Promocja książki Antoniego „Ziuta” Gralaka pt. „Pomiędzy” – Koncert 100nka/Gralak

by Grzegorz Ławniczek

ŚRODA, 25 MAJA 2022 O 18:30 – 22:00

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Czas trwania: 3 godz. 30 min

Antoni „Ziut” Gralak w Częstochowie i o Częstochowie

25 maja 2022, godz. 18.30, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, sala kina OKF Iluzja

  • Promocja książki Antoniego „Ziuta” Gralaka pt. „Pomiędzy”
    Prowadzenie: Piotr Metz; wstęp wolny – wejściówki do odbioru w kasie kina
  • Koncert 100nka/Gralak, /po przerwie/, bilety 30 ,-

Znakomity trębacz, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny jazzowej. Obecny na scenie od lat 70. XX wieku, współtwórca legendarnych zespołów: Tie Break, Young Power, Free Cooperation, prowadzi autorskie projekty Graal i YeShe. Przez wiele lat mieszkaniec Częstochowy i kreator jej życia artystycznego.
Częstochowa ciekawie objawia się na kartach jego debiutanckiej książki – zbioru opowiadań autobiograficznych pt. ”Pomiędzy”. Jak ocenia Piotr Metz: „(…) najbardziej kompletna w swej bezkompromisowości analiza surrealistycznego zjawiska, jakim w PRL-owskiej rzeczywistości była Jasna Góra ze wszystkimi przybocznościami, historią i uwarunkowaniami.”

Ale nie tylko o miasto u podnóża Jasnej Góry tu chodzi. W książce Antoni „Ziut” Gralak opowiada o swoim dorastaniu, dojrzewaniu, młodości, rockandrollowym życiu, przaśnej rzeczywistości PRL-u oraz o początkach rodzącego się nowego jazzu. To także zakulisowe gawędy opisujące rzeczywistość polskiej awangardy muzycznej lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Opowieści o Tie Breaku i pozostałych formacjach muzycznych, których Gralak był współtwórcą. Napisana wartko, zwięźle, przenikliwe, z lekkością i niezrównanym poczuciem humoru, stanowi przy tym cenny wkład do historii polskiej muzyki.
Książka ilustrowana grafikami autorstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak i Jarosława Koziary. Wszystko w starannej i niecodziennej formie edytorskiej i wydawniczej.

Wydawcą „Pomiędzy” jest wydawnictwo TARARARA Jarosława Koziary.

Po przerwie zapraszamy na koncert zespołu 100-nka z Antonim „Ziutem” Gralakiem w składzie.
100-nka istnieje od 2004 roku. Tworzy go trzech muzyków: Adam Stodolski – kontrabas, Tomasz Les – gitara oraz Przemysław Borowiecki – perkusja. Trzem „młodym gniewnym” towarzyszy na scenie Antoni Gralak, jeden z najlepszych polskich trębaczy i legenda polskiego off jazzu. 100nka regularnie koncertuje, współtworzy projekty, nagrywa kolejne albumy i bierze udział w istotnych festiwalach kontynentu. Prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej. Łączą muzykę akustyczną z elektroniką, tradycję z nowoczesnością. Koncert jest promocją płyty „No1”.
Książki i płyty do nabycia w czasie spotkania.

Related Posts