Festiwal Poezja jest najważniejsza

by Grzegorz Ławniczek

Poezja jest najważniejsza

Już po raz trzeci Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater wraz z innymi organizatorami zaprasza na Festiwal „Poezja Jest Najważniejsza”. Inicjatywa powstała w 2021 roku jako odpowiedź na potrzebę zorganizowania festiwalu literackiego skupionego wyłącznie na poezji, uznawanej przez wielu za największą ze sztuk.

Poezja musi być dziś pozytywnie bezczelna. Poezja spychana w kąt musi głośno przypominać się, a zarazem upominać się o należne jej miejsce. Przyszła pora, żeby się zjednoczyć i zaprosić poetki i poetów zarówno z naszego miasta, jak i tych przyjezdnych, o których głośno w Polsce. Żywa poezja nie może obejść się bez konkursowej batalii z bezpośrednią oceną jurorską i spotkań oko w oko.

Wychodzimy z założenia, że proza radzi sobie, ma się dobrze na księgarskich półkach, ale nie jednoczy tak silnie jak poezja, dlatego będziemy gromko i bezczelnie powtarzać jedną tezę – POEZJA JEST NAJWAŻNIEJSZA!

Tegoroczna odsłona rozpoczyna się w najbliższy czwartek, 23 listopada.

– W tej edycji zapraszamy na premierę książki częstochowskiego poety Rafała Cuprjaka „Manifesty”, który wcześniej wydał książki prozatorskie. Chcemy też przedstawić poetów, którzy funkcjonują w tzw. mainstreamie. Naszym gościem jest Jerzy Jarniewicz, m.in. laureat nagrody Nike i Marzanna Bogumiła-Kielar, która jest jedną z najwybitniejszych, chociaż trochę mniej znanych poetek – zapraszał Aleksander Wierny, pomysłodawca festiwalu.

W ramach festiwalu w niedzielę, 26 listopada w Ratuszu Miejskim odbędzie się promocja tomiku wierszy ukraińskiej poetki Iryny Ciłyk „Głębia ostrości” w przekładzie Bohdana Zadury. Na to spotkanie zapraszała Olga Wiewióra z Towarzystwa Galeria Literacka.

– Jest to w tej chwili jedna z najważniejszych ukraińskich poetek młodego pokolenia, której debiut przypadł na dość dramatyczne czasy, tzw. pomarańczowej rewolucji. To postać, która bardzo mocno angażuje się w to, co w tej chwili dzieje się w Ukrainie. Oprócz tego, że zajmuje się pisaniem poezji, jest także reżyserką i animatorką – powiedziała Olga Wiewióra.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 23-26 listopada. Szczegółowy plan wydarzeń jest dostępny na facebookowej stronie „Poezja Jest Najważniejsza”.

Szykujcie portfele💲 Nie muszą być grube😉 W sobotę zapraszamy na targi📚książki📚 poetyckiej.

Będzie w czym wybierać, bo lista wystawców jest taka:

🎯Fundacja Kultury Afront
🎯Dom Literatury w Łodzi/Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
🎯 wydawnictwo papierwdole/Osobne Góry
🎯Towarzystwo Galeria Literacka
🎯 Księgarnia TaniaKsiazka.pl
🎯 Piotr Gabryelski Art Cheltenham UK

25 listopada – 17:00 – 21:00, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater

Tak więc między 23 a 26 listopada OPK przy ul. Dąbrowskiego 1 będzie ponownie głównym gospodarzem spotkań składających się na Festiwal Poezja Jest Najważniejsza, choć pewna ich część trafi też do Ratusza czy Resto & Pub Szafa Gra.
W tym ostatnim miejscu należy spodziewać się dużej liczby autorów, którzy będą chcieli jak najlepiej zaprezentować się podczas rozgrywanego w „Szafie” turnieju jednego wiersza. Tym bardziej, że pula nagród wynosi 900 zł, przy czym o rozdaniu 700 zł zdecyduje jury, a 200 zł to już nagroda publiczności.

poezja3 poezja2

Pierwszego dnia, poza turniejowymi potyczkami, odsłonięcie festiwalowego muralu, którego autorem jest Marek Laskowski, oraz rozmowa o poezji pisanej przez kobiety. Na ten temat podebatują trzy poetki – Karina Caban, Ewa Frączek-Biłat i Katarzyna Zwolska-Płusa.

Drugi dzień to już debiut poetycki Rafała Cuprjaka, którego możemy pamiętać z pierwszej edycji festiwalu, gdzie wystąpił z zespołem Jaźna. Na muzyczny deser olkuska grupa Baza Ludzi Żywych, którego jednym z członków jest znany poeta Łukasz Jarosz.

Z kolei sobota obrodzi w spotkania autorskie. Do Częstochowy przyjedzie Marzanna Bogumiła Kielar, laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Paszportu „Polityki”, której debiut „Sacra conversazione” był bardzo dobrze przyjęty przez krytykę literacką.

Nietypowym wydarzeniem będzie przywołanie hip hopowych tekstów Piotra „Magika” Łuszcza, znanego z grup Kaliber 44 i Paktofonika, którego karierę przerwała samobójcza śmierć, do jakiej doszło w 2000 roku. Twórczość rapera zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, redaktor tomu „Excalibur”, w jakim dokonał wyboru tekstów Magika. Dopełnieniem tego będzie wystawa fotografii nawiązująca do tej historii.

Gwiazdą festiwalu będzie wspomniany już Jerzy Jarniewicz, poeta, tłumacz i krytyk literacki, który za ostatnio wydany tom „Mondo cane” otrzymał Nagrodę Literacką NIKE. Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, a za całokształt twórczości został uhonorowany Nagrodą im. Juliana Tuwima (2022).

Sobota będzie też dniem targowym. Na stoiskach będą m.in. dostępne książki poetyckie zaproszonych gości. Poza tym wystawią się tacy wydawcy, jak Instytut Mikołowski, Fundacja Kultury Afront czy łódzkie SPP.
Ostatniego dnia festiwal przeniesie się do Ratusza, gdzie zaplanowano spotkanie z poetką Iryną Ciłyk z Ukrainy i tłumaczem Bohdanem Zadurą. Spotkanie będzie efektem rozpoczętej w ubiegłym roku i z powodzeniem kontynuowanej festiwalowej współpracy z Towarzystwem Galeria Literacka.

– Niedziela należy do Towarzystwa Galeria Literacka. W tym dniu będziemy mieli przyjemność zaprosić państwa na spotkanie z dwójką bardzo ważnych twórców. Jedną z gościn będzie jedna z najważniejszych poetek ukraińskich – względnie młodego pokolenia. Iryna Ciłyk – również reżyserka i animatorka kulturalna. Będziemy mieli przyjemność zaprezentować premierowo jej książkę poetycką. Drugim bohaterem będzie tłumacz tej książki pan Bohdan Zadura. To taka postać w polskiej poezji i translatoryce, której specjalnie nie potrzeba przedstawiać, w tej chwili jest bowiem jednym z najwybitniejszych i najważniejszych tłumaczy z języka ukraińskiego na język polski. Właściwie zawdzięczamy mu przekład całej współczesnej literatury, która na Ukrainie jest głośna i dyskutowana – podkreślała podczas konferencji Olga Wiewióra z TGL, która wspólnie z Bogdanem Knopem poprowadzi niedzielne spotkanie.

Related Posts