30 listopada o godz. 18 gościem Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” będzie snycerz, rzeźbiarz i pozłotnik, Artur Czerwiński. O swojej pracy i osiągnięciach opowie w cyklu „Artyści po fachu – Częstochowskie Rzemiosło Artystyczne”, współorganizowanym przez nas z Cechem Rzemiosł Artystycznych. To już trzecie spotkanie w tym cyklu; jak zawsze wstęp jest wolny.

Artur Czerwiński mówi, że przeszedł tę najbardziej tradycyjną drogę rzemieślniczej edukacji: uczeń, czeladnik. Jego mistrzem był Stanisław Kijeński. On sam formalnie mistrzem w cechu rzemiosł artystycznych jeszcze nie jest – ciągle brakuje mu czasu na zdanie egzaminu. Tyle ma zamówień. A samodzielnie prowadzi zakład już ponad 20 lat. Zajmuje się głównie konserwacją zabytkowej snycerki. Robi przede wszystkim kościelne ołtarze, prywatne zamówienia trafiają się znacznie rzadziej. Cztery lata pracował przy złoceniach bazyliki jasnogórskiej. Uczestniczył też m.in. w konserwacji pałacu w Natolinie, bazyliki w Poznaniu czy kolegiaty w Kaliszu.

– O tych wszystkich pracach opowiem nieco podczas spotkania, pokażę zdjęcia – mówi Artur Czerwiński. – Przyniosę przykładowe gotowe wyroby, ale też półprodukty, żeby zilustrować, na czym polega snycerka i pozłotnictwo.

Related Posts