Uwaga na oszustów

by biuro

Oszuści podający się za najbliższych i policjantów, usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób, znów dali o sobie znać. Wczoraj w naszym województwie doszło do kilkunastu takich przypadków. Sprawcy podszywali się pod osoby najbliższe dla seniorów i informowali o tym, że spowodowali wypadek drogowy. Jedynym szybkim rozwiązaniem, aby nie mieli z tego powodu kłopotów, była gotówka, o którą prosili starszych członków rodziny. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.

Metody, którymi posłużyli się wczoraj oszuści, aby pozbawić seniorów oszczędności, są znane i wielokrotnie nagłaśniane w mediach. Pomimo tego, złodziejom często udaje się zmanipulować osoby starsze i tym samym okraść je z pieniędzy. Seniorzy przekonani, że pomagają swoim najbliższym, często przekazują spore sumy pieniędzy, które trzymali w domu bądź w banku. Tym razem oszuści dali o sobie znać w miejscowościach na terenie powiatu częstochowskiego m.in. w Koniecpolu, Olsztynie i Poczesnej. Za każdym razem dzwonili na telefon stacjonarny i podszywali się za członków rodziny tj. wnuczka, córkę czy synową. W rozmowie informowali, że spowodowali wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, potrzebują sporej gotówki. W niektórych przypadkach do rozmowy włączał się „policjant” i „prokurator” którzy potwierdzali ten fakt. Takich zgłoszeń odnotowaliśmy ponad 20. Tylko jedna osoba dała sie oszukać. Niestety 62-letnia seniorka straciła 25 tyś. zł.

Dlatego apelujemy!

Szambo betonowe 10 m3

Produkcja, sprzedaż, montaż, transport piwnic betonowych, szamb betonowych 10 m3 i większych, szamba betonowe jedno i wielokomorowe, zbiorniki betonowe, kanały betonowe samochodowe - oferuje BET-DAM. Nasze zbiorniki posiadają atesty PZH i aprobatę techniczną ITB przez co nie ma problemu z uzyskaniem odbioru budynków.

Prawdziwi policjanci, funkcjonariusze CBŚP, czy prokuratorzy NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie, czy przelanie na podane konto pieniędzy jako „dowodu w sprawie”, czy podanie danych umożliwiających dostęp do naszego konta. Aby się w tym upewnić, zawsze możemy zadzwonić do instytucji, którymi przedstawicielami rzekomo mają być.

Zwracamy się z także apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość i chęć niesienia pomocy. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich i będzie prosił o pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zapewnienie seniorów o tym, że nigdy nie będziemy tego robić za pomocą telefonu, lecz osobiście i co jest ważne, nie będziemy korzystać z pośrednictwa żadnych osób. Taka „rodzinna” umowa może uchronić osoby starsze przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Przypominamy!

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Uwaga na oszustów wykorzystujących zmianę systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej!

W Polsce, podobnie jak w innych krajach członkowskich UE, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Po tej zmianie tylko telewizory i dekodery zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej. W związku z tym mogą pojawić się m.in. nadużycia ze strony sprzedawców, a także nasilenie działalności oszustów, oferujących do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem, czy też wyłudzającymi wrażliwe dane osobowe.

Zmiana standardu nastąpi w tym roku czterech etapach:

  • Etap I – 28 marca – południowo-zachodnia część kraju – województwa lubuskie i dolnośląskie.
  • Etap II – 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.
  • Etap III – 23 maja – południow-wschodnia część kraju – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, opolskie.
  • Etap IV – 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

W celu złagodzenia skutków społecznych zmiany standardu nadawania, poprzez zapewnienie gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej, opracowany został rządowy program dofinansowania. Zgodnie z założeniem będzie ono przysługiwało osobom, których sytuacja materialna gospodarstwa domowego uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów zakupu odbiornika cyfrowego.

W nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą też próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach, które mogą nie być dosttosowane do nowego standardu.

mobil garázs. Mobilgarázs árak. A cégünk többéves tapasztalattal rendelkezik mobilgarázsok, acélgarázsok, raktárok, tárolóépületek, szerkezetek és melléképületek előállításában. Termékeink tökéletesen beválnak különálló épületként, illetve a meglévő ház vagy épület szerves részeként is.

Również w związku z programem dofinansowania, mogą pojawić się pewne nadużycia ze strony sprzedawców, a także oszustów, którzy będą próbowali podszywać się pod handlowaców i wyłudzać wrażliwe dane osobowe, oferować sprzedaż sprzętu nieprzystosowanego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania oraz metodą „na wnuczka” lub „na pełnomocnika”. W szczególności obawy te dotyczą okresu od marca do lipca 2022 roku, czyli czasu, w którym będą następowały przełączenia sygnału nadawania.

Gdzie po więcej informacji?

Praktyczne materiały i aktualne informacje o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC publikuje serwis gov.pl/CyfrowaTV.

Komenda Miejska Policji w Częstochowie
42-200 Częstochowa, ul. księdza Jerzego Popiełuszki 5

telefon: 47 85 812 00, fax: 47 85 812 44

Oficer dyżurny:

telefon: 47 85 812 55

e-mail: dyzurny@czestochowa.ka.policja.gov.pl

Related Posts

Szambo betonowe