W ciągu od dwóch tygodni do kilku miesięcy od ukąszenia przez kleszcza pojawiają się objawy wtórne. Najczęściej jest to zapalenie stawów, zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne. Jest to sygnał, że osoba ukąszona powinna natychmiast wykonać test, który stwierdzi, jaką chorobą zaraził kleszcz. Należy pamiętać, że borelioza to tylko jedna z chorób odkleszczowych. Bardzo groźne są też babeszjoza, ludzka anaplazmoza granulocytarna, choroba „kociego pazura”, mykoplazma, toksoplazmoza. Wszystkie są bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia i życia, dlatego nigdy nie wolno ignorować ugryzienia przez kleszcza.

Średnio rok od zakażenia borelioza przechodzi w tzw. postać przewlekłą. W tej fazie boreliozy, lista objawów tej fazy jest bardzo szeroka. Pojawiają się dreszcze, bóle głowy, gorączka, bóle gardła, tiki mięśni, bóle i sztywność stawów. Chory może nawet widzieć potrójnie, występują problemy z mówieniem, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy i problemy z orientacją przestrzenną.

Niestety, bardzo często lekarze nie diagnozują prawidłowo, a pacjenci leczeni są na inne choroby np. SM – stwardnienie rozsiane. Kilka lat temu w mediach bardzo głośno było o przypadku Marleny Ptak, która prosiła o zgodę na eutanazję. Głównym powodem była postępująca od lat choroba, według lekarzy właśnie SM. Po wykonanym w Centrum Badań DNA teście okazało się, że pani Marlena była chora na boreliozę! (historia Marleny www.marlenaptak.cba.pl)

Warto również zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne objawy, które często spotyka się w boreliozie, rzadko występują w innych schorzeniach.

borelioza leczenie

Objawy boreliozy:

Zmęczenie
Prawie 90% pacjentów z borelioza wczesną rozsianą czy późną skarży się na niekiedy określane jako „potworne” zmęczenie, nie związane z brakiem odpoczynku czy relaksu;

Nadwrażliwość na alkohol
Podczas wypicia nawet niewielkiej ilości słabego alkoholu wiele osób ma „odlot”, jakby wypili 1 litr wódki. Część z osób podaje, że po alkoholu znacznie nasilają się objawy;

Bóle karku
Na objaw ten zwrócił prof. Donta. Wiele osób ma napadowe bóle karku bez uchwytnej przyczyny;

Szambo betonowe Gdynia, Gdańsk, Jastarnia Produkcja, sprzedaż i montaż i transport szamb betonowych 10 m3 i większych, szamba betonowe jedno i wielokomorowe, zbiorniki betonowe, kanały betonowe samochodowe - oferuje BET-DAM.

Maskotki na szudełku

Maskotki z włóczki robione na szydełku, przytulanki, kolekcjonerskie zabawki na drucianym szkielecie, które można wyginać i układać w różnych pozycjach. Wszystkie maskotki amigurumi są wykonane według moich autorskich wzorów.

Wypadanie włosów
Włosy potrafią wypadać „garściami”. Jeśli leczenie jest skuteczne, to ten dokuczliwy objaw zanika

Napady „otępienia”
Wiele osób zgłasza dziwny objaw-nagłe, napadowe „otępienie”, „odrealnienie”, uczucie jakby nagłego upośledzenia „postrzegania rzeczywistości”, najczęściej z uczuciem napadu potwornego osłabienia-np. wysiadłem z samochodu i nie mogłem iść.

Zmienny i napadowy charakter objawów

Rozmaite objawy mają charakter napadowy i są bardzo zmienne. Mogą być np. 2-3 tygodniowe bóle stawowe, z czasem stające się wędrujące tzn np. kilka dni bolą stawy kolanowe, a później skokowe, a po upływie dalszych kilku dni pojawiają się bóle stawów rąk. Nie są to z reguły bóle stałe, lecz o różnej intensywności, zmienne, np. 1-2 dni silny ból, a potem kilka dni względna poprawa. Aby podejrzewać boreliozę wczesną rozsianą czy późną, muszą być objawy z co najmniej 4 narządów czy tkanek (pisze o tym dr Burrascano). Czyli np. napadowe drętwienia czy mrowienia, z uczuciem zmęczenia, bólami stawowymi i z np. zaburzeniami rytmu serca czy ciśnienia (charakterystyczne dość dla boreliozy są „skoki” ciśnienia krwi, np. raz ciśnienie wynosi 200/120, by po np. 40-50 minutach samoistnie może obniżyć się do 90/60). Również bardzo zmienny jest puls-tętno;

Temperatura ciała
Najczęściej temperatura jest prawidłowa lub-co odróżnia boreliozę od wielu innych chorób zakaźnych-może być obniżona. Rzadko zdarza się stan podgorączkowy utrzymujący się tygodniami czy nawet miesiącami. Jednak w chwili kontaktu z zarażonym kleszczem jak i w momencie rozpadu cysty może dochodzić do gorączki nawet do 40 stopni-zwykle trwa ona krótko 2-4 dni. Gorączka do 40 stopni trwająca dłużej przemawia za współistnieniem innej choroby odkleszczowej.

Zaburzenia wzroku
Pacjenci często skarżą się na nieostre widzenie czy mroczki przed oczyma, a badania okulistyczne niczego nie wykazują

Zaburzenia słuchu
Wiele osób z boreliozą odczuwa uciski czy piski w uszach, którym często towarzyszą szumy. Laryngolog badaniami nic najczęściej nie stwierdza.

Krętki boreliozy różnią się niekiedy zestawem genów -podaje się, że jest kilka, być może już 6 różnych tzw. genogatunków (co bardzo utrudnia diagnostykę, bo np. testy ze Stanów Zjednoczonych mogą nie wykryć krętków występujących w Europie. Ostatnie doniesienia wskazują, że jest w sumie 5 rozpoznawanych genogatunków Borrelia burgdorferii chorobotwórczych dla człowieka). Niektóre genogatunki częściej atakują stawy (tak jest w USA), niektóre zaś częściej układ nerwowy (dominują w Europie). Z praktyki i mojej i wielu moich kolegów lekarzy np. z USA wynika, że najczęściej pacjenci mają rozmaite objawy i stawowe i neurologiczne, którym towarzyszą bardzo często różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Krętki boreliozy choć mogą zaatakować tylko stawy, to poprzez to, że wydzielają neurotoksyny (toksyny szkodliwe dla układu nerwowego) mogą dawać objawy neurologiczno-psychiatryczne.

Jeśli ktoś ma rozmaite objawy skórne, którym mogą towarzyszyć – w tym samym czasie lub nieraz w pewnym odstępie czasowym- objawy najczęściej stawowe , neurologiczne, czy zaburzenia rytmu serca o zmiennym charakterze, to zawsze należy myśleć o boreliozie! Objawy te mogą samoistnie ustępować lub występować razem, początkowo mają zazwyczaj charakter napadowy, z czasem się utrwalają lub nasilają co 3-4 tygodnie.

Jeśli u osoby występują tego typu objawy, a lekarze są bezsilni, zalecamy wykonanie Pełnego Panelu Infekcji Odkleszczowych metodą serologiczną. W wielu „beznadziejnych” przypadkach okazało się, że przyczyną objawów jest jedna lub nawet kilka chorób naraz przenoszona przez kleszcze.

http://borelioza.info.pl/objawy

Related Posts