PREMIERA MIEJSKIEGO KALENDARZA 2017

by Grzegorz Ławniczek

Urząd Miasta Częstochowy tradycyjnie przygotował kalendarz na nowy rok. Tym razem na karty wydawnictwa trafiły obrazy malarki Joanny Jeżewskiej-Desperak ilustrujące życie i architekturę naszego miasta. Promocja kalendarza odbyła się 25 listopada w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”

 kalendarz-czestochowa

Kalendarz, na którego kartach przedstawiono 12 miejsc w Częstochowie (tematami jest m.in. aleja Najświętszej Maryi Panny, aleja Kościuszki i Dworzec Główny) został wydany w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Jego dystrybucję poprowadzi Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w III alei Najświętszej Maryi Panny – kalendarze będą dostępne dla mieszkańców i gości MCIT nieodpłatnie od 26 listopada aż do wyczerpania zapasów. Kalendarz będzie też materiałem promocyjnym władz miasta Częstochowy przy okazji oficjalnych spotkań i wizyt.

Tematyka związana z przestrzenią miasta, jej architekturą oraz obecnymi w niej ludźmi jest dla mnie ciekawym źródłem inspiracji. Te obrazy są swego rodzaju dokumentacją, bo powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Na niektórych widnieją witryny czy reklamy, które już dzisiaj nie istnieją – mówi Joanna Jeżewska-Desperak.

Są też w tej „miejskiej” serii obrazy przedstawiające starą Częstochowę, której –  dokładnie w takiej formie, jak na obrazach autorki – już w przestrzeni miejskiej nie ma.
Jeden z obrazów, który znalazł się na kartach częstochowskiego kalendarza na 2017 r., jest obecnie prezentowany w Nowym Jorku.

Projekt graficzny kalendarza, zawierającego wybór reprodukcji prac artystki przygotowała Anna Stępień z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.

Od kilku lat do pracy nad urzędowym kalendarzem zapraszani są artyści związani z Częstochową. Do tej pory swoje prace prezentowali już w tym projekcie Jacek Pałucha, Bartosz Frączek i Marta Frej, za każdym razem prezentując swoje autorskie, oryginalne spojrzenie na motywy związane z częstochowskim krajobrazem, architekturą, tradycjami i ludźmi.

Joanna Jeżewska- Desperak jest absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Akademia Jana Długosza) w Częstochowie, gdzie w roku 1997 obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej. Rok później debiutowała wystawą malarstwa, rysunku i grafiki w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jej prace można tam było oglądać także w latach 2007 i 2008. Trzy indywidualne ekspozycje dzieł artystki prezentowane były w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (lata 2001, 2005 i 2016). W Częstochowie jej twórczość – obok prac jej męża Andrzeja Desperaka – można było podziwiać także w roku 2009 na wystawie ,,Ona i On”, zorganizowanej przez Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Joanna Jeżewska-Desperak brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Aż pięć z nich odbyło się w OPK „Gaude Mater“ w ramach Międzynarodowego Biennale Miniatury.

W Częstochowie uczestniczyła również w wystawie lokalnych artystów z okazji
100-lecia ZPAP w 2011 roku oraz w Międzynarodowej Wystawie „Projekt – Miasto” organizowanej przez Muzeum Częstochowskie w 2014 roku. Ponadto prezentowała swoje prace w Szczecinie, Bytomiu, Bielsku-Białej i Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwa razy – w latach 2009 i 2012 – uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu.

Prace, które złożyły się na kalendarz, można oglądać w OPK ,,Gaude Mater” do 5 grudnia.

Related Posts