II nagroda dla reżysera Krzysztofa Kasprzaka za film „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”.

by biuro

13 października 2021 roku odbył się w Warszawie XVI Festiwal Losy Polaków 2021. Celem Festiwalu jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji wśród odbiorców krajowych, a także wśród środowisk polonijnych na świecie. Na festiwal przysłano ponad 150 filmów, programów multimedialnych i radiowych z ponad 30 krajów

Drugą  nagrodę w kategorii filmów upamiętniających beatyfikację Prymasa Stefana Wyszyńskiego i rocznicę Solidarności otrzymał reżyser Krzysztof Kasprzak za film „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”.

Film dokumentalny „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok” zrealizowany  został przez Studio Filmowe Kas Film z archiwalnych materiałów filmowych nagranych przez francuskiego operatora. Film pokazuje jak pielgrzymowano na Jasną Górę w początkach lat 60-tych. Jest to 245. Piesza Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę.

Kilka tysięcy osób gromadzi się w rejonie Starego Miasta w Warszawie. Błogosławi ich kardynał Stefan Wyszyński. Za chwilę rozpoczną 9 – dniowy marsz prowadzony przez ojców paulinów. Ciekawe ujęcia są z drogi, którą przemierzają pątnicy: chaty kryte strzechą, wozy konne, postoje na posiłki. Wszystko to już dzisiaj wygląda całkiem inaczej i wreszcie – Częstochowa wejście do miasta: ul Mirowska, Aleja Najświętszej Maryi Panny i oczywiście  docelowe miejsce Jasna Góra.

Autorom filmu udało się dotrzeć do notatek Służby Bezpieczeństwa i przytoczyć w filmie opis tej pielgrzymki widziany ich oczyma.

Komentarz do filmu napisał Krzysztof Kasprzak na podstawie opracowania prof. dr hab. Andrzeja Zakrzewskiego UJD, konsultacja dr. Cecylia Langier UJD, konsultacja historyczna o. Melchior Królik OSPPE, który brał udział w tej pielgrzymce.  Montaż i udźwiękowienie Robert Nawrot Studio Filmów Video Rob & Mar, lektor Zdzisław Makles, producent Krzysztof Kasprzak Kas Film. Czas 30 minut.

Film można zobaczyć na youtube pod adresem  www.youtube.com/watch?v=vstxG79RzWs

Zdjęcia dołączone pochodzą  z filmu.

 

Related Posts