183
Mamy przyjemność poinformować ,że po raz kolejny jako ekspert w dziedzinie instrumentów, znawca tradycji , wielokrotnie nagradzany za ratowanie dziedzictwa kulturowego – Roman Kryst uczestniczyć będzie jako jeden z Jurorów w Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”- XV Mazowieckim Konkursie Gry na Ligawce,oraz wydarzeniu połączonym – ” 1 Tabor Podlaski”.
Przez trzy listopadowe dni 25-27.11.2016 roku na zachodnich rubieżach historycznej Rusi Halickiej, a wschodniego Księstwa Mazowieckiego, tam, gdzie krzyżują się trzy tradycje , rok w rok spotykają się legacze z trzech Diecezji. Miejscowość Łochów -tam, gdzie spotykają się Mazowsze, Podlasie i Kurpie.
Roman Kryst – Częstochowska Kapela Biesiadna „Grupa Romana” wraz z Parafia NMP Częstochowskiej ul Michałowskiego zapraszają również wszystkich chętnych 26 listopada w sobotę na Andrzejki , które odbędą się w Auli Parafii po mszy świętej o godz. 18.00 – wstęp oczywiście wolny.
Roman Kryst od kilku lat uczestniczy jako juror w tym festiwalu – ” z każdym rokiem jest coraz więcej uczestników (mówi Roman Kryst) , coraz więcej młodzieży i dzieci , którzy sięgają po takie tradycyjne instrumenty jak ” ligawka” , notabene i ten instrument również znajduje się w mojej kolekcji ,i jest prezentowany na wystawach przede wszystkim w innych regionach niż Mazowsze ,bo gra na tym dętym instrumencie drewnianym , to wyjątkowa tradycja właśnie tamtego regionu, związana kulturowo z okresem Adwentu. Za pomocą długich drewnianych trąb , których dźwięk słychać na kilka kilometrów, nawoływano na msze świętą zwaną Roratami, Zwyczaj ten trwał prawie 200 lat .Podczas okupacji zakazano używać tego instrumentu, w obawie o przekazywanie sobie umówionych sygnałów – co właściwie było prawdą. Ogromna chwała wiec organizatorom , za wskrzeszenie tej tradycji i rozpowszechnianie ligawki – ewenementu na skalę europejską, w Polsce mamy wiele takich „cudów” – cieszy mnie ,że coraz częściej zaczynamy doceniać to co posiadamy, jak mówi stare przysłowie : cudze chwalicie – swego nie znacie …” , wierze, że i ja odrobinę przyczyniam się do wzrostu świadomości w społeczeństwie , prezentując często instrumenty twórców naszych , polskich , których w swojej prywatnej kolekcji posiadam bardzo dużo. Wbrew opinii o naszych dzieciach i młodzieży, stwierdzam, że z ciekawością i zainteresowaniem uczestniczą na każdych zajęciach z moimi instrumentami, że nie tylko im w głowie gry komputerowe.”
zdjęcie z konkursu gry na ligawce.