Letni Jurajski Festiwal Muzyczny – PIERWSZY KONCERT 26 CZERWCA

by biuro

W wakacyjne niedziele różne składy częstochowskich muzyków klasycznych będzie można usłyszeć w uroczych gminach na Jurze, ale i w Częstochowie, gdzie festiwal się zacznie i skończy. Nad całością artystyczną czuwa Adam Klocek.

Pierwsza edycja letniej imprezy – łączącej koncerty różnych składów muzyków klasycznych z jurajskim otoczeniem regionu Częstochowy – odbyła się rok temu. Jednym z impulsów do stworzenia takiej formuły była potrzeba naszych filharmoników, aby odtworzyć bliski, naturalny kontakt z publicznością podczas występów na żywo, po trudnej dla artystów i dla słuchaczy przerwie spowodowanej pandemią.

W tym sezonie ta wakacyjna formuła powraca. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury (ROK) w Częstochowie, a współorganizatorem – Filharmonia Częstochowska. Dyrektorką Festiwalu jest kierująca na co dzień ROK Małgorzata Majer, a dyrektorem artystycznym – Adam Klocek, szefujący naszej Filharmonii. Honorowy patronat nad całością objął Marszałek Województwa Śląskiego, a poszczególnym koncertom patronują samorządowcy, których miejscowości będą gościć instrumentalistów. Wydarzeń festiwalowych jest w sumie siedem. Koncertowym dniem będzie niedziela.

Cykl zacznie się i skończy w Częstochowie. Pierwszy koncert już w najbliższą niedzielę. 26 czerwca o godz. 17.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej i chór ,,Collegium Cantorum”. Usłyszymy „Deutche Messe D. 872” Franza Schuberta i „Serenadę Posthorn KV 320” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

„Msza niemiecka” Schuberta ma mylący tytuł – jest to bez wątpienia muzyka sakralna, ale nie jest mszą sensu stricto, a zbiorem 9 hymnów. Początkowo skomponowana surowo na chór i organy, już po śmierci kompozytora została ,,przepisana” na bogatszy skład. Utwór wywodzi się z tradycji ,”mszy dla ludu”, czyli łacińskich tekstów sakralnych tłumaczonych na miejscowe dialekty Austrii czy południowych Niemiec. Sam Schubert chciał, aby jej poszczególne części były szeroko, swobodnie wykorzystywane podczas mszy katolickich i choć tak się nie stało, utwór przywodzi na myśl powagę mszy swoimi wolnymi tempami i uwzględnieniem przez kompozytora akustyki typowej dla kościołów. Z kolei „Serenada Posthorn” – czyli dosłownie „Serenada na trąbkę pocztową” Mozarta – swoją nazwę bierze z faktu, że końcowy menuet składający się na ten 7-częściowy utwór zawiera solo właśnie na ten instrument. Partie na trąbkę pocztową pisał też m.in. Mahler – co ciekawe, z powodu niełatwej dostępności tego instrumentu, w praktyce był on często zamieniany na trąbkę, kornet lub flugerhorn (skrzydłówkę).

Koncertem 26 czerwca dyrygować będzie Adam Klocek, za przygotowanie chóru odpowiada Janusz Siadlak, a słowo wstępne wygłosi dr Juliusz Sętowski. Honorowy patronat nad tym koncertem – jako odbywającym się w Częstochowie – ma prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

A oto terminy i miejsca pozostałych koncertów:

10.07. godz. 17.00 Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

QUARTETTO NOTTURNO: Wojciech Rot – skrzypce, Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Malwina Kęsicka – altówka, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Juliusz Sętowski –  rys historyczny

17.07. godz. 19.00 Królewski Zamek Bobolice

HUBERMAN FLUTE TRIO: Anna Zmarzły – flet, Tomasz Kulisiewicz – skrzypce, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie

24.07. godz. 16.00 Trafo Base Camp Podlesice

REKLAMA:

Oklejanie samochodów Katowice. Agencja Reklamowa Demo od ponad 20 lat zajmuje się oklejaniem samochodów folią, reklamą na samochodach. Oklejamy całe floty pojazdów firmowych - samochody osobowe, dostawcze, tiry, cysterny. Oklejamy samochody w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i innych miastach. Każdego dnia widoczne na ulicach oklejone pojazdy zwiększają świadomość marki, umacniają pozycję rynkową, zachęcają do zakupu i budzą emocje. Reklama na samochodzie to ekonomiczny, trwały i prestiżowy sposób na zaistnienie w świadomości Odbiorcy.

Czy wiesz?na podst. informacji Filharmonii Częstochowskiej
u góry i obok: grafika promocyjna, afisz i program Festiwalu (projekt: Dariusz Madejski/ Filharmonia Częstochowska)

Maszyny pakujące Bez Meż, pakowanie węgla, pelletu, żywności, linie pakujące.

Related Posts