Strusie, pająki i dywizjon 303. W Jurajskiej będzie można zaplanować weekendowy wypad za miasto

by Grzegorz Ławniczek

Weekend na Jurze, szybki wypad do Wrocławia, żeby zobaczyć sztuczną zamieć śnieżną, a może spotkanie oko w oko ze strusiem w Ogrodzieńcu?  W Galerii Jurajskiej będzie można poznać najciekawsze atrakcje weekendowe z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, województw: śląskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego, a także z Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

Wszystko za sprawą organizowanych tam po raz pierwszy Targów Atrakcji Turystycznych i Wyrobów Regionalnych. Impreza, która zgromadzi niemal 20 wystawców z5 województw, będzie okazją do tego, aby przyjrzeć się bliżej propozycjom, które wypełniają wolny czas.

– Aby spędzić ciekawie i aktywnie weekend nie trzeba wyjeżdżać za granicę, lecieć pół dnia samolotem czy pokonywać setek kilometrów. Przeciwnie, w najbliższej okolicy, wokół Częstochowy, również można znaleźć niezwykłe atrakcje i destynacje turystyczne – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

– Niestety nie zawsze wiemy o ich istnieniu. Organizowane w Jurajskiej targi przybliżają te najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić całą rodziną np. w czasie wiosennych weekendów,  majówki czy urlopu. Nie brakuje tu nietypowych propozycji, ale także miejsc, które zaskakują swoją oryginalnością – dodaje.

Przykład? Wśród wystawców można znaleźć m.in. Wystawę Pająków w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie i Kielcach, Muzeum Zamek w Toszku, które stworzone zostało w XV wiecznej budowli, a także Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie,  w którym można poznać losy bohaterów Bitwy o Anglię.

Ponadto, odwiedzający targi będą mogli zapoznać się z propozycją turystyczną m.in. Rancza Czarowny Młyn & SPA, Fermy Strusi Afrykańskich z Ogrodzieńca, Hydropolis: Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu, w którym można zobaczyć chociażby symulator śniegu, łódzkiego Orientarium, a nawet Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach.

Nie zabraknie także lokalnych biur podróży m.in. Biura Podróży Wesley, Jurajskich Włóczykijów czy Almatur Częstochowa.  Wydarzenie poprowadzi Bartek Osumek, bloger i podróżnik, który dodatkowo opowie o tym, jak przygotować bagaż do wojaży. Gościem imprezy będzie z kolei Kuba Baciąga, obieżyświat, autor książki „100 krajów przed 40-stką” który opowiadać będzie o swoich wyprawach oraz sposobach na udane i tanie podróżowanie.

– Przygotowane w Jurajskiej targi to nie tylko okazja do tego, aby poszukać wartościowych ofert turystycznych, to również wydarzenie, które ma zainspirować się do podróżowania, zwiedzania, odkrywania Polski i świata, a także swojego regionu. Tym bardziej, że impreza przybliża także to, co cenne lokalnie – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk.

Tu również oferta jest bogata. Wśród wystawców znaleźć będzie można m.in. Jurajską Kooperatywę Spożywczą, Dobrą Naturę, czyli tłocznię olejów na zimno, Łódzką Organizację Turystyczną, a także Pracownię Ceramiki. Nie zabraknie także rzemieślników z regionu, w tym pozłotników, artystów malarzy czy witrażystów.

Całość imprezy dopełnią atrakcje dodatkowe. Targom towarzyszyć będzie pokaz mody kolekcji na wiosnę i lato, która pojawiła się przy okazji kampanii społecznej „30/2/1” oraz kolekcji „Pszczoła w mieście” Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Częstochowie. Oprócz tego, przygotowano warsztaty artystyczne dla najmłodszych, w czasie których będzie można stworzyć słomiane zabawki, bukiety oraz przyozdobić drewniane koziołki.

Organizatorem wydarzenia jest agencja Manager z Częstochowy.

Jurajską można odwiedzać z psem – Galeria zmienia zasady

Psy i koty mile widziane. Do Galerii Jurajskiej można od teraz wejść z czworonogiem i to nie tylko w drodze do sklepu zoologicznego.

Na zakupy z psem albo kotem? Od teraz to możliwe. Galerię Jurajską można już odwiedzać razem z czworonogiem. Największe w Częstochowie centrum handlowe jest kolejnym miejscem w mieście, które otwiera się na wizyty klientów ze swoimi pupilami.

Wszystko za sprawą zmian, jakie obiekt wprowadził w regulaminie. Dzięki nim na terenie Jurajskiej, czyli na korytarzach, pasażach handlowych i parkingach, mogą przebywać już nie tylko psy asystujące, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym, ale także wszystkie czworonogi będące pod opieką swoich właścicieli.

To duża zmiana. Dotychczas oprócz psów asystujących, na teren galerii mogły wejść jedynie zwierzaki, które razem z opiekunem udawały się do sklepu zoologicznego i to możliwie najkrótszą drogą, np. w celu przymierzenia smyczy czy obroży.

– Na całym świecie, także w Polsce, coraz więcej miejsc staje się przyjazne psom i kotom. To trend, który widoczny jest zarówno w miejscach użyteczności publicznej, muzeach, restauracjach i kawiarniach, sklepach, a nawet w biurach – mówi Anna Borecka, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej.

– Również centra handlowe zmieniają podejście do wizyt z czworonogami i normalizują ich obecność na swoim terenie. Jurajska jest tu najlepszym przykładem. Za sprawą ostatnich zmian, poluzowaliśmy dotychczasowe ograniczenia, a tym samym staliśmy się miejscem, które można bez przeszkód odwiedzić ze swoim psiakiem czy kociakiem – dodaje.

Żeby to jednak zrobić, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które precyzuje regulamin. Przede wszystkim wizyta z pupilem nie może być uciążliwa dla innych odwiedzających. Dlatego z psem do galerii można wejść wyłącznie w sytuacji, kiedy ten jest na smyczy i w kagańcu. Mniejsze psy można natomiast wnosić na rękach.

Pozostałe zwierzęta, w tym koty, powinny być natomiast przenoszone w specjalnych torbach lub transporterach, co ma zapewnić bezpieczeństwo zwierzęciu, przechodniom, ale także mieniu. Ponadtowłaściciele czworonogów odpowiadają za usunięcie wszelkich nieczystości, jakie może pozostawić po sobie zwierzak.

Jurajska przypomina także, że wprowadzone zmiany dotyczą tzw. części wspólnych centrum handlowego, czyli korytarzy, parkingów i pasaży handlowym. O tym, czy wejdziemy z psem do konkretnego sklepu, decyduje sam sklep, który w tym zakresie ma własną politykę. Ograniczenie to nie dotyczy natomiast osób z psem asystującym.

Są także niepisane zasady, do przestrzegania których zachęcają przedstawiciele Jurajskiej. – Pamiętajmy o tym, że centrum handlowe to miejsce pełne ludzi, w którym gra muzyka i często pojawiają się niespodziewane aromaty, dźwięki, a nawet hałas, co może powodować dyskomfort u niektórych zwierzaków – mówi Anna Borecka.

– Jeśli więc nasz pupil jest wrażliwy na różne bodźce, nie lubi przebywać w otoczeniu nieznanych mu zapachów, odgłosów i osób, starajmy się nie zabierać go na wspólną wycieczkę do galerii handlowej. Oszczędzi mu to niepotrzebnego stresu – dodaje.

Jak informuje Jurajska, oprócz zapisów w regulaminie, szykuje się także kilka innych pozytywnych zmian. Przede wszystkim przy wejściach do centrum niebawem pojawią się specjalne, ogólnodostępne poidełka dla zwierzaków. O ich czystość i regularnie uzupełnianie wodą zadba sama Jurajska.

Related Posts