Dinozaury jak żywe w Galerii Jurajskiej

by Grzegorz Ławniczek

Niezmiennie od lat ciekawią naukowców, inspirują filmowców oraz bawią najmłodszych. Dinozaury, bo o nich mowa, rozgościły się w Galerii Jurajskiej. Trwa tam właśnie wielka wystawa pradawnych gadów. Warto na nią wpaść i przywitać się z T-Rexem.

Rollup Warszawa

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, z wyjątkiem „Dinoride”. Przejażdżka na dinozaurze kosztuje 5 zł.

Ponad 65 milionów lat temu, kiedy tereny dzisiejszej Częstochowy przykrywało morze, to one rządziły na Ziemi. Teraz różne gatunki dinozaurów można oglądać w Galerii Jurajskiej. Wszystko za sprawą specjalnej wystawy, na której zgromadzono niezwykłe figury mezozoicznych gadów.

Na ekspozycji, która potrwa od 27 lutego do 11 marca, można oko w oko stanąć zarówno z mięsożernymi stworami, takimi jak np. tyranozaur, deinonych czy metriakantozaur, jak również z roślinożercami, w tym z: triceratopsem, stegozaurem i apatozaurem. Nie brakuje także pterandona, czyli latającego gada oraz rodzinki orintolestów –„ptasich złodziei”.

W sumie, na pasażu centrum handlowego zobaczymy aż 18 dinozaurów, które nie tylko wyglądają bardzo realistycznie, ale także poruszają się i głośno ryczą. Nie lada gratką wystawy jest też mechaniczne jajo, z którego na oczach widzów wykluwa się mały tyranozaur.  – To wystawa, która fascynuje i rozpala wyobraźnię – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

– Dzięki tej ekspozycji cofamy się miliony lat do czasów sprzed upadku meteorytu, aby zobaczyć nie tylko majestatyczne stwory, które chodziły po Ziemi w okresie triasu, jury i kredy, ale także mamy możliwość lepszego poznania ich natury, ekosystemu czy powodów, dla których wymarły. To pełna ciekawostek, interaktywna lekcja historii naturalnej, która uczy dzieci i młodzież, ale przede wszystkim bawi – mówi.

galeria jurajska8

Zwłaszcza, że dwa stworybędzie można… dosiąść. Do Galerii Jurajskiej zawitają „Dinoride”, czyli atrakcje z popularnego Parku Rozrywki „Zatorland”. Specjalne, mechaniczne dinozaury, z przymocowanym do swojego grzbietu siodłem, zabiorą najmłodszych w ekscytującą przejażdżkę. Z kolei przewodniczka, którą można spotkać w strefie wykopalisk, oprowadzi po wystawie.

– Przygotowana przez nas wystawa to prawdziwe spotkanie z dinozaurami – i to dosłowne. Dzięki temu, że gady są mechaniczne, można poczuć się w Galerii Jurajskiej jak w Parku Jurajskim, a tym samym przeżyć niezwykłą przygodę, wcielając się w małego odkrywcę – mówi przedstawicielka centrum handlowego. W tym ostatnim pomogą także weekendowe warsztaty dla dzieci.

galeria jurajska dinozaury

Podczas pierwszej odsłony zabawy, 3 i 4 marca, w Jurajskie będzie można wziąć udział w prawdziwych wykopaliskach paleontologicznych i odkryć szkielet przy pomocy dłuta, młoteczka i pędzelka. Nie zabraknie także quizów wiedzy o pradawnych gadach, konkursów oraz zabaw, dzięki którym będzie można więcej dowiedzieć się o dinozaurach.  Warsztaty odbędą się w godzinach od 11.00 do 18.00.

galeria jurajska11

Także przygotowane na 10 i 11 marca warsztaty zapowiadają się na pełne wrażeń. Tym bardziej, że będą poświęcone nie tylko dinozaurom, ale także pierwszym ludziom. Organizatorzy przygotowali m.in. quiz wiedzy o jaskiniowcach, zawody zręcznościowe, malowanie twarzy w prehistoryczne wzory, a także warsztaty: tworzenia zwierząt z baloników, prehistorycznej biżuterii, tańca jaskiniowców, składania mamutów-origami oraz malowania naskalnego. Dodatkowo, tego dnia po galerii przechadzać będzie się „żywy” dinozaur, z którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.Warsztaty trwać będą w godzinach od 12.00 do 18.00.

– Warsztatami rozszerzamy naszą podróż w czasie. Pierwsza ich odsłona to zabawa w paleontologa, dzięki której dzieci zgłębią świat dinozaurów. Drugą dedykujemy natomiast początkom człowieka, który pojawił się dziesiątki milionów lat po wyginięciu dinozaurów. Tu najmłodsi będą mogli dowiedzieć się więcej m.in. o życiu jaskiniowców, pierwszych dziełach sztuki z grot Lascaux czy o zwierzętach żyjących przed tysiącami lat – zachęca Violetta Dziubin-Łuszczyk.

Źródło: Galeria Jurajska/Guarana PR

Zaćma – objawy, przyczyny zaćmy, leczenie, operacja zaćmy

Related Posts