Koronawirus

by Grzegorz Ławniczek

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Niezależnie od działań administracji rządowej w Częstochowie wprowadzamy rozwiązania, które mają za zadanie ograniczyć negatywne skutki związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zgodnie z decyzjami Rządu RP od 12 do 25 marca zamknięte dla publiczności są od czwartku wszystkie obiekty kulturalne (Teatr im. Adama Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Częstochowskie, Miejski Dom Kultury, Regionalny Dom Kultury, OKF, Biblioteka Publiczna). Obiekty sportowe MOSiR (baseny, hale, stadiony) będą nieczynne do odwołania od soboty 14 marca.

Zgodnie z decyzją władz centralnych, od poniedziałku będą zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola oraz żłobki w Częstochowie. Zajęcia są zmuszone odwołać również m.in. kluby dziecięce, świetlice środowiskowe i inne instytucje oferujące zajęcia dodatkowe oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży.

Prezydent Miasta apeluje o maksymalne ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta, Urzędzie Stanu Cywilnego, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz innych urzędach i instytucjach działających na terenie Częstochowy.

Musimy okresowo zmodyfikować funkcjonowanie Urzędu Miasta – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas bezpośredniego jeszcze spotkania z dziennikarzami, 12 marca. – Trzeba liczyć się ze zmniejszoną obsadą urzędniczą w związku z koniecznością opieki nad dziećmi, poza tym niezbędne wydaje się ograniczenie wizyt w budynkach Urzędu i czasowe wydzielenie limitowanych stref bezpośredniej obsługi interesantów. Apelujemy, by w tych sytuacjach, w których będzie to możliwe, o załatwianie w magistracie oraz innych urzędach w mieście spraw drogą elektroniczną lub telefoniczną. Prosimy także o odłożenie na później załatwiania spraw urzędowych, które mogą jeszcze poczekać. Zadbajmy tu o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, innych mieszkańców, a także pracowników urzędów i ich rodzin. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli zaostrzyć środków ostrożności w miarę rozwoju sytuacji, ale nie możemy tego wykluczyć.

Prezydent zachęca też seniorki i seniorów do korzystania z pomocy osób najbliższych oraz sąsiadów w zrobieniu zakupów, czy wyjściu z psem, a także osoby z ich otoczeniado udzielenia im pomocy. Przygotowano stosowne ulotki – w załączniku.

Częstochowski samorząd będzie domagać się od administracji rządowej zmian w prawie, które mogą zmniejszyć niedogodności dla mieszkańców. Chodzi np. o przesunięcie niektórych ustawowych terminów załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów lub uproszczenie procedur dotyczących aktów stanu cywilnego (m.in. kwestia możliwości organizacji pogrzebu osoby bliskiej na podstawie karty a nie urzędowego aktu zgonu, który trzeba osobiście załatwiać w UM).

Oprócz dostosowania procedur administracyjnych do nadzwyczajnej sytuacji miasto będzie się też domagać podjęcia przez Rząd wszelkich działań, aby jednostki ochrony zdrowia i służby sanepidu w naszym mieście były odpowiednio wyposażone i przygotowane na wypadek nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem w mieście i regionie. Różnego typu wątpliwości związane z obecną sytuacją zostały zgłoszone już m.in. w czasie spotkania samorządowców z premierem w Warszawie, które odbyło się 11 marca, a w którym uczestniczył zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM Rafał Kusal.

Według informacji przekazanej przez państwowe służby sanitarno-epidemiologiczne na czwartek w godzinach przedpołudniowych nie zanotowano zdiagnozowanego przypadku zakażenia koronawirusem w Częstochowie, choć prawdopodobnie w najbliższych dniach ta sytuacja się zmieni. Na terenie miasta i powiatu ziemskiego nadzorem epidemiologicznym w czwartek było objętych 120 osób.

Prezydent Miasta apeluje do wszystkich o odpowiedzialną postawę i stosowane się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, unikanie kontaktów bezpośrednich. Wracając z miejsc zagrożonych i mając objawy chorobowe lub wiedząc o kontakcie z osobą zakażoną, nie należy zgłaszać się do przychodni, tylko kontaktować bezpośrednio z Sanepidem lub dzwonić na specjalną infolinię i stosować do zaleceń.

– Zróbmy wszystko, by przecinać drogi rozprzestrzeniania się wirusa – apelował Krzysztof Matyjaszczyk. – W miarę możliwości ograniczmy aktywności poza miejscem zamieszkania, unikajmy dużych skupisk ludzi, masowych spotkań czy bezpośrednich kontaktów oraz wyjazdów. Apeluję też do organizatorów zgłaszanych zgromadzeń publicznych – zrezygnujmy z nich czasowo, z uwagi na nadzwyczajne okoliczności. 

W Częstochowie, w związku z zagrożeniem koronawirusem m.in.:

  • odwołujemy lub przesuwamy wszystkie imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne do 25 marca włącznie;
  • MPK w Częstochowie profilaktycznie odkaża powierzchnie wnętrz autobusów i tramwajów zjeżdżających do zajezdni; do odwołania zawiesza funkcjonowanie przycisków do otwierania drzwi przez pasażerów wewnątrz i z zewnątrz pojazdów – drzwi otwiera i zamyka tylko kierowca/motorniczy;
  • mimo czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek oświatowych NIE ZMIENIA się rozkład jazdy MPK w Częstochowie, co pozwoli na zmniejszenie się skupisk ludzkich w autobusach i tramwajach; więcej o organizacji transportu publicznego TUTAJ
  • obowiązuje zakaz odwiedzin w Miejskim Szpitalu Zespolonym oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym;
  • Miejski Szpital Zespolony m zamiar ograniczyć planowane zabiegi, wizyty, przyjęcia na oddziały;
  • wstrzymane są odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej;
  • ograniczona została oferta dla seniorów – nieczynne są kluby seniora i dzienne domy seniora; nieczynne są placówki wsparcia dziennego, środowiskowy dom samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej;
  • w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej i Waszyngtona oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego wydzielone zostaną strefy obsługi interesantów, by zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem się wirusa zarówno mieszkanki i mieszkańców, jak i urzędników; nie będzie możliwy bezpośredni dostęp interesantów do wszystkich pokoi UM;
  • zamknięte jest Miejskie Centrum Informacji Turystycznej – pracownicy odpowiadają na pytania telefonicznie i mailowo;
  • od 14 marca wszystkie obiekty administrowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie będą zamknięte dla publiczności i korzystających – do odwołania. W związku z tym rozgrywki i imprezy organizowane przez MOSiR zostały zawieszone. Rozgrywki ligowe w obiektach MOSiR jeżeli w ogóle będą nadal się odbywać – to bez udziału publiczności.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Całodobowa Infolinia
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie na temat koronawirusa:
661 868 810
577 818 38

Related Posts