Bezpieczne Wakacje 2022

by biuro

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie tak własnym, jak i naszych bliskich – przypominają specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie.

24 czerwca rok szkolny 2021/2022 zakończyło w Częstochowie 32 tys. 752 uczennic i uczniów oraz 4371 nauczycielek i nauczycieli (ta liczba dotyczy szkół, dla których miasto jest organem prowadzącym). Wakacje ma blisko 5,3 tys. przedszkolaków, 17,7 tys. uczniów podstawówek oraz 12,8 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych ( z czego 5,6 tys. w liceach, 5,8 tys. w technikach oraz blisko 1,4 tys. w szkołach branżowych).

Pamiętając o bezpieczeństwie zwróćmy uwagę nie tylko na bezpieczeństwo na placach zabaw, ale również w górach, nad wodą, w lesie, na słońcu, podczas burzy czy po prostu w domu. Zadbajmy o jeden z najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, jakim jest więź z rodzicami. Wakacje to czas, który możemy poświęcić dla naszych dzieci i bliskich. Jako dorośli bądźmy wzorem dobrych zachowań, a także źródłem użytecznych porad i wskazówek. Pozostając w relacji z dziećmi czy młodzieżą porozmawiajmy o zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się w czasie letniego pobytu na wakacjach. Przypomnijmy numery telefonów alarmowych, zapoznajmy z międzynarodowym gestem „Pomóż mi” i nauczmy, jak reagować w sytuacjach zagrożenia.

Czas wakacji i wypoczynku to czas wielu przyjemnych chwil, które stale uwieczniamy na zdjęciach. Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych imprez i spotkań  towarzyskich jest przyjemne. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy utrwalać na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie? Może warto po prostu na chwilę pozostać w świecie realnym i wyłączyć się z sieci? Jeśli to nasz pomysł na temat do rozmowy, to zastanówmy się, czy wszystko nadaje się do publikacji? Zdjęcia z wakacji mają nam przypominać o dobrej zabawie, a nie informować o każdym naszym kroku i podejmowanych aktywnościach, a tym bardziej być powodem krytyki czy hejtu.

Detektyw Częstochowa, Radomsko

Czas wolny od szkoły, pracy to nierzadko czas szukania sobie zajęć. Pamiętajmy o zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko przemocy czy pornografii jest o wiele bardziej niebezpieczne i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnych i lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna są dobre relacje z rodzicami, którzy pomogą nauczyć dziecko reagowania na pojawiające się niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie.
Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnej aktywności i szukania sposobów spędzania czasu wolnego. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na odpoczynku, rozmowach, dyskusjach, czy zabawie tak, aby z energią powrócić do codziennych zajęć i wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił i z nowymi pomysłami.

Częstochowska Straż Miejska apeluje, abyśmy odpowiednio zadbali o bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań podczas wakacyjnych wyjazdów.

Straż Miejska przypomina o założeniach programu ,,Bezpieczna Częstochowa”, w którym – pod hasłem ,,Sąsiedzkie czuwanie” –  co rok przed wakacjami i feriami przypomina o tym, co warto zrobić przed wyjazdem na urlop, aby nasz dobytek był lepiej zabezpieczony.

W czasie dłuższej nieobecności warto zadbać, aby ktoś z rodziny lub sąsiadów  kontrolował nasz dobytek lub stwarzał pozory obecności domowników.
Warto również zastanowić się nad zakupem urządzeń alarmowych, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.
Osoby prywatne – także spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe – decydują się też często na instalację monitoringu wizyjnego. To kolejny sposób na podniesienie bezpieczeństwa w naszym otoczeniu.

Straż Miejska apeluje, abyśmy byli ostrożni także poza miejscem zamieszkania i zrobili wszystko, aby te wakacje były od początku do końca bezpieczne.

HIP-HOP W MUZEUM I RURZE

24 czerwca w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica otwarta zostanie wystawa „SC 034 – początki częstochowskiego hip hopu”. To impreza towarzysząca 10. edycji Festiwalu Frytka OFF.

Ta wystawa to próba opowiedzenia o częstochowskim aspekcie fenomenu kulturowego. Nasze miasto na przełomie wieków było ważnym ośrodkiem hip-hopowym w Polsce. Działo się dużo i intensywnie. przyszła pora, by odwołać się do wspomnień, do czasów kaset demo, szerokich spodni, graffiti na murach, zeszytów zapisanych rymami, tanecznych mat z kartonów, bitów zgrywanych na dyskietkach, pierwszych kontraktów płytowych, koncertów w Wakansie, Filutku, Iguanie –  mówi o idei wystawy jeden z jej głównych inicjatorów – Adam Florczyk z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.
Za ramy czasowe ekspozycji przyjęto lata 1995-2005. Częstochowski hip hop to zjawisko wieloaspektowe, dlatego ekspozycja to punkt wyjścia do dyskusji o lokalnych pionierach hip hopu i ich wkładzie w kulturalny dorobek naszego miasta.

Obok wystawy w piątek o godz. 22 w Klubie Rura przy alei NMP 38 odbędzie się hip-hopowy koncert “Powrót do korzeni”, w  którym wystąpią: Hurragun, Mikser, TRIP, Kixnare, DJ Pancho i DJ Gram.
Koncert to rapowa podróż w czasie oraz wspomnienie rymów i bitów, które rządziły na częstochowskiej scenie prawie ćwierć wieku temu. To również muzyczny aneks do wystawy

Na wszystkie festiwalowe i towarzyszące imprezy wstęp jest bezpłatny.

Materiał Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie
(tekst oraz materiały graficzne)

Related Posts