w drugiego człowieka. Na scenie wystąpią artyści Teatru Słowackiego oraz ukraińscy i polscy przyjaciele.
Drodzy Widzowie, dziś podczas koncertu – Klub Ukraiński w Krakowie – Fundacja Zustricz będzie zbierać pieniądze na rzecz Ukrainy
Bądźcie przygotowani – weźcie ze sobą gotówkę do puszek.
Bilety są praktycznie wyprzedane, ale zachęcamy Was do przyjścia i wsparcia Fundacji, która będzie kwestować przed wejściem na Widownię.
TRANSMISJA KONCERTU NA FACEBOOKU Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego.
Początek koncertu o godz. 19.00.

Related Posts