Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej na pustkowiach Utach

by Grzegorz Ławniczek

Dla marsjańskiego pojazdu tworzonego na Politechnice Częstochowskiej nie była to pierwszyzna – w prestiżowym konkursie łazików w USA ekipa konstruktorów z PCz wystartowała po raz 7.

University Rover Challenge (URC) szczyci się statusem renomowanego konkursu w dziedzinie robotyki dla studentów. Od 2007 roku odbywa się rokrocznie na pustyni południa stanu Utah – w bazie Mars Desert Research Station w Hanksvill. Zespoły inżynierskie ze wszystkich kontynentów starają się sprostać wyzwaniu zaprojektowania i skonstruowania marsjańskiego łazika przyszłości – takiego, który kiedyś będzie miał okazję sprawdzić się podczas prawdziwej załogowej misji na Marsa u boku astronautów.

Choć właściwe zawody zaczęły się 1 czerwca, częstochowscy konstruktorzy z PCz Rover Team byli na miejscu już parę dni wcześniej, swoje kolejne poczynania relacjonując na Facebooku oraz Instagramie. Sam łazik – na potrzeby transportu rozłożony na mniejsze części – został wysłany do Stanów osobno w skrzyni specjalnie zbudowanej przez jedną z częstochowskich firm. Pojazd składany był już na miejscu; w tamtejszym terenie przeszedł też test nowych rozwiązań mających pomóc mu w jak najpomyślniejszym starcie.

Na czterodniowe, konkursowe zmagania łazików złożyły się przeróżne „misje” – czyli zadania odpowiadające tym, które przynajmniej potencjalnie mogłyby być realizowane na innej planecie. Do wykonania była więc misja naukowa (Science Mission), pomoc astronaucie (Extreme Retrieval and Delivery Task), zadanie serwisowe (Equipment Servicing Task) i jazda autonomiczna (Autonomous Traversal Task).

Jako że przygotowanie i operowanie pracą łazika marsjańskiego to praca integrująca kompetencje z kilku dziedzin, w mistrzostwach walczył nowy, interdyscyplinarny zespół w składzie: Cezary Kołodziejek – team leader, marketing, łączność, Antoni Wielgus – elektronika, programowanie, Daniel Kucharski – jazda autonomiczna, łączność, Maciej Kuczyński – programowanie, biologia, Mateusz Tądel – mechanika, mechatronika, Łukasz Pałuszka – mechanika, mechatronika. Ekipę wspierali członkowie składu z 2018 roku – Piotr Ptak oraz Maciej Pierzgalski. Nad wszystkim czuwał dr hab. Janusz Bobulski.

Do edycji 2022 zgłosiła się rekordowa liczba 99 drużyn. W finałach wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów. PCz Rover Team – studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn – wspięli się na dobre 11 miejsce, udowadniając, że zespół Politechniki Częstochowskiej utrzymuje się w światowej czołówce. 11 pozycja to także dobry punkt startowy do walki o jeszcze lepszy wynik w przyszłorocznych zawodach. Tym bardziej, że kształconym na PCz młodym inżynierom już udało się być absolutnie bezkonkurencyjnymi podczas URC – w 2018 roku.

14 czerwca na Politechnice Częstochowskiej drużynie PCz Rover Team w imieniu samorządu gratulował zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski, a ze strony uczelni – prof. dr. hab. inż. Jerzy Wysłocki, prorektor uczelni do spraw nauki.

Miejski samorząd w ramach programu ,,Akademicka Częstochowa” wsparł w tym roku udział zespołu Politechniki w finale University Rover Challenge kwotą 10 tys. zł. Udział w turnieju nie jest zresztą jedynym przedsięwzięciem naszej uczelni technicznej wspartym przez Miasto z tegorocznej puli środków ,,Akademickiej Częstochowy”.

Za umożliwienie zespołowi PCz Rover Team uczestnictwa w finałach, zarówno prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, jak i jego zastępca Piotr Grzybowski, otrzymali oficjalne podziękowanie podpisane przez prorektora ds. nauki prof. dr. hab. inż. Jerzego Wysłockiego oraz opiekuna Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn dr. hab. inż. Dawida Cekusa, prof. PCz.

w galerii obok i u góry: łazik z Częstochowy podczas wykonywania zadań w surowym otoczeniu Mars Desert Research Station w Hanksvill, Utah (materiały dzięki uprzejmości PCz), częstochowianie na miejscu zawodów oraz spotkanie m.in. prezydenta Piotr Grzybowskiego z ekipą PCz Rover Team 14 czerwca (fot. Piotr Koćwin, PCz)

To był wspaniały czas i niezwykłe przeżycie dla całego zespołu. Każdy z nas dawał z siebie wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.

Finalnie uplasowaliśmy się na 11 miejscu spośród 99 drużyn z całego świata oraz osiągnęliśmy 3 miejsce wśród europejskich drużyn.

Gratulujemy również wyników naszym rodakom:
AGH Space Systems – 4 miejsce
Impuls Mars Rover – 5 miejsce
Projekt Scorpio – 13 miejsce.
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze szerszym gronie i zgarniemy biało-czerwone podium!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w nas wierzyli przez caly rok.
lazik usa politechnika czestochowska lazik pcz lazik pcz2 lazik pcz3 lazik pcz4
Niezawodne wsparcie gwarantują:
Politechnika Częstochowska
Invest in Czestochowa
Cantoni Group
DOMBUD Częstochowa Hurtownia Budowlana
Margol Electronics sp. z o.o
Drukarnia Golem 3D
Jul-spaw Usługi Spawalnicze tel. 537 099 395

Related Posts