23 sierpnia o godz. 17 w cyklu Koncerty Letnie w Altanie Parkowej proponujemy występ o nieco odmiennym charakterze. Z rekomendacji fotografki Anety Zalejskiej i muzyka Janusza Yaniny Iwańskiego w parku im. Staszic zaprezentuje się PARAGRAF 64 , zespół muzyczny, założony z więźniów przebywających w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich.

PARAGRAF 64

Zespół tworzy czterech osadzonych: Maciej J. „Święty”, Adrian S. ” Ryjek”, Mariusz S. „Kiler” oraz Andrzej K. „Dziki”. Zagrają ballady będące muzycznie połączeniem rocka z hip-hopem.

W obecnym składzie PARAGRAF 64 istnieje od 2013 r. i jest kontynuacją utworzonego w wcześniej na terenie Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich innego zespołu. Projekt utworzenia i reaktywacji zespołu muzycznego powstał podczas realizacji autorskiego programu „Muzyczna podróż w czasie”, który na trwale wpisał się w szeroki wachlarz prowadzonych zajęć resocjalizacyjnych na terenie strzeleckiej „dwójki”. Mają w swoim repertuarze ponad 30 utworów autorskich, zróżnicowanych muzycznie w których wymieszany jest mocny rock z hip-hopem ale i pełne ciepła rockowe ballady, które chwytają za serce najtwardszych. Zbierają bardzo dobre recenzje na koncertach i festiwalach. Już w tej chwili mają liczną grupę fanów w Fundacji Sławek, wśród studentów resocjalizacji, rodzin oraz bliskich, a także ludzi którzy w nich uwierzyli i wspierają ich mocno.

Zespół w czerwcu tego roku wydał debiutancką płytę pod tytułem „Mój Anioł Stróż”. Płyta nie różniła by się znacząco od innych wydawnictw na rynku muzycznym, gdyby nie fakt, iż została w całości stworzona przez osadzonych z Zakładu Karnego nr. 2 w Strzelcach Opolskich. Wydawcą płyty jest Fundacja Sławek, koproducentem Aneta Zalejska, a producentem muzycznym Janusz Yanina Iwański.

Dwa razy wygrali przegląd zespołów więziennych w Wojkowicach. Pierwszy raz zajęli tam wspólnie 1 miejsce z wielokrotnym triumfatorem zespołem Dream z ZK Racibórz (2013), drugi raz już zajęli pierwsze miejsce bezapelacyjnie (2014). Koncertowali kilkadziesiąt razy dla publiczności zarówno wewnątrz zakładów karnych, jak i poza jego murami. Grali na koncertach jako support przed takimi zespołami jak OSTR czy 4GramY – Janusza YANINY Iwańskiego. Członkowie zespołu zaangażowani również w działalność charytatywną, bardzo chętnie udzielają się w różnego rodzaju koncertach np. Wielka Orkiestra Świąteczje Pomocy. Ostatnim bardzo wielkim osiągnięciem zespołu był występ podczas 34 Międzynarodowego Festiwalu PIKNIK COUNTRY w Mrągowie, gdzie zagrali dwa koncerty i zostali przyjęci bardzo pozytywnie, pomimo iż sami tworzą w innym klimacie muzycznym.

Głównym celem twórczości PARAGRAF 64 jest to, by pokazać ludziom, że nawet siedząc w cieniu krat można robić coś, co jest warte żeby wyszło poza te kraty. Zdając sobie sprawę, że o więźniach myśli się stereotypowo – tylko źle, wierzymy iż dzięki tej płycie choć cześć ludzi zmieni o nich zdanie!

Zespół PARAGRAF 64 powoli staje się przykładem, że warto wspierać takie działania. Ci ludzie po wyjściu na wolność mają szansę na inne życie niż do tej pory, nie staną się dla nas zagrożeniem. Wręcz przeciwnie, staną się przykładem dla młodzieży, która nie wie dokąd iść, a także innych więźniów.

 

 

Related Posts