Cykl czytań dramatów współczesnych

by Grzegorz Ławniczek

już w czwartek, 21.04.2022 roku o godz. 18:00 w Klubokawiarni ALternatywa 21, przy ul. Mielczarskiego 20 w Częstochowie startuje cykl czytań dramatów współczesnych. Wstęp wolny.

Pierwszym tekstem, który przeczytają aktorzy Katarzyna Linke i Paweł Bilski jest „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę” autorstwa Anny Burzyńskiej.

Opis dramatu: Klara i Nikodem to para mieszkająca w dużym mieście. Obydwoje pracują w międzynarodowych korporacjach. Uwierzyli w trwałość swoich błyskotliwych karier, a nawet w swoją genialność na trudnym rynku zawodowym, gdzie dziesiątki i setki im podobnych, walczą między sobą o coraz lepsze samochody, imponujące gabinety, telefony komórkowe, członkostwo w elitarnych klubach, mieszkania w ekskluzywnych osiedlach, a nade wszystko o prestiż.

O akcji:

Teatr wciąż się zmienia. Jeszcze w ubiegłym wieku narodziła się w nim fala nowej dramaturgii, która na warsztat wzięła sobie przede wszystkim tekst dramatyczny, bez zbędnych ozdobników. Symboliczne rekwizyty, pojedyncze gesty. Najważniejsze jest słowo i literacki potencjał czytanych tekstów. „Czytanie dramatu współczesnego” jest nawiązaniem właśnie do początków tej formy scenicznej.
Współczesne dramaty czyta bardzo wąskie grono specjalistów i krytyków. Nie jest to raczej gatunek, który wybiera się do kanonu lektur szkolnych, a już na pewno jako prywatną lekturę. A przecież dramat to przede wszystkim akcja, czyli ciągłe dzianie się.
Jednak największym atutem tekstów dramatycznych jest ich bardzo konkretna i nierzadko aktualna tematyka społeczna czy polityczna. Współczesne teksty prowokują do zadawania pytań, podważania zastanych struktur, wątpienia, szukania nowych rozwiązań, ale przede wszystkim do refleksji i dyskusji.
Zaproponowany przez Katarzynę Linke, a realizowany przez Bibliotekę Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego i Teatr Nowy w Częstochowie cykl „Czytanie dramatu współczesnego” to projekt, którym chcemy taką dyskusję rozpocząć. Dyskusję nad kondycją współczesnego świata i człowieka, nad wyborami, przed którymi codziennie stajemy.

Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialna jest Anna Grzyb.
Prawami do sztuki dysponuje ADiT.

Wstęp wolny.

czytanie1

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/362606185804575/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22search%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

czytanie3

Serdecznie zapraszamy!
Zespół Fundacji Oczami Brata

Related Posts