W wakacyjne niedziele różne składy częstochowskich muzyków klasycznych będzie można usłyszeć w uroczych gminach na Jurze, ale i w Częstochowie, gdzie festiwal się zacznie i skończy. Nad całością artystyczną czuwa Adam Klocek.
Pierwsza edycja letniej imprezy – łączącej koncerty różnych składów muzyków klasycznych z jurajskim otoczeniem regionu Częstochowy – odbyła się rok temu. Jednym z impulsów do stworzenia takiej formuły była potrzeba naszych filharmoników, aby odtworzyć bliski, naturalny kontakt z publicznością podczas występów na żywo, po trudnej dla artystów i dla słuchaczy przerwie spowodowanej pandemią.
W tym sezonie ta wakacyjna formuła powraca. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury (ROK) w Częstochowie, a współorganizatorem – Filharmonia Częstochowska. Dyrektorką Festiwalu jest kierująca na co dzień ROK Małgorzata Majer, a dyrektorem artystycznym – Adam Klocek, szefujący naszej Filharmonii. Honorowy patronat nad całością objął Marszałek Województwa Śląskiego, a poszczególnym koncertom patronują samorządowcy, których miejscowości będą gościć instrumentalistów. Wydarzeń festiwalowych jest w sumie siedem. Koncertowym dniem będzie niedziela.
Cykl zacznie się i skończy w Częstochowie. Pierwszy koncert już w najbliższą niedzielę. 26 czerwca o godz. 17.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej i chór ,,Collegium Cantorum”. Usłyszymy „Deutche Messe D. 872” Franza Schuberta i „Serenadę Posthorn KV 320” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
„Msza niemiecka” Schuberta ma mylący tytuł – jest to bez wątpienia muzyka sakralna, ale nie jest mszą sensu stricto, a zbiorem 9 hymnów. Początkowo skomponowana surowo na chór i organy, już po śmierci kompozytora została ,,przepisana” na bogatszy skład. Utwór wywodzi się z tradycji ,”mszy dla ludu”, czyli łacińskich tekstów sakralnych tłumaczonych na miejscowe dialekty Austrii czy południowych Niemiec. Sam Schubert chciał, aby jej poszczególne części były szeroko, swobodnie wykorzystywane podczas mszy katolickich i choć tak się nie stało, utwór przywodzi na myśl powagę mszy swoimi wolnymi tempami i uwzględnieniem przez kompozytora akustyki typowej dla kościołów. Z kolei „Serenada Posthorn” – czyli dosłownie „Serenada na trąbkę pocztową” Mozarta – swoją nazwę bierze z faktu, że końcowy menuet składający się na ten 7-częściowy utwór zawiera solo właśnie na ten instrument. Partie na trąbkę pocztową pisał też m.in. Mahler – co ciekawe, z powodu niełatwej dostępności tego instrumentu, w praktyce był on często zamieniany na trąbkę, kornet lub flugerhorn (skrzydłówkę).
Koncertem 26 czerwca dyrygować będzie Adam Klocek, za przygotowanie chóru odpowiada Janusz Siadlak, a słowo wstępne wygłosi dr Juliusz Sętowski. Honorowy patronat nad tym koncertem – jako odbywającym się w Częstochowie – ma prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
A oto terminy i miejsca pozostałych koncertów:
10.07. godz. 17.00 Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
QUARTETTO NOTTURNO: Wojciech Rot – skrzypce, Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Malwina Kęsicka – altówka, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Juliusz Sętowski – rys historyczny
17.07. godz. 19.00 Królewski Zamek Bobolice
HUBERMAN FLUTE TRIO: Anna Zmarzły – flet, Tomasz Kulisiewicz – skrzypce, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie
24.07. godz. 16.00 Trafo Base Camp Podlesice
Oklejanie samochodów Katowice. Agencja Reklamowa Demo od ponad 20 lat zajmuje się oklejaniem samochodów folią, reklamą na samochodach. Oklejamy całe floty pojazdów firmowych - samochody osobowe, dostawcze, tiry, cysterny. Oklejamy samochody w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i innych miastach. Każdego dnia widoczne na ulicach oklejone pojazdy zwiększają świadomość marki, umacniają pozycję rynkową, zachęcają do zakupu i budzą emocje. Reklama na samochodzie to ekonomiczny, trwały i prestiżowy sposób na zaistnienie w świadomości Odbiorcy.
Czy wiesz?
na podst. informacji Filharmonii Częstochowskiej
u góry i obok: grafika promocyjna, afisz i program Festiwalu (projekt: Dariusz Madejski/ Filharmonia Częstochowska)