Wywiad z częstochowskim zespołem rockowym Maddie Rock Squad

by Grzegorz Ławniczek

Wywiad Redakcji Częstochowa Online z zespołem Maddie Rock Squad MRS

maddie logo

Jakie były początki zespołu, od ilu lat gracie razem?

Zaczęło się od tego, że Maddie zaczęła tworzyć sama.

Miałam już dość zespołów, bo poprzednie projekty kończyły się odejściem lub rozpadem. Któregoś dnia stwierdziłam, że dobrze by było zagrać na żywo i zaczęłam szukać chętnych muzyków do projektu. Zespół istnieje od roku.

 

Czy skład zespołu był od początku taki sam?

Skład zmienił się w czerwcu, gdy 3 muzyków odeszło szukając swojej innej muzycznej drogi. W naszych głowach pojawiło się zwątpienie, ale szybko dołączyli do nas Bartek Kuras oraz Radek Wojnowski. Zgraliśmy się i muzycznie i osobowościowo a to z zespole jest bardzo istotne. Ważna jest, aby zespół stanowił drużynę, której przeświecają te same cele.

 

Skąd pochodzi taka nazwa, kto ją wymyślił?

Gdy zaczęłam sama projekt nazywał się Maddie, natomiast z czasem zżyliśmy się ze sobą i siedząc z mężem na tarasie on zaproponował nazwę Maddie Rock Squad i tak już zostało. Dla mnie to nie tylko zmiana nazwy, ale pokazanie, że jestem drużyną, myślę o moich muzykach, doceniam i traktuję ich jak dobrych kumpli.

 

Kto jest waszą inspiracją muzyczną, fascynacją?

Nie da się tego zdefiniować. Każdy z nas słucha innego gatunku muzyki, przez to każdy wnosi coś innego, świeżego. Lubimy bawić się muzyką, a kompilacja tej świeżości, przez każdego członka zespołu inaczej pojmowanej, wpływa na nasze dźwięki.

 

Jakie zespoły czy wykonawcy?

Inspirujemy się wieloma zespołami, artystami a każdy z nas jeszcze różnymi nurtami. Nie chcielibyśmy wymieniać konkretnych artystów.

 

Możecie w kilku słowach opisać swoją muzykę?

Jest to bardzo szeroko pojęta muzyka rockowa. Na naszej debiutanckiej płycie znaleźć można zarówno mocniejsze utwory jak i ballady. W naszej pracy cały czas pieczołowicie pomaga nam nasz producent Michał Wala.

 

Jak często odbywają się próby? Czy często kłócicie się na próbach o koncepcję?

Próby odbywają się raz w tygodniu. Jeśli chodzi o kłótnie o koncepcję, to były takowe z tego też tytułu zmienił się skład zespołu.

To były dla mnie ciężkie chwile. Teraz raczej się nie zdarzają, a jeśli są to raczej wymiany zdań, a nie kłótnie. Na próbach i na koncertach spędzamy razem bardzo fajne chwile.

 

Ile czasu trwało zebranie materiału na pierwszą płytę?

Cały materiał był przygotowany w nieco ponad rok.

 

Jak przebiegał proces jej powstawania?

Był pomysł, stworzenie aranżacji do pomysłu przez producenta i nagrania każdego utworu. Na koncertach każdy dodaje coś od siebie, przez to utwory są jeszcze bardziej ciekawsze.

 

Czy ciężko było znaleźć wydawcę płyty?

Jeśli chodzi o naszego producenta Michała Wala to ciężko nie było. Spotkaliśmy się w odpowiednim czasie by coś stworzyć i tak to się potoczyło. Po nagraniu materiału było wypalenie płyt do dystrybucji, okładka i wszystkie czynności z tym związane, finansujemy sami.

 

Czy jesteście przyjaciółmi, czy spotykacie się często poza próbami i koncertami?

Myślę, że można tak powiedzieć. Niestety ciężko się spotykać poza salą prób, ponieważ każdy z nas ma rodzinę, pracę, dzieci. Odbijamy to sobie na próbach i koncertach, gdzie także na scenie świetnie bawimy się w swoim towarzystwie.

Kto jest liderem a kto pisze teksty?

Liderem i osobą piszącą teksty jest Magda Maddie Nowak. Staram się pisząc teksty poruszyć różne tematy, aby każdy słuchacz odnalazł siebie i swoje uczucia w danym utworze.

 

Ile jest piosenek na płycie?

Spośród wszystkich propozycji wybraliśmy 11 piosenek, ale nie spoczywamy na laurach i już tworzymy kolejne.

 

Czym jest dla Was muzyka?

Sposobem na życie z różnych aspektów. Poprzez muzykę, nie tylko my, ale wszyscy się uwrażliwiają. Muzyka dużo uczy, sprawia, że nawet w najtrudniejszych chwilach życie nie jest puste. Muzyka wypełnia umysł, serce i duszę.

 

Czy tylko odskocznią, czy macie jakąś misję?

Jest to na pewno odskocznia od codziennych obowiązków, ale dla mnie to jest coś więcej i myślę, że dla reszty także. Staram się pokazać, że dążąc za swoimi marzeniami i pasją można do czegoś dojść. Uwielbiam interakcję z publicznością podczas koncertów. To jest niesamowita moc.

 

Co jest najtrudniejsze dla muzyków w dzisiejszych czasach?

Chyba najtrudniejsza jest zazdrość i zawiść ludzi. Są osoby, które czekają by wytknąć błędy. Brak wsparcia to jest na pewno problem oraz kwestie finansowe. Początkujący zespół musi liczyć się z występami za darmo i finansowaniem wszystkiego z własnej kieszeni. Często talent i ambicje zespołu są zabijane przez brak wsparcia finansowego.

 

Czy ciężko zaistnieć na rynku muzycznym?

Trudno, szczególnie na rynku rockowym lub metalowym. Muzyka pop i inne pochodne tego gatunku mają większą siłę przebicia.

 

Czy poza muzyką macie czas na inne pasje?

Lubimy sport, czy to oglądając rywalizację z kanapy czy też czynnie go uprawiając (śmiech). Jeden kolega bardzo interesuje się motoryzacją.

 

W jaki stopniu wasze życie codzienne, praca, dom, rodzina wpływa na waszą muzykę, na teksty?

Teksty są z życia wzięte. Cierpimy z miłości, śmierci, cieszymy marzeniami, idziemy do pracy i o tym one są. Więc można powiedzieć, że życie codzienne jest inspiracją tekstów.

 

Melodia ta prowadzić cię będzie, gdy wszystko zniknie wsłuchaj się w siebie” – śpiewacie w utworze „Melodia trwa”. Kto jest głównym adresatem waszych piosenek?

Jest to utwór o wsłuchaniu się w siebie. To przesłanie by iść za swoimi marzeniami, pragnieniami i dążyć do ich spełnienia. By dążyć do swojego szczęścia. Myślę, że to dotyczy każdego człowieka; zarówno młodego jak i starszego. To są adresaci naszych tekstów.

 

Czy wszyscy czy jednak słuchacz bardziej dojrzały muzycznie, wychowany na rocku?

Są młodzi ludzie, także wychowani na rocku jak nasz gitarzysta Patryk, który ma 17 lat i w domu zaraził się takim stylem muzycznym. Znamy trochę młodych ludzi, którzy  zmierzają w tym kierunku. Czasem trzeba poznać kilka gatunków muzyki, by odnaleźć siebie. Nasza muzyka jest dla każdego i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

 

Czy wyróżnilibyście na pierwszym albumie jakąś jedną piosenkę, która ma dla Was szczególne znaczenie?

Chyba aż tak nie. Muzycznie staramy się zawsze by było jak najlepiej, natomiast do tekstów do każdego utworu zawsze podchodzę indywidualnie.

 

W tym roku graliście na Juwenaliach w Częstochowie, jaki był odbiór muzyki?

W tym na Juwenaliach niestety nie trafiliśmy w pogodę, niestety. Było zimno, bo około 13 stopni Celsjusza i pochmurnie, ale osoby, które przyszły na nasz koncert dobrze się bawiły.

 

Co jest dzisiaj najważniejsze dla zespołu?

Najważniejsze?  Chyba to by zostać w takim składzie jak jest teraz i dalej się rozwijać i sprawiać, że grono naszych fanów będzie się powiększać.

 

Jakie plany na przyszłość?

Nagranie teledysków, wydanie kolejnej płyty, koncerty na największych scenach, a kropka nad i to występ na Pol’and’Rock Festival.

Czy wybić się muzycznie w Częstochowie jest trudniej czy łatwiej w porównaniu z większym miastem jak np. Kraków czy Wrocław, czy nie ma różnicy?

Nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić, bo nie pochodzimy z tamtych miast, natomiast od innych zespołów wiemy, że ludzie w tych miastach są dobrze nastawieni do twórczości i muzyki rockowej.

 

Czy dobra muzyka zawsze dotrze do słuchaczy?

No właśnie nie zawsze. Ponieważ ciężko się wybić to i ciężko dotrzeć, ale jeśli to będzie garstka osób, do której dotrze nasza muzyka i teksty to warto grać.

 

Na swoim fanpage’u macie informujecie o pierwszej trasie koncertowej promującą płytę debiutancką?

Tak. Czuwa nad tym nasz manager Adam Sęczkowski. Trasę rozpoczął wrześniowy koncert w naszej rodzinnej Częstochowie, a od października zaczynamy granie w różnych miastach naszego kraju.

maddie trasa koncertowa

Od września w Częstochowie, po Tarnobrzeg, Chorzów, Tarnów, Kraków w grudniu, aż po Kielce i Zieloną Górę w styczniu następnego roku. Czy są już sprzedawane bilety na poszczególne koncerty?

To wszystko zależy od organizatora i klubu, w którym gramy.

 

Gdzie można je nabyć?

Będziemy o tym na bieżąco informować na naszym fanpage’u. – https://www.facebook.com/maddierocksquadMRS Kanał na Youtubie: https://www.youtube.com/@MRS897

 

Czy jest trema przed trasą koncertową?

Ooo tak. Chcemy być dobrze przyjęci a to chyba marzenie każdego artysty. My z każdego koncertu wyciągamy jakieś wnioski i staramy się je poprawiać. Najważniejsze, by była dobra aura od ludzi a jest wtedy, gdy trafiają do nich nasze utwory.

 

Czy zbieracie materiał muzyczny na kolejną płytę?

Tak, powoli już myślimy o nowym materiale na kolejną płytę. Dwa utwory już są.

Poniżej zdjęcia z koncertu jaki odbył się w Pubie Stacherczaka 15 września 2023r. w Częstochowie – Premiera płyty ZEW.

maddie5 maddie4 maddie3 maddie2 maddie1

Fot. Grzegorz Ławniczek, www.grzegorzlawniczek.pl

Related Posts