akcja Aleje – tu się dzieje! w maju

by biuro

 Przez najbliższe cztery miesiące czeka nas prawdziwy kulturalny maraton. W tym okresie centrum Częstochowy będzie regularnie zmieniać się w scenę teatralną i muzyczną, galerię sztuki, miejsce spotkań literackich, klub taneczny, a nawet „wehikuł czasu”.

Kolejny raz przygotowaliśmy serię wydarzeń kulturalnych, możliwie najbardziej urozmaiconych. Na tyle, by każdy mógł coś dla siebie znaleźć. Na wszystkie „Alejowe” koncerty, spektakle czy spotkania nie potrzeba biletów, wystarczy ochota, by sprawdzić, jak smakuje kultura – zaprasza Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Od samego początku akcja „Aleje – tu się dzieje!” ma swój własny, tygodniowy rytm, który pozwala odnaleźć się pośród mnogich propozycji.

7.05 PONIEDZIAŁEK
Literackie spotkanie
z MICHAŁEM WITKOWSKIM
godz. 19.00
Odwach obok Ratusza
8.05 WTOREK
Filmowy Wtorek
„Młode, Zdolne Częstochowianki”
godz. 18.30
OKF „Iluzja”, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
9.05 ŚRODA
Teatr im. A. Mickiewicza
spektakl „Wanted – pierwszy western na Podhalu”
godz. 20.00
scena między Ratuszem i Odwachem
10.05 CZWARTEK
Muzyczny Punkt Spotkań Jarosława Woszczyny
koncert „The Dreaming Ukulele”
godz. 19.00
Plac Biegańskiego
11.05 PIĄTEK
Duet z fasonem
koncert PIOTRA NIKOL
I I WOJCIECHA TURBIARZA
godz. 19.00
Plac Biegańskiego
13.05 NIEDZIELA
Muzeum Częstochowskie
wykład PAWŁA WOŹNIAKA „W błękicie jurajskiego morza”
godz. 18.00
Ratusz
13.05 NIEDZIELA
Podwieczorek z klasyką
występ duetu wokalnego KAROLINA SAMBOR – KOBIAŁKA i PAULINA SYNORADZKA
godz. 18.30
OPK Gaude Mater, ul. Dąbrowskiego 1
14.05 PONIEDZIAŁEK
Literackie spotkanie
z MARCINEM ŚWIETLICKIM I RAFAŁEM KSIĘŻYKIEM
godz. 19.00
OPK Gaude Mater, ul. Dąbrowskiego
15.05 WTOREK
Fotograficzne spotkanie
z MACIEJEM ZYCHEM
godz. 19.00
Odwach obok Ratusza
16.05 ŚRODA
Wycieczka z Julkiem Sętowskim
„Aleje w czasie Powstania Styczniowego 1863-1864”
godz. 18.00
Plac Biegańskiego (zbiórka)
Alternatywa
Między Ścianami
spektakl TEATRU KTO? „Łamigłówka 2.0”
godz. 20.00
scena między
Ratuszem i Odwachem
17.05 CZWARTEK
Jazz Tradycyjny
koncert 7A BLUES
godz. 19.00
Plac Biegańskiego
20.05 NIEDZIELA
Biblioteka zaprasza
spektakl „Fintikluszki
Folkowe okruszki” i warsztaty tworzenia lalek
godz. 16.00
Skwer przed IV LO im. Sienkiewicza
Podwieczorek z klasyką
koncert tria stroikowego WOJCIECH POMPKA, KONRAD KOŁTUN,
MAKSYMILIAN MIROWSKI
godz. 18.30
Skwer przed IV LO im. Sienkiewicza
21.05 PONIEDZIAŁEK
Literackie spotkanie
z MARTĄ GUZOWSKĄ
godz. 19.00
Odwach obok Ratusza
22.05 WTOREK
Filmowy Wtorek
„Balanga”
– 25 lat od premiery, pokaz i spotkanie z twórcami filmu
godz. 18.30
OKF „Iluzja”, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
23.05 ŚRODA
Muzeum Częstochowskie
memoriał MARIANA GORZECKIEGO
z kabaretu Adios Muchachos
godz. 19.00
Ratusz
24.05 CZWARTEK
Michał Walczak Zaprasza
godz. 19.00
Plac Biegańskiego
25.05 PIĄTEK
Miejski Zagajnik
zagrają BIERNASKI, JARED FLK i KACPER KAPSA
godz. 19.00
Plac Biegańskiego
27.05 NIEDZIELA
Miejska Galeria Sztuki
wspólne tworzenie instalacji z Setis Group
godz. 15.00
przed Miejską Galerią Sztuki
Podwieczorek z klasyką
koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego
godz. 18.30
Skwer przed IV LO im. Sienkiewicza
28.05 PONIEDZIAŁEK
Podróżnicze spotkanie
z KAMILĄ „BEARGIRL” KIELAR
godz. 18.30
OKF „Iluzja”, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
29.05 WTOREK
Spotkanie z twórcą
street artu SAINEREM
godz. 19.00
Odwach obok Ratusza
30.05 ŚRODA
Alternatywa Między Ścianami
TEATR SATYRY ZIELONA MRÓWA
„Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i
satyry rzetelne”
godz. 20.00
scena między Ratuszem i Odwachem

Poniedziałki tradycyjnie należą do literatów i podróżników. W maju będzie to okazja do spotkania się z Michałem Witkowskim (7.05), laureatem Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Autor kultowego „Lubiewa” i „Drwala”, ponownie zawita do Odwachu, by promować swoją ostatnią książkę „Wymazane” i opowiedzieć co robi pisarz na planie telenoweli. Fani poezji i muzyki nie powinni natomiast przegapić spotkania z Marcinem Świetlickim i Rafałem Księżykiem (14.05). Ich „Nieprzysiadalność. Autobiografia” to nie tylko wywiad rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, ale też niezwykły dokument, jak zmieniała się Polska przez ostatnie cztery dekady. Z kolei tegoroczny cykl podróżniczy zdominują wędrujące po świecie kobiety. Jako pierwsza w krzyżowym ogniu pytań częstochowskiej publiczności znajdzie się Kamila „BearGirl” Kielar (28.05) – podróżniczka, która ma na koncie między innymi rowerowe wyprawy w poprzek Alaski, na Jukon i Kamczatkę. W sumie zwiedziła ona ponad sześćdziesiąt krajów na sześciu kontynentach.


pozycjonowanie stron www Częstochowa, Katowice, Warszawa

Od 15 lat "MIG hosting" z Częstochowy skutecznie pozycjonuje strony internetowe – podnosimy biznes Klientów na wyższy poziom. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Pozycjonujemy strony www, sklepy internetowe. Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych. Wykonujemy audyty stron, analizujemy ruch i frazy do pozycjonowania. Tworzymy strony, blogi, sklepy www, instalujemy certyfikaty bezpieczeństwa SSL. Napisz na biuro@natopie.pl podając adres swojej strony.

Majowe wtorki podzielą między siebie trzy kulturalne żywioły: kino, fotografia i ilustracja. Filmowo będzie to przede wszystkim 25. rocznica premiery „BALANGI” (22.05) oraz spotkanie z twórcą tego niezwykłego obrazu Łukaszem Wylężałkiem.  Z kolei miłośnicy fotografii będą mieli okazję poderwać się z ziemi, podczas spotkania z Maciejem Zychem (15.05) – specjalistą od zdjęć krajobrazu, tworzonych z lotu ptaka. Równie nietypowo zapowiada się pierwsze w tym roku spotkanie z ilustratorem, jego gość SAINER (29.05) zamiast książek ilustruje przestrzeń miast. Stworzone przez niego murale można odnaleźć na ulicach m.in. Łodzi, Krakowa, Lublina, Gdyni, Monachium, Brukseli, Oslo, Los Angeles czy Miami.

Euro Super Days w RTV EURO AGD

Każdy kolejny produkt taniej. Piąty produkt nawet za 1 zł!
Promocja w dniach 23.02 - 5.03.2024 r.

Szczegóły promocji- kliknij

Środy to podczas akcji „Aleje – tu się dzieje!” tradycyjnie czas teatru. Swoje spektakle, w odsłonach plenerowych na Placu Biegańskiego, pokażą Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego („Wanted – pierwszy western na Podhalu” – 9.05) oraz, w ramach cyklu „Alternatywy między ścianami”, Teatr Kto? („Łamigłówka 2.0” – 16.05) i Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina („Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” – 30.05). Dodatkowo Muzeum Częstochowskie zaprosi na  memoriał poświęcony osobie Mariana Gorzeckiego (23.05), który w latach 70. XX w. współtworzył w Częstochowie kabaret „Adios Muchachos”.

W czwartki, w centrum miasta, rozbrzmiewać będą dźwięki jazzu i pokrewnych gatunków muzyki popularnej. Zagra między innymi częstochowska formacja 7A Blues (17.05), od wielu lat sprawnie poruszająca się na pograniczu bluesa i rocka. Z kolei Jarosław Woszczyna, na start swojego „Muzycznego Punktu Spotkań”, zaprosił zespół The Dreaming Ukulele (10.05). Będzie to wyjątkowa okazja, by przenieść się do Złotej Ery Swingu. Muzyka The Dreaming Ukulele to przede wszystkim delikatne i nastrojowe brzmienie ukulele, inspirowane twórczością legendarnego Herb Ohta San.

W piątki warto pojawić się w Alejach, by sprawdzić nowe muzyczne cykle. W maju zadebiutuje „Duet z fasonem”, czyli koncerty muzyków zapraszanych przez Wojciecha Turbiarza. Z  pewnością nie zabraknie tutaj nutki retro, łączenia stylistyk oraz nieoczywistych melodii sprzed lat. Na początku gospodarz cyklu zagra z Piotrem Nikoli (11.05). Natomiast „Miejski zagajnik”, czyli tegoroczna nowość, to propozycja  rozpoczęcia weekendu z muzyką klubową w plenerze. Lokalni DJ’e będą rozgrzewać atmosferę na placu Biegańskiego i wprawiać całe miasto w taneczno-imprezowy nastrój. W maju będziemy mieli okazję posłuchać muzycznych setów przygotowanych przez Biernaskiego, Jareda Flk i Kacpra Kapsę (25.05).

Soboty przeznaczone  są na duże plenerówki. W maju – poza wielkim koncertem PULS, który połączy trip hop i poezję Haliny Poświatowskiej – ciekawie zapowiada się podwójny jubileusz częstochowskiego muzyka Piotra „Jacksona” Wolskiego. 12 maja na Placu Biegańskiego pojawi się ogromny bęben z membraną o średnicy 10 metrów, ważący około 3 ton. Ma przy nim stanąć i wspólnie zagrać ponad trzysta osób. Dodatkowo tego dnia odbędą się dwa specjalne koncerty (Kinior Reggae Sound i Tam Tam Project) i muzyczne afterparty w formie jam session.

Niedziela to idealny dzień na spacery w centrum miasta. Dzięki akcji „Aleje – tu się dzieje!” umili je przede wszystkim muzyka poważna w ramach cyklu „Podwieczorek z klasyką”. Dodatkowe atrakcje przygotowują również Miejska Galeria Sztuki i nasza Biblioteka. Ta pierwsza namawia do wspólnego tworzenia instalacji artystycznej z kolektywem SETIS GROUP (27.05). Biblioteka    natomiast z myślą o najmłodszych zaprosiła do Częstochowy Teatr Małe Mi, ze spektaklem „Fintikluszki – Folkowe okruszki” (20.05) oraz szykuje otwarte warsztaty tworzenia lalek.

Oczywiście to tylko część majowych propozycji, a w kolejnych miesiącach czeka nas jeszcze więcej atrakcji. Szczegółowe informacje dotyczące imprez odbywających się w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!” można znaleźć w naszym kalendarium i stronie www.aleje.czestochowa.pl

Related Posts