Koty od wieków towarzyszą człowiekowi, a jednak wciąż wielu opiekunów tych uroczych stworzeń nie zna interesujących faktów na ich temat.
Kot a zdrowie
Posiadanie kota może zmniejszyć ryzyko udaru i ataku serca o jedną trzecią. Opiekunowie kotów mają mniejsze prawdopodobieństwo zapadania na choroby układu immunologicznego. Zmniejsza się także ryzyko udaru i zawału (o około 20%). Ponadto udowodniono, że kocie mruczenie ma wpływ na redukcję stresu oraz na złagodzenie odczuć bólowych. Czy możemy się spodziewać, że niebawem lekarze zaczną wypisywać recepty na kota?
Największy kot na świecie mierzył 48,5 cala długości.
Większość dorosłych kotów nie może pić mleka, gdyż koty z reguły tracą zdolność trawienia laktozy wówczas, gdy zaczynają jeść stałe pokarmy – aktywność laktazy, enzymu rozkładającego laktozę, maleje począwszy od 8 tyg. życia kotów. Miseczka mleka krowiego może wywołać silną biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha, doprowadzając do groźnego dla życia odwodnienia.
Koty nie mają obojczyka, dzięki czemu mogą wcisnąć się w każdy otwór, przez który przechodzi ich głowa.
Koty wykorzystują swoje wąsy by sprawdzić, czy przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą.
Dowody sugerują, że koty udomowione istnieją już od 3600 r., Na 2000 lat przed egipskimi faraonami.
Mruczenie kota
Mruczenie kota może być formą samoleczenia, ponieważ może być oznaką nerwowości i zadowolenia.
Podobnie częstotliwość mruczenia domowego kota jest taka sama, w jakiej mięśnie i kości same się naprawiają.
Dorosłe miauczą tylko by się komunikować z ludźmi.
Koty wytwarzają ponad 100 różnych dźwięków, a psy około 10.
Koty mogą dosłownie „smakować” zapachy, mają bowiem dodatkowy, szósty zmysł: połączenie węchu i smaku. Zawdzięczają go tzw. organowi Jacobsona, który umieszczony jest w górnej części podniebienia – gdy kubki smakowe na języku wyczują cząsteczki zapachu, organ Jacobsona wysyła do mózgu impulsy neurologiczne.
Organ Jacobsona, nazywany również narządem lemieszowym, który umieszczony jest u mruczków w górnej części przegrody nosowej. Jego ujście znajduje się za górnymi zębami, w okolicy kłów i ma postać dwóch cienkich rurek. Organ ten służy przede wszystkim do odbierania przez zwierzę feromonów. Z pewnością nie raz widziałeś koty unoszące górną wargę i jednocześnie marszczące nosek, które wyglądały na nieco nieobecne. To właśnie wtedy używały one organu Jacobsona. Takie zachowanie często określa się mianem flehmingu.
Nie widzą za to swojego nosa ani niczego, co jest bezpośrednio przed nimi – na przykład leżącej na podłodze karmy. Są bowiem dalekowidzami: bez trudu dostrzegą to, co znajduje się w odległości blisko 40 metrów.
Przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia. Śpiochy 🙂
Kocie ciało
Ciało kota jest niezwykle elastyczne – znajduje się w nim aż 230 kości (u człowieka 206), z czego aż 53 luźno połączonych kręgów jest w kręgosłupie (dlatego jest on tak giętki). Z kolei aż 23 – czyli 10 proc. wszystkich kości jest w samym ogonie.
Twój pupil ma wyjątkowo elastyczny kręgosłup – zbudowany jest on z 44 do 58 luźno połączonych ze sobą kręgów. Aby jeszcze lepiej zrozumieć tę ciekawostkę o kotach, warto uświadomić sobie, że ludzki kręgosłup składa się z zaledwie 34 kręgów.
Koty mają trzy powieki – trzecia jest zwykle widoczna w rogu oka w postaci malutkiego trójkącika jasnej (białawej lub lekko różowej) tkanki. Zapobiega wysychaniu oka i połowicznie przymyka się wtedy, gdy kot jest chory. Dodatkowa powieka jest ona nazywana trzecią powieką lub migotką. Niekiedy widoczna jest na oku w formie białej błonki. Ta gruczołowa struktura zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, pokrywa ją błona śluzowa. Znajduje się pod dolną powieką w wewnętrznym kąciku oka. Zwykle jest niewidoczna, jednak nasuwa się na gałkę oczną zwierzęcia podczas snu, a także w niektórych stanach chorobowych. Jej główną funkcją jest ochrona oka, w tym przed osadzaniem się zanieczyszczeń na jego powierzchni. Rozprowadza także łzy, nawilżając gałkę oczną.
Dzięki temu, że w kocim uchu są aż 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego (u ludzi jest ich tylko 6), kot może poruszać każdym uchem osobno i niezależnie od siebie obracać je aż o 180 stopni.
Nie ma dwóch identycznych kocich nosów – każdy z nich jest tak unikalny, jak u ludzi linie papilarne i daje inny odcisk.
Specyficzna budowa kocich pazurów, które wygięte są tylko w jedną stronę sprawia, że kot łatwo i chętnie wejdzie na drzewo – ale nie będzie już umiał z niego zejść.
Kot nie jest w stanie przeżuć dużych kawałków pokarmu, gdyż jego szczęka nie porusza się na boki. Dlatego karma dla kota powinna być dokładnie podzielona na małe kawałeczki.
Twój kot nie widzi tego, co znajduje się tuż przed jego nosem – dlatego czasem nie dostrzeże smakołyku, który mu podajesz. Rekompensuje mu to jednak narząd czucia, czyli wspomniane już wibrysy, a także bardzo dobry węch.
Koty nie odczuwają słodkiego smaku – kubki smakowe odbierające smak słodki są u tych zwierząt nieaktywne.
Wrażliwy koci słuch potrafi odbierać dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha – Twój pupil mógłby usłyszeć dźwięk nawet o dwie oktawy wyższe, niż Ty!
Koty są najpopularniejszym zwierzakiem m.in. w Stanach Zjednoczonych: jest tam 88 milionów kotów domowych i 74 miliony psów.
Są koty, które przetrwały upadek z ponad 32 pięter (320 metrów) na beton.
Koty płci żeńskiej są prawołapne, podczas gdy samce są zazwyczaj lewołapne.
Mózg kota jest w 90% podobny do ludzkiego – bardziej podobny niż do psa.
Koty i ludzie mają prawie identyczne sekcje mózgu, które kontrolują emocje.
Kora mózgowa kota (część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie informacji poznawczych) ma 300 milionów neuronów, w porównaniu do 160 milionów psów.
Koty mają pamięć długotrwałą lepszą niż psy, zwłaszcza gdy uczą się raczej poprzez robienie, niż po prostu widzenie.
Zasadniczo koty mają niższe IQ niż psy, ale mogą rozwiązać trudniejsze problemy poznawcze, kiedy mają na to ochotę.
Koty mają 1000 razy więcej miejsca do przechowywania danych niż iPady…
Ogon kota to doskonała przeciwwaga. Gdy Twój wszędobylski czworonóg znów z gracją będzie przechadzał się na przykład po barierce, z której większość zwierząt o jego gabarytach z pewnością natychmiast by spadła, przyjrzyj się, jak balansuje swoim ogonkiem. Co więcej, mruczki posługują się nim również podczas szybkiego biegu, gdy chcą zmienić kierunek.
po prostu koci świat
zdjęcie: Grzegorz Ławniczek – www.natopie.pl