Według danych Krajowego Instytutu Mediów 92% gospodarstw domowych posiada minimum jeden telewizor, ale tylko około połowa z nich jest świadoma zmiany, która aktualnie wchodzi w życie w całej Polsce. Wdrażany właśnie nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 to dostęp do większej liczby kanałów, wyższa jakość obrazu i dźwięku stereo. Producenci sprzętu przypominają, że warto wcześniej sprawdzić, czy posiadany telewizor będzie odbierać nowy sygnał naziemny, który od 1 lipca obejmie swoim zasięgiem cały kraj.
Warszawa, 14 kwietnia 2022 – Przejście na nowy standard telewizji naziemnej odbywa się w czterech etapach w zależności od regionu Polski. Emisja sygnału starszej generacji będzie wyłączana stopniowo w poszczególnych województwach:
– 28 marca – woj. dolnośląskie, lubuskie i zachodnia część woj. wielkopolskiego;
– 25 kwietnia – większość woj. wielkopolskiego, woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz niemal całe woj. pomorskie i północno-zachodnia część woj. mazowieckiego;
– 23 maja – woj. małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie, podkarpackie, opolskie, śląskie, południowa części woj. wielkopolskiego i mazowieckiego;
– 27 czerwca – centralna i północna część woj. mazowieckiego, woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.
Nowy sygnał DVBT-2/HEVC obejmie swoim zasięgiem całą Polskę i w pełni zastąpi wcześniejszą technologię nadawania już od 1 lipca. O ile odbiorcy sieci kablowych, platform satelitarnych i streamingowych nie muszą się przygotowywać do nadchodzącej zmiany, to osoby korzystające wyłącznie z telewizji naziemnej już tak. A w takiej sytuacji, według najnowszych danych Krajowego Instytutu Mediów, jest 28% gospodarstw domowych[1]. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze sprawdzenie, czy posiadany telewizor będzie odbierać nowy sygnał.
– Jeżeli posiadamy w domu sprzęt jednego z czołowych producentów kupiony w ciągu ostatnich trzech lat, wtedy nie musimy się martwić. Część firm szykowała się do nadchodzącej zmiany nawet dużo wcześniej. Przykładowo telewizory z oferty Philips TV już od pięciu lat są przystosowane do obsługi standardu DVBT-2/HEVC ze względu na szereg zalet płynących z jego wdrożenia: bogatsza oferta kanałów telewizyjnych, lepszej jakości dźwięk stereo i obraz, dostępny również w 4K czy możliwość urozmaicenia repertuaru o najróżniejsze subskrypcje – wyjaśnia Marcin Habzda, General Manager TP Vision w Polsce.
Jednak jak wynika z aktualnych danych Krajowego Instytutu Mediów telewizory znajdujące się w polskich domach mają średnio 6 lat[2]. Według szacunków Związku Cyfrowa Polska około 2 mln gospodarstw domowych może nie obierać nowego sygnału DVB-T2/HEVC i tym samym utracić dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej[3]. W Polsce aż 92% gospodarstw posiada minimum jeden telewizor, ale tylko 48% z nich kojarzy, że ma nastąpić zmiana standardu[4].
Wcześniejsze sprawdzenie, czy posiadany sprzęt jest przygotowany do odbioru nowego sygnału, jest możliwe na dwa sposoby:
- poprzez stronę internetową telewizjanaziemna.pl, gdzie należy podać model posiadanego telewizora (znaleźć go można w instrukcji bądź na naklejce umieszczanej najczęściej z tyłu obudowy);
- włączając na telewizorze kanał Sprawdzam TV (kanał 28) – jeśli telewizor obsługuje nowy standard, to na ekranie pokaże się odpowiedni komunikat; jeżeli natomiast na ekranie będzie widoczna czarna plansza lub komunikat “brak sygnału” to oznacza, że konieczny jest zakup nowego odbiornika lub dekodera.
Jeżeli posiadany telewizor nie jest dostosowany do nowego formatu nadawania, alternatywą jest zakup specjalnego dekodera. Warto pamiętać jednak, że takie rozwiązanie ma swoje ograniczenia: instalacja dekodera to kolejne kable w mieszkaniu, drugi pilot do obsługi urządzenia, a także dodatkowe zużycie prądu. – Tak naprawdę największą zaletą wymiany telewizora na nowoczesny model, jest przede wszystkim dużo lepsza jakość obrazu, która pozwoli cieszyć się treściami w 4K, wysokiej jakości dźwięk, niejednokrotnie zbliżony do efektów kinowych, a także wiele funkcji dodatkowych, jak na przykład technologia Ambilight sprawiająca, że wyświetlane treści wydają się bardziej realne, a ekran większy czy zaawansowane procesory obrazu dostosowujące kolory lub podświetlenie do warunków panujących aktualnie w pomieszczeniu – wyjaśnia Marcin Habzda z TP Vision.
Osoby, których sprzęt nie jest przystosowany do nowego standardu nadawania, mogą ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu na zakup nowego telewizora lub dekodera.
Śledź nas na: Twitter @TPVision, Instagram @philipstelevision, Facebook @PhilipsTVPolska oraz @PhilipsTV
Od dziś 250 zł dofinansowania do zakupu telewizora
W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Nowelizacja przewiduje m.in. rozróżnienie kwoty dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to100zł.
Zmiany legislacyjne wynikają z konieczności zapewnienia nieprzerwanego dostępu do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej wszystkich obywateli.
Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:
- Formularza online na platformie gov.pl
- Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej – lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.
Po złożeniu wniosku otrzymasz specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.
Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem zrealizujesz w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Realizacja świadczenia jest możliwa już w ponad 2600 punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce. Wyszukiwarka sklepów, w których można zrealizować świadczenie, dostępna jest na stronie dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka
Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r. i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie. Jak dotąd zostało złożonych 22 tyś. wniosków o dofinansowanie.
Pozytywna rewolucja w naziemnej telewizji cyfrowej
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.
Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści. Nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów. Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika.
W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia ruszyły 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca.
Uruchomiliśmy wyszukiwarkę terminów przełączeń naziemnej telewizji cyfrowej, za pośrednictwem, której można sprawdzić, kiedy dokładnie nastąpi przełączenie na nowy standard sygnału DVB-T2/HEVC w Twojej gminie. Więcej informacji o rządowym programie dofinansowania znajdziesz na stronie lub dzwoniąc na infolinię pod numer 42 253 54 30 / pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl.
W komunikacie opublikowanym w 2020 r. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawiono plany przejścia z technologi DVB-T na DVB-T2. Teraz w końcu rozpoczął się ten proces. Od 28 marca 2022 r. nowy standard jest bowiem dostępny dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Niezależnie jednak o miejsca zamieszkania, konsumenci powinni się upewnić podczas zakupu nowego telewizora, że jest on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. Od razu uspokajamy — najprawdopodobniej znaczna część z Was już posiada odpowiedni odbiornik telewizyjny — dotyczy to w szczególności osób, które w ostatnich latach zdecydowały się zakupić telewizor smart TV z ekranem o rozdzielczości 4K/Ultra HD. Oczywiście, jeżeli planujemy zakup nowego sprzętu, mimo wszystko warto sprawdzić w specyfikacji technicznej określonego urządzenia, czy posiada on wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji, czyli właśnie DVB-T2. Olbrzymia większość dostępnych dziś w sklepach telewizorów jest już przygotowana na odbiór sygnałów nadawanych z wykorzystaniem nowego standardu.
Inna sprawa, że samo przejście na nowy sygnał może nie być niestety tak płynne, jak się spodziewano. Według najnowszych danych ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić możliwość odbioru sygnału w nowym standardzie. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach lubuskim i łódzkim, gdzie gotowość do zmiany standardu nadawania jest najniższa. Zapobiec temu ma rządowy program dopłat do zakupu telewizorów i dekoderów wspierających technikę DVB-T2.
Co to w ogóle jest DVB-T i DVB-T2?
DVB-T2 jest zgodny w dół ze standardem DVB-T
Aktualnie wykorzystywany przez polskich nadawców telewizji naziemnej standard DVB-T, to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych, które kompresowane są za pomocą standardu MPEG-2 lub nowszego MPEG-4 (H.264). Standard ten wyparł analogowy przesył, który w Polsce funkcjonował przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji w naszym kraju. Ostatnie transmisje analogowe zakończono w lipcu 2013 roku. Od tej pory wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych właśnie w standardzie DVB-T.
Teraz czeka nas kolejna zmiana, przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2, czyli transmisję cyfrową drugiej generacji. Dlaczego wprowadzana jest ta zmiana? Głównie z powodu ograniczeń standardu DVB-T oraz ze względu na rosnące potrzeby operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G.
Od strony konsumenta, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Sytuację zmienia nowszy standard, DVB-T2, który również oznacza transmisję cyfrową, ale po pierwsze — charakteryzuje się on lepszym wykorzystaniem pasma oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (H.265). Nowszy standard DVB-T2 charakteryzuje się większą pojemnością multipleksu. Dziś wykorzystywane DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Natomiast DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) pozwala na przesłanie do 40 Mb/s. Dodatkowo wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD.
DVB-T2 – szerokość pasma transmisyjnego i miejsce na 5G
Naziemna Telewizja Cyfrowa wykorzystuje do transmisji obrazu i dźwięku licencjonowanych kanałów telewizyjnych pasmo UHF obejmujące kanały od 21 do 60, oprócz tego naziemna telewizja może korzystać z kanałów w paśmie VHF. Łączny zakres częstotliwości nadawczych, które dziś mogą być wykorzystywane przez cyfrową telewizję naziemną to od 470 MHz do 790 MHz. Według zaleceń Unii Europejskiej, kanały UHF o numerach od 49 do 60 powinny zostać przeznaczone na potrzeby transmisji danych (5G). Oznacza to, że operatorzy telekomunikacyjni, którzy zamierzają wdrażać łączność 5G w Polsce, otrzymają do swojej dyspozycji pasmo częstotliwości w zakresie od 694 do 790 MHz (ten zakres jest umownie określany jako „pasmo 700 MHz”).
Takie zmiany w Polsce zostały już wprowadzone w naszym kraju. Zmieniono częstotliwość kilku kanałów telewizji naziemnej, żeby zrobić miejsce dla sieci 5G. Taki zabieg miał miejsce w następujących lokalizacjach:
- Dla MUX-1: Elbląg, Koszalin i Świnoujście;
- Dla MUX-2: Białogard i Elbląg;
- Dla MUX-3: Białogard, Jelenia Góra, Koszalin, Kraków i Piła;
- Dla MUX-4: Gdańsk i Lębork;
- Dla MUX-L4: Świdnica, Kobierzyce i Wrocław;
Zgodnie z opublikowanym 31 lipca 2019 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji tzw. Krajowym Planem Działań 700 MHz (pełną treść tego dokumentu w formacie PDF można pobrać z witryny Ministerstwa Cyfryzacji) pasmo 700 MHz charakteryzuje się dobrą propagacją fal radiowych przy zachowaniu stosunkowo wysokiej prędkości transmisji przesyłanych danych, stąd pasmo to określane jest również jako tzw. pasmo pokryciowe. Daje ono operatorom telekomunikacyjnym możliwość zapewnienia zasięgu sygnału na znacznych obszarach — w szczególności na terenach słabo zurbanizowanych. Jak wspomniano wcześniej, obecnie pasmo to jest zajmowane przez Naziemną Telewizję Cyfrową i wykorzystywany przez nią standard DVB-T pierwszej generacji.
Zmiana standardu cyfrowego przesyłu kanałów telewizyjnych na DVB-T2 umożliwi tzw. refarming, czyli przeniesienie bieżącej puli kanałów cyfrowych w węższy zakres częstotliwości od 470 do 694 MHz, bez jakiegokolwiek pogorszenia standardów transmisji, wręcz przeciwnie — dzięki temu, że DVB-T2 wykorzystuje kompresję HEVC/H.265, tak jak wspomniałem wcześniej, możliwe będzie odbieranie kanałów 4K.
Telewizory z tunerami cyfrowymi standardu DVB-T2 dostępne są w polskich sklepach już od kilku lat. Bardzo prawdopodobne, że jeżeli dokonałeś zakupu telewizora po 2015 roku, to najprawdopodobniej zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2 będzie dla ciebie całkowicie niezauważalna i nie wymaga żadnych działań z twojej strony. Producenci telewizorów zaczęli wbudowywać w oferowane urządzenia nowsze tunery DVB-T2, ponieważ są one „zgodne w dół” ze starszym standardem przesyłu cyfrowego, czyli DVB-T.
Jednak bez względu na to, czy masz w miarę nowoczesny telewizor, czy też nie, zawsze warto upewnić się, czy posiadany odbiornik spełnia wymogi standardu DVB-T2. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej posiadanego telewizora. Informacja o typie tunera cyfrowego wbudowanego w dany telewizor powinna znajdować się w dołączonej do konkretnego urządzenia instrukcji obsługi. Jeżeli nie możesz znaleźć instrukcji do posiadanego odbiornika, z pomocą przyjdzie internet i wyszukiwarka. Po wpisaniu nazwy modelu uzupełnionej o słowo „specyfikacja” powinieneś odnaleźć informację, czy dany model ma wbudowany tuner DVB-T, czy też DVB-T2.
DVB-T2 – jak sprawdzić, czy mój odbiornik obsługuje nowy standard?
Większość telewizorów sprzedawanych na polskich rynku jest wyposażona w odbiornik DVB-T2, choć nie zawsze mogą one być kompatybilne z kodekiem HEVC. Na ten problem zwrócił uwagę UKE i dlatego przed kupnem sprzętu warto zapytać o tę kwestię sprzedawcy. Jeśli natomiast mamy już nowoczesny TV, to możemy przetestować działanie, bo już od kilku miesięcy trwają testy telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.
Żeby sprawdzić, czy nie będziemy mieli problemów z odbiorem telewizji naziemnej, wystarczy przeskanować dostępne kanały i dodać do listy nowe. W przypadku multipleksu TVP są to: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na multipleksie TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła oraz Metro.
***
O TP Vision
TP Vision Europe B.V. (TP Vision) to zarejestrowana w Holandii firma z siedzibą w Amsterdamie, która w całości należy do TPV Technology Limited (TPV), jednego z wiodących producentów monitorów i telewizorów na świecie.
TP Vision jest czołowym graczem na rynku elektroniki użytkowej w obszarze RTV. Firma koncentruje się na rozwoju, produkcji i sprzedaży urządzeń pod marką Philips – telewizorów (w Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej, Indiach, a także w wybranych krajach Azji i Pacyfiku) oraz sprzętu audio (na całym świecie). TP Vision łączy rozpoznawalność marki Philips z doświadczeniem w zakresie rozwoju i projektowania produktów, doskonałymi działaniami operacyjnymi i pozycją TPV na rynku. Celem firmy jest tworzenie urządzeń, które oferują konsumentom najwyższą jakość dźwięku i obrazu.
[1] źródło: https://kim.gov.pl/wp-content/uploads/2022/01/wyniki_badania.pdf
[2] j.w.
[3] źródło: https://cyfrowapolska.org/wp-content/uploads/2022/03/ZCP_DVBT2-Poradnik-dla-konsumentow.pdf
[4] dane Krajowego Instytutu Mediów z października 2021 r.
Skup złomu Piotrków Trybunalski