Foto: www.deep-ocean-technology.com Budową prototypu zajmie się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology

W Gdyni zbudowany zostanie prototyp podwodnego hotelu zaprojektowanego przez zespół naukowców – głównie z Politechniki Gdańskiej. Środki na ten cel pozyskano z funduszy unijnych. Zakupem hotelu zainteresowane są już firmy na Malediwach i w Dubaju.

Budową prototypu zajmie się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology, która pozyskała na ten cel 19 mln zł w ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie na środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Rozpocznie się w przyszłym roku

– Budowa prototypu Water Discus Hotel – tak nazywa się konstrukcja – rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w roku 2014 – tłumaczy  Robert Bursiewicz z gdyńskiej firmy. Jak wyjaśnił, prototyp ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń.

Szefem zespołu, który – po dwóch latach pracy – przygotował projekt podwodnego hotelu jest dr hab. Lech Rowiński z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.  Jest on także współzałożycielem gdyńskiej spółki. – W zespole są zarówno naukowcy z politechniki, jak i inżynierowie nie związani z uczelnią oraz specjaliści zatrudnieni w firmie Deep Ocean Technology – wyjaśnia Rowiński.

Specjaliści nie zakończyli jeszcze pracy – przed nimi m.in. wprowadzanie ewentualnych poprawek oraz dostosowywanie projektu do warunków w konkretnych miejscach, gdzie mogą powstać obiekty.

Podwodny hotel pomysłu gdańskich inżynierów będzie złożony z dwóch dysków: stalowego dysku o promieniu nieco ponad 30 m zanurzonego na głębokość około 10 m oraz niemal bliźniaczego dysku, który znajdzie się nad wodą; umieszczone w nim będą: zaplecze hotelowe oraz przestrzenie wspólne obiektu.

Rowiński wyjaśnia, że w podwodnym dysku znajdować się będzie około 20 pokoi hotelowych, rozmieszczonych wzdłuż jego obwodu, tak by z okien każdego z pomieszczeń mieszkalnych był widok na podwodny krajobraz.

– Zakładamy kilka wariantów obiektu. Zamawiający będzie mógł np. określić, czy dolny dysk ma się obracać. Na życzenie inwestora możemy też rozbudować nadwodny dysk, uzupełniając go o kilka mniejszych, również okrągłych dobudówek –  tłumaczy Rowiński.

Jak zaznaczył, balastem dla ważącego około 3 tys. ton podwodnego dysku będzie woda umieszczona w zbiorniku zainstalowanym w nadwodnej części obiektu. – W razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej zbiornik otworzy się i po wypłynięciu z niego wody podwodny dysk wynurzy się – wyjaśnia Rowiński zastrzegając, że w każdym z pokoi znajdzie się osobne wyjście awaryjne dla gości.

Podwodny hotel zaprojektowano głównie z myślą o miejscach, w których wody są na tyle czyste, by pozwalały na obserwację raf koralowych i innych żyjących pod powierzchnią stworzeń.

Zainteresowani gdańskim projektem

– Na świecie istnieją już miejsca, które pozwalają na obserwacje podwodnego życia. Na Malediwach jest np. podwodna sala klubowa i restauracja. Nigdzie jednak, jak dotąd, nie postawiono podwodnego hotelu – tłumaczy Bursiewicz.

Jak dodaje, firma Deep Ocean Technology prowadzi już „bardzo zaawansowane” rozmowy z firmami, które chcą postawić zaprojektowane w Trójmieście podwodne hotele na Malediwach i w Dubaju. Bursiewicz nie chciał zdradzić szczegółów rozmów, wyjaśnił tylko, że optymistyczny scenariusz zakłada początek realizacji tych inwestycji w 2014 r.

http://www.tvn24.pl

Related Posts