Czerwony Kapturek w teatrze

by biuro

na motywach baśni Charlesa Perraulta i braci Grimm w adaptacji Cezarego Żołyńskiego.

Reżyseria – Dariusz Wiktorowicz, scenografia – Barbara Wójcik-Wiktorowicz, muzyka – Marek Zalewski i Paweł Czyrka, ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko, korepetycje wokalne – Marzena Lamch-Łoniewska, asystentka reżysera – Sylwia Karczmarczyk, asystent scenografa – Stanisław Kulczyk

Opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku ma średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles’a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie.

Baśń o Czerwonym Kapturku posiada bardzo wiele wersji. Jej popularność wzrosła szczególnie w XX wieku, doprowadzając do powstania licznych odmian, parafraz i trawestacji oryginalnej opowieści.

„Czerwony Kapturek” jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wystawianych baśni, zarówno na scenach teatrów dramatycznych, muzycznych jak i lalkowych.

W częstochowskim Teatrze spektakl reżyseruje Dariusz Wiktorowicz, który kilka lat temu na deskach naszego Teatru  zrealizował uwielbianego przez młodych widzów „Gałganiarza i Patyczka”.

Reżyser tworzy spektakl na podstawie adaptacji Cezarego Żołyńskiego. Ta wersja sceniczna jest nieco uwspółcześniona, przesycona absurdalnym humorem, komicznymi dialogami oraz wieloma wpadającymi w ucho piosenkami duetu kompozytorów: Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki.

Narratorem opowieści, Cezary Żołyński uczynił Fotografa, który zawiązuje akcję i rozpoczyna opowieść. W jego atelier znajduje się bowiem album ze starymi zdjęciami, w których zaklęte są wspomnienia. Za jego sprawą poznajemy historię o Czerwonym Kapturku – dobrej i ślicznej, choć trochę nierozważnej dziewczynce, która po drodze do swej chorej babci poznaje przebiegłego i głodnego wilka.

„Czerwony Kapturek” w inscenizacji Dariusza Wiktorowicza to opowieść o dorastaniu, bezinteresownej pomocy i o tym, że dobro zwycięża zło.

Obsada:

Czerwony Kapturek – Hanna Zbyryt, Babcia – Czesława Monczka

Mama – Iwona Chołuj, Pani Karla – Sylwia Karczmarczyk

Pani Coco – Agnieszka Łopacka, Fotograf – Waldemar Cudzik  

Gajowy – Antoni Rot, Wilk – Robert Rutkowski

Inspicjent/sufler – Andrzej Rospondek

Premiera – 3 XII 2022 r., godz. 17.00 

Uwaga! Bajka z obsługą mikołajkową – 4 – 9 grudnia. Informacji udziela Dział Promocyjno-Literacki pod nr 34 372 33 27 (47, 06).

Autorką plakatu jest Barbara Wójcik-Wiktorowicz

Related Posts