Inna sprawa, że samo przejście na nowy sygnał może nie być niestety tak płynne, jak się spodziewano. Według najnowszych danych ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić możliwość odbioru sygnału w nowym standardzie. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach lubuskim i łódzkim, gdzie gotowość do zmiany standardu nadawania jest najniższa. Zapobiec temu ma rządowy program dopłat do zakupu telewizorów i dekoderów wspierających technikę DVB-T2.

Co to w ogóle jest DVB-T i DVB-T2?

DVB-T2 jest zgodny w dół ze standardem DVB-T

Aktualnie wykorzystywany przez polskich nadawców telewizji naziemnej standard DVB-T, to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych, które kompresowane są za pomocą standardu MPEG-2 lub nowszego MPEG-4 (H.264). Standard ten wyparł analogowy przesył, który w Polsce funkcjonował przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji w naszym kraju. Ostatnie transmisje analogowe zakończono w lipcu 2013 roku. Od tej pory wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych właśnie w standardzie DVB-T.

Teraz czeka nas kolejna zmiana, przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2, czyli transmisję cyfrową drugiej generacji. Dlaczego wprowadzana jest ta zmiana? Głównie z powodu ograniczeń standardu DVB-T oraz ze względu na rosnące potrzeby operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G.

Od strony konsumenta, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Sytuację zmienia nowszy standard, DVB-T2, który również oznacza transmisję cyfrową, ale po pierwsze — charakteryzuje się on lepszym wykorzystaniem pasma oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (H.265). Nowszy standard DVB-T2 charakteryzuje się większą pojemnością multipleksu. Dziś wykorzystywane DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Natomiast DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) pozwala na przesłanie do 40 Mb/s. Dodatkowo wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD.

DVB-T2 – szerokość pasma transmisyjnego i miejsce na 5G

DVB-T2 charakteryzuje się mniejszą zajętością pasma transmisyjnego w stosunku do DVB-T

Naziemna Telewizja Cyfrowa wykorzystuje do transmisji obrazu i dźwięku licencjonowanych kanałów telewizyjnych pasmo UHF obejmujące kanały od 21 do 60, oprócz tego naziemna telewizja może korzystać z kanałów w paśmie VHF. Łączny zakres częstotliwości nadawczych, które dziś mogą być wykorzystywane przez cyfrową telewizję naziemną to od 470 MHz do 790 MHz. Według zaleceń Unii Europejskiej, kanały UHF o numerach od 49 do 60 powinny zostać przeznaczone na potrzeby transmisji danych (5G). Oznacza to, że operatorzy telekomunikacyjni, którzy zamierzają wdrażać łączność 5G w Polsce, otrzymają do swojej dyspozycji pasmo częstotliwości w zakresie od 694 do 790 MHz (ten zakres jest umownie określany jako „pasmo 700 MHz”).

Takie zmiany w Polsce zostały już wprowadzone w naszym kraju. Zmieniono częstotliwość kilku kanałów telewizji naziemnej, żeby zrobić miejsce dla sieci 5G. Taki zabieg miał miejsce w następujących lokalizacjach:

  • Dla MUX-1: Elbląg, Koszalin i Świnoujście;
  • Dla MUX-2: Białogard i Elbląg;
  • Dla MUX-3: Białogard, Jelenia Góra, Koszalin, Kraków i Piła;
  • Dla MUX-4: Gdańsk i Lębork;
  • Dla MUX-L4: Świdnica, Kobierzyce i Wrocław;

Zgodnie z opublikowanym 31 lipca 2019 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji tzw. Krajowym Planem Działań 700 MHz (pełną treść tego dokumentu w formacie PDF można pobrać z witryny Ministerstwa Cyfryzacji) pasmo 700 MHz charakteryzuje się dobrą propagacją fal radiowych przy zachowaniu stosunkowo wysokiej prędkości transmisji przesyłanych danych, stąd pasmo to określane jest również jako tzw. pasmo pokryciowe. Daje ono operatorom telekomunikacyjnym możliwość zapewnienia zasięgu sygnału na znacznych obszarach — w szczególności na terenach słabo zurbanizowanych. Jak wspomniano wcześniej, obecnie pasmo to jest zajmowane przez Naziemną Telewizję Cyfrową i wykorzystywany przez nią standard DVB-T pierwszej generacji.

Zmiana standardu cyfrowego przesyłu kanałów telewizyjnych na DVB-T2 umożliwi tzw. refarming, czyli przeniesienie bieżącej puli kanałów cyfrowych w węższy zakres częstotliwości od 470 do 694 MHz, bez jakiegokolwiek pogorszenia standardów transmisji, wręcz przeciwnie — dzięki temu, że DVB-T2 wykorzystuje kompresję HEVC/H.265, tak jak wspomniałem wcześniej, możliwe będzie odbieranie kanałów 4K.

Telewizory z tunerami cyfrowymi standardu DVB-T2 dostępne są w polskich sklepach już od kilku lat. Bardzo prawdopodobne, że jeżeli dokonałeś zakupu telewizora po 2015 roku, to najprawdopodobniej zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2 będzie dla ciebie całkowicie niezauważalna i nie wymaga żadnych działań z twojej strony. Producenci telewizorów zaczęli wbudowywać w oferowane urządzenia nowsze tunery DVB-T2, ponieważ są one „zgodne w dół” ze starszym standardem przesyłu cyfrowego, czyli DVB-T.

Jednak bez względu na to, czy masz w miarę nowoczesny telewizor, czy też nie, zawsze warto upewnić się, czy posiadany odbiornik spełnia wymogi standardu DVB-T2. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej posiadanego telewizora. Informacja o typie tunera cyfrowego wbudowanego w dany telewizor powinna znajdować się w dołączonej do konkretnego urządzenia instrukcji obsługi. Jeżeli nie możesz znaleźć instrukcji do posiadanego odbiornika, z pomocą przyjdzie internet i wyszukiwarka. Po wpisaniu nazwy modelu uzupełnionej o słowo „specyfikacja” powinieneś odnaleźć informację, czy dany model ma wbudowany tuner DVB-T, czy też DVB-T2.

DVB-T2 – jak sprawdzić, czy mój odbiornik obsługuje nowy standard?

Większość telewizorów sprzedawanych na polskich rynku jest wyposażona w odbiornik DVB-T2, choć nie zawsze mogą one być kompatybilne z kodekiem HEVC. Na ten problem zwrócił uwagę UKE i dlatego przed kupnem sprzętu warto zapytać o tę kwestię sprzedawcy. Jeśli natomiast mamy już nowoczesny TV, to możemy przetestować działanie, bo już od kilku miesięcy trwają testy telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Żeby sprawdzić, czy nie będziemy mieli problemów z odbiorem telewizji naziemnej, wystarczy przeskanować dostępne kanały i dodać do listy nowe. W przypadku multipleksu TVP są to: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na multipleksie TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła oraz Metro.