Najnowsza książka o Żarkach, Leśniowie i Przewodziszowicach

by Grzegorz Ławniczek

Najnowszą książkę o Żarkach, Leśniowie i Przewodziszowicach napisał dr hab. Jacek Szpak. Przy pełnej sali odbyła się promocja publikacji (O8.10.) w MGOK Żarki. Było dużo interesujących opowieści, faktów i pytań, również od publiczności.

– Wśród podejmowanych tematów nigdy u mnie nie brakowało tych związanych z dziejami Żarek, Leśniowa i Przewodziszowic – powiedział dr hab. Jacek Szpak. Przyznał, że jego zainteresowanie historią zaczęło się w domu rodzinnym. To babcia Weronika opowiadała o pewnych zdarzeniach, które pozostały w pamięci. – Po przeczytaniu „Potopu” wiedziałem, że historia to moja pasja, która z czasem stała się zawodem – zdradził w czasie spotkania J. Szpak.

W 1382 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o Żarkach. Dokładnie 640 lat później w 2022 roku została podpisana umowa na wydanie książki. – Naturalnym stało się, aby powierzyć zadania historykowi z Żarek. Jacek Szpak to dla nas to rodak. Urodził się i wychował w Żarkach, tu pracował w szkołach. Jego naukowe zainteresowania sprawiły, iż od 2012 roku pracuje w Uniwersytecie Śląskim – wyjaśnia Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Ogromna wiedza J. Szpaka dotycząca historii rodzinnego miasta, dziejów zakonów katolickich, a także przemian społecznych i gospodarczych sprawiły, że staraniem Gminy Żarki ukazuje się nowa książka. W całości sfinansowana przez żarecki samorząd. Od ponad 40 lat jest to pierwsze, profesjonalnie przygotowane wydawnictwo zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi publikacje historyczne.

Do tej pory Żarki, Leśniów i Przewodziszowice nie posiadały tak obszernego i cennego opracowania od czasów najwcześniejszych aż do 1870 roku. Na kartach książki znalazło się wiele interesujących faktów i wydarzeń związanych z miastem, jego rozwojem, mieszkańcami i ich codziennym życiem. – Zanurzając się w niemal 500 lat historii przekonamy się, jak wiele jest powodów do dumy i zadumy. Żarczanie odkryją swoje miejsce zamieszkania na nowo – dodaje burmistrz K. Podlejski.

ksiazka zarki8 ksiazka zarki7 ksiazka zarki6 ksiazka zarki5 ksiazka zarki4 ksiazka zarki3 ksiazka zarki2 ksiazka zarki1

W trakcie spotkania książki przekazano do bibliotek: miejskiej i szkolnych. Specjalne podziękowania skierowano do autora książki i jego rodziców Zofii i Stanisława Szpaków.
Książka „Dzieje Żarek – Leśniowa – Przewodziszowic do 1870 roku
” do kupienia w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Prowadzona jest sprzedaż stacjonarna i wysyłkowa.

Related Posts