Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Pawłowskiej-Górskiej „Na progu”

by Grzegorz Ławniczek

CZWARTEK, 30 CZERWCA 2022 O 18:00
Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Pawłowskiej-Górskiej „Na progu”
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Cykl „Pusty dom” gra kolorem, przestrzenią i kreską. To dwanaście fotografii analogowych, barwnych i czarno-białych, o formacie 100×70 cm. Autorka prezentuje swój cykl jako metaforyczno/filozoficzny. Oferuje odbiorcy artystyczny wymiar swoich fotografii, ale przede wszystkim otwiera mu pole do refleksji nad światem oraz subtelny nastrój.

W tekstach autorskich artystka tak wykłada przesłanie wystawy:
„Pusty dom to sprzeczność sama w sobie, bo dom to miejsce, gdzie ktoś mieszka. Połączenie słów „pusty” i „dom” sprawia, że z dwóch określeń przestrzeni rodzi się czas. Pusty dom to taki, który czeka na zamieszkanie. Pustka nie jest miejscem, gdzie nic i nikogo nie ma, ale gdzie jest przestrzeń otwarta na przyszły czas. (…) Przejście progu jest rytuałem przejścia (inicjacji) między starym i nowym sobą. (…) Po przekroczeniu Progu Podróżnik wraca ponownie do świata i codzienności, ale już pod nową postacią, jako inna osoba. Rodzi się na nowo.”

Absolwentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyplom z Fotografii i Intermediów „Prześwietlenie- o procesie fotograficznym i pracy nad stratą”.” u dr hab. Agaty Pankiewicz. Dyplom poruszał tematykę terapeutycznej funkcji fotografii analogowej.
Praca magisterska oraz doktorat z psychologii rozwijał i badał tematykę terapii przez sztukę. Obecnie wykładowca psychologii i arteterapii na ASP w Krakowie.

Related Posts