I Festiwal im. Piotra Machalicy – od 1 do lipca

by Grzegorz Ławniczek

Te trzy dni z teatrem, piosenką, fotografią i znanymi w całej Polsce osobowościami kultury zainauguruje odsłonięcie częstochowskiej „ławeczki” nieodżałowanego aktora. Bezpłatne wejściówki na festiwalowe wydarzenia będą do odbioru od 24 czerwca.

Dla tych, którzy nieco orientują się w życiu kulturalnym Częstochowy, to właściwie nie jest wielkie zaskoczenie. Zmarły niecałe dwa lata temu Piotr Machalica ceniony był w całej Polsce – i rozpoznawalny m.in. dzięki kilkudziesięciu rolom w filmach, serialach czy Teatrze Telewizji –  ale to z właśnie z Częstochową był mocno związany na ostatnim etapie życia. Przez kilkanaście lat kierowania artystyczną działalnością Teatru Mickiewicza poznał tu – jak sam mówił w magazynie kulturalnym „CGK” – wielu artystów, którzy z biegiem czasu stali się jego przyjaciółmi. A miejscowa publiczność obdarzała go masą ciepła – z dyrektorskiego fotela wychodził przecież na deski, niejednokrotnie w głównych rolach, stykał się z tą publicznością bezpośrednio. Otaczało go też grono świetnych częstochowskich muzyków. To oni byli jego partnerami podczas recitali, z którymi jako śpiewający, interpretujący piosenki aktor występował nie tylko lokalnie. W końcu –  po tym jak odszedł 14 grudnia 2020 roku w wieku ledwie 65 lat, spoczął na częstochowskim cmentarzu Rocha.

Niecały rok później powstała Fundacja imienia Piotra Machalicy. Jej misją jest upamiętnianie go jako osoby i artysty –  nie tylko teatralnego. Jak podkreśla prezeska Zarządu Fundacji Aleksandra Sosnowska-Machalica – Festiwal ma być wydarzeniem otwartym, z wolnym wstępem, przede wszystkim po to, aby stymulować młodych ludzi do aktywnego udziału w kulturze. Do jej odbierania, ale i tworzenia.

Z Fundacją działa wiele znakomitości świata sztuki, przyjaciół artysty. To z nimi będziemy mogli zetknąć się przez te pierwsze trzy lipcowe dni w Częstochowie. Jan Wołek, Krzysztof Materna, Magda Umer, Hanna Śleszyńska – każda z tych i wielu innych postaci pojawiających się w programie jest wystarczającym powodem, aby w Festiwalu wziąć udział.

Odsłonięcie Ławeczki Piotra Machalicy

Na otwarcie – w najbliższy piątek, 1 lipca – zaplanowano odsłonięcie Ławeczki Piotra Machalicy – w popularnej częstochowskiej ,,III Alei”, w pobliżu fontanny „Dziewczynka z gołębiami”. Pomysł stworzenia takiego elementu małej architektury wyszedł od Małgorzaty Iżyńskiej, a autorem projektu rzeźby aktora jest Zbigniew Stanuch. ,,Mistrzem ceremonii” odsłonięcia będzie Jan Wołek; na liście gości są też Nula Stankiewicz, Shandrelica Casper, Ewa Żmijewska,  Jerzy Bończak, Janusz Strobel, Aleksander Machalica, Adam Machalica.

Wśród wydarzeń festiwalowych są też m.in.: spektakl ,,Serca na odwyku” (z Hanną Śleszyńską, Katarzyną Żak, Michałem Pielą, Cezarym Żakiem), koncert galowy ,,Moje chmury płyną nisko” (z udziałem Magdy Umer, Nuli Stankiewicz, Katarzyny Żak, Ewy Żmijewskiej, Shanderlicy Casper, Janusza Strobla, Artura Żmijewskiego, Cezarego Żaka, Andre Hubnera-Ochodlo, Olka Klepacza, Marcina Januszkiewicza, Pawła Pańty, Michała Rorata, Krzysztofa Niedźwieckiego, Cezarego Konrada) – obie imprezy w gmachu częstochowskiego Teatru.

Miejska Galeria Sztuki będzie areną drugiego dnia festiwalowego – z projekcją spektaklu Teatru Telewizji ,,Smutne miasteczko”, wernisażem wystawy fotografii Piotra Machalicy z różnych okresów, spotkaniem z cyklu ,,Nieśmiertelni” – z udziałem takich postaci jak Magda Umer,  Nula Stankiewicz,  Jerzy Bończak, Krzysztof Materna, Janusz Strobel, Artur Żmijewski, Jan Wołek, Robert Dorosławski, Adam Machalica – w końcu koncertem Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla ,,Tak młodo jak teraz”. Co ciekawe – podczas tego koncertu wykorzystywane będą fragmenty rozmowy,  którą w 2018 r. z Piotrem Machalicą przeprowadzili właśnie Nula Stankiewicz i Janusz Strobel.

Organizatorzy zapowiadają, że zapewnią możliwość skorzystania z wydarzeń drugiego dnia Festiwalu (,,Nieśmiertelni” i ,,Tak młodo jak teraz”) wszystkim zainteresowanym – jeśli zabraknie wejściówek, będzie można oglądać transmisję na telebimie na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, ale obowiązują wspomniane wejściówki – do pobrania od 24 czerwca w kasach OKF oraz Teatru.

Organizatorem głównym jest Fundacja im. Piotra Machalicy, a współorganizatorami – Miejska Galeria Sztuki, Teatr im. Adama Mickiewicza oraz Fundacja Złota Gwiazda.

PROGRAM:

1 lipca

14.00 III Aleja NMP – odsłonięcie Ławeczki Piotra Machalicy, prowadzenie – Jan Wołek, udział: Nula Stankiewicz, Shandrelica Casper, Ewa Żmijewska, Jerzy Bończak, Janusz Strobel,  Aleksander Machalica, Adam Machalica

19.00 Teatr im. Adama Mickiewicza – spektakl ,,Serca na odwyku”, wyk. Hanna Śleszyńska, Katarzyna Żak, Michał Piela, Cezary Żak

2 lipca

Miejska Galeria Sztuki, al. Najświętszej Maryi Panny 64

14.00 sala kina OKF Iluzja – projekcja spektaklu Teatru Telewizji ,,Smutne miasteczko”

16.00 Galeria ZWIASTUN  – otwarcie wystawy fotografii dokumentujących role teatralne Piotra Machalicy

17.00 sala kina OKF Iluzja – spotkanie z cyklu ,,Nieśmiertelni” z udziałem: Magdy Umer,  Nuli Stankiewicz,  Jerzego Bończaka, Krzysztofa Materny, Janusza Strobla, Artura Żmijewskiego, Jana Wołka, Roberta Dorosławskego, Adama Machalicy

20.30 sala kina OKF Iluzja  – koncert ,,Tak młodo jak teraz – pamięci Piotra Machalicy”, wykonawcy: Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Paweł Pańta, Cezary Konrad

3 lipca

Teatr im. Adama Mickiewicza

18.00 ,,Moje chmury płyną nisko” – koncert galowy z udziałem Magdy Umer, Nuli Stankiewicz, Katarzyny Żak, Ewy Żmijewskiej, Shanderlicy Casper, Janusza Strobla, Artura Żmijewskiego, Cezarego Żaka, Andre Hubnera-Ochodlo, Olka Klepacza, Marcina Januszkiewicza, Pawła Pańty, Michała Rorata, Krzysztofa Niedźwieckiego, Cezarego Konrada.

na podst. informacji udostępnionej przez Miejską Galerię Sztuki

Related Posts