Podatek od psa, kota w 2022r.

by biuro

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Zgodnie z treścią art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31) rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Choć podatek od psa w Polsce funkcjonuje od 30 lat, został wprowadzony w styczniu 1991 roku, wciąż nie każdy wie, że powinien go płacić.

Co istotne ww. organ może (a nie musi) wprowadzić taki podatek. W praktyce oznacza to więc, że obowiązek jego uiszczenia będzie zależał od tego czy dany samorząd zdecyduje się taką daninę. Jak zatem mamy sprawdzić czy w miejscowości, w której mieszkamy obowiązuje podatek od posiadania psa? W tym celu najlepiej zajrzeć do Biuletynu Informacji Publicznej konkretnej gminy. W nim znajdziemy wszelkie niezbędne informacje. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie gromadzi danych dotyczących wysokości podatku od psa uchwalanych przez rady konkretnych gmin, jednak nieoficjalnie wiadomo, że żadna z gmin nie zdecydowała się, by pobierać maksymalną kwotę.

Podatek jest obowiązkowy, jeżeli dana gmina się zdecyduje na jego wprowadzenie.

Safety Assessor

Podatek od psa kto płaci?

Ustawa wprost wskazuje, że opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy. Podatek pobierany jest od posiadacza psa, a nie jego właściciela. Zwolnieni są m.in. rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów), osoby w wieku powyżej 65 lat i prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa) czy osoby niepełnosprawne. Część z nich zwalnia osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska, zaadoptowały bezdomnego psa lub posiadają zaczipowanego czworonoga.

Ile wynosi podatek za psa?

Jak już zostało zasygnalizowane podatek ten jest wprowadzany przez radę gminy i to ona określa w stosownej uchwale jego wysokość. Nie może on przekraczać kwoty ustanowionej na mocy obwieszczenia Ministra Finansów.
Stawka maksymalna jest ustalana na każdy rok oddzielnie. Z kolei „Rzeczpospolita” publikowała ostatnio dane z kilku miast, mieszkańcy Szczecina płacą 50 zł od psa, a mieszkańcy Krakowa – 36 zł, w Policah – 70 zł, w Rudzie Śląskiej – 68zł, stawka w Sopocie – 66zł. Ile płaci się w Warszawie? Podatku nie musimy płacić w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławiu czy Katowicach.

W 2022 r. maksymalna stawka wynosi 135,00 zł rocznie od jednego psa. W roku 2021 była to stawka 130,30zł.

Podane wyżej kwoty są jednak maksymalnymi jakie będziemy musieli zapłacić za naszego czworonoga. Rada gminy może bowiem w uchwale ustalić niższą opłatę bądź w ogóle z niej zrezygnować.

Umowa kupna – sprzedaży psa a podatek

Oprócz podatku od posiadania psa dotyczyć nas może również podatek od kupienia psa. Warto pamiętać, że od strony prawnej pies jako przedmiot umowy kupna-sprzedaży podlega pod podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC) w wysokości 2 proc. wartości przedmiotu umowy.

A koty, świnki morskie?

W ustawie o podatkach wśród zwierząt zostały wymienione tylko psy. Nie jest zatem wymagany podatek za posiadanie kotów, rybek, świnek morskich, chomików, kanarków, królików czy innych zwierząt domowych.

REKLAMA:

Oklejanie samochodów Katowice. Agencja Reklamowa Demo od ponad 20 lat zajmuje się oklejaniem samochodów folią, reklamą na samochodach. Oklejamy całe floty pojazdów firmowych - samochody osobowe, dostawcze, tiry, cysterny. Oklejamy samochody w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i innych miastach. Każdego dnia widoczne na ulicach oklejone pojazdy zwiększają świadomość marki, umacniają pozycję rynkową, zachęcają do zakupu i budzą emocje. Reklama na samochodzie to ekonomiczny, trwały i prestiżowy sposób na zaistnienie w świadomości Odbiorcy.

Czy wiesz? Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1170; ost. zm. Dz. U. z 2018 r., poz. 2244);

Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszu i Polityki Regionalnej z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022 (M. P. z 2021 r., poz. 724)

A co z kotem?

Podatek od kota

W przypadku nabycia kotka droższego niż 1000 zł (kwota, od której należy uiścić powyższą daninę), podatek musi być wniesiony w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy z hodowcą oraz po wypełnieniu deklaracji podatkowej PCC-3. Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym i jest niezależny od miejsca nabycia, czyli 2 proc. ceny kociaka trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego zarówno wówczas, gdy był on kupiony w Polsce, jak i poza granicami kraju. Jeśli wartość rynkowa zwierzaka jest mniejsza niż 1000 zł. Wtedy wystarczy złożyć we właściwym urzędzie deklarację PCC-3. Nie trzeba też płacić podatku, gdy adoptujemy kotka ze schroniska, a także wówczas, gdy zwierzę nabywane jest od podmiotu gospodarczego wystawiającego faktury VAT. „Wolny od podatku” jest także kociak przekazany w darowiźnie, jednak jego wartość rynkowa nie może być wówczas wyższa niż 4902 zł. Do urzędu trzeba będzie przekazać w formie deklaracji informację o darowiźnie.

Incoming search terms:

  • https://www czestochowaonline pl/spoleczenstwo/podatek-od-psa-kota-w-2022r/
Maszyny pakujące Bez Meż, pakowanie węgla, pelletu, żywności, linie pakujące.

Related Posts