Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA 2022 – 19-20 sierpnia w Częstochowie

by biuro

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury eFKA powraca!

Festiwal Kultury Alternatywnej znów zawładnie ulicą Mielczarskiego eFKA, czyli Festiwal Kultury Alternatywnej zadebiutował na kulturalnej mapie miasta w sierpniu 2021 r. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Oczami Brata. Cel, który przyświecał organizatorom, był jasny: kulturalne ożywienie i rewitalizacja Starego Miasta. Stąd większość wydarzeń skoncentrowana była w okolicach ul. Mielczarskiego. Adres ten wybrano nieprzypadkowo, to właśnie tu od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal, który powołali do życia fundacja i Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, stanowi fenomen nie tylko w skali miasta. Zapał wyjątkowych pracowników i ich pozytywną energię szybko docenili mieszkańcy. Dziś „Alternatywa 21” stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc w Częstochowie. Na przekór wszystkim stereotypom!

Jeśli chodzi o schematy, to fundację, Alternatywę 21 i sam Festiwal łączy idea ich burzenia. Sukcesywnie walczą więc z łatką „ulicy cudów”, której „dorobiła” się „Mielczarskiego” (a wszystko przez liczne przestępstwa, które miały tu w przeszłości miejsce). Dziś dzięki tym połączonym siłom, ta część miasta budzi coraz więcej przyjaznych skojarzeń. Potęgują je m.in. murale, które powstały tu w ostatnim czasie, np. podczas pierwszej edycji Festiwalu. Impreza na taką skalę była konieczna, by deprecjonowany potencjał Starego Miasta i samej ulicy Mielczarskiego mógł wreszcie dojść do głosu.

eFKA 2021 zapewniła mieszkańcom miasta i regionu trzy dni atrakcji, udział 150 artystów oraz zaangażowanie 60 wolontariuszy. Frekwencja dopisała, opinie były pozytywne, a zarówno mieszkańcy Starego Miasta, jak i goście, podkreślali, że potrzeba organizacji wydarzenia tego typu istniała od dawna. Tym samym cel integracji różnych środowisk został zrealizowany.

Tak odbiór Festiwalu sprawił, że wydarzenie doczekało się kontynuacji. Rok temu poprzeczka została postawiona jednak wysoko, więc organizatorzy nie dopuścili do obniżenia poziomu. Dobrze oddaje to program tegorocznej imprezy. Złożyły się na niego propozycje wartościowe i starannie przemyślane, które zapewnią uczestnikom o wiele więcej niż tylko rozrywkę. eFKA od początku stanowić miała synonim jakości. Stąd i różnorodność propozycji – od teatralnych, przez muzyczne i literackie po plastyczne. Program wypełniają więc spektakle, koncerty, warsztaty czy spotkania. Nie zabraknie też m.in. międzynarodowego pleneru artystycznego, pokazu fireshow czy alternatywnego afterparty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Poszczególne punkty Festiwalu odbywać się będą odpowiednio na Dużej i Małej Scenie, wzdłuż ulicy Mielczarskiego oraz w samej Klubokawiarni Alternatywa 21.

eFKA 2022 odbędzie się 19 i 20 sierpnia.

W klimat festiwalu wprowadzą częstochowian wydarzenia towarzyszące, które przewidziano już od 16 sierpnia. Co najważniejsze: wstęp na wszystkie festiwalowe propozycje jest darmowy. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Paweł Bilski – Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata oraz dyrektor, założyciel, aktor i reżyser Teatru Nowemu w Częstochowie. To absolwent Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a także Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (dziś to Uniwersytet) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To on powołał do życia Teatr Oczami Brata skupiający osoby z niepełnosprawnością intelektualną i został współzałożycielem Klubokawiarni Alternatywa 21 (jednej z pierwszej tego typu w Polsce) oraz Kawiarni Alternatywa 21. Za jego sprawą w Częstochowie rozpoczęła się również budowa Domu Oczami Brata, w którym już w przyszłym roku zamieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Bilski jest również specjalistą w zakresie pomocy społecznej, pracy socjalnej, mediacji, negocjacji, organizacji i zarządzania pomocą społeczną. To innowator i trener, który za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jest m.in. wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie teatru, laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych w 2011 r. i laureatem Nagrody im. Księdza Jana Kaczkowskiego. Częstochowian nominowany został również do Nagrody im. Jana Rodowicza Anody jako „Powstaniec czasu pokoju” (organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego).

Festiwal – tak, jak w roku ubiegłym – poprowadzi Krzysztof Berendt – aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, animator kultury, instruktor teatralny. W 2021 r. zdobył on Nagrodę Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka za rolę Księcia Myszkina w spektaklu „Nastazja wychodzi za mąż”. Berendt uczestniczył też w słuchowisku teatralnym „Cebula” Łukasza Staniszewskiego, zrealizowanego w ramach projektu „Te@tr na SŁUCHawkach” oraz teatralnym happeningu „Moja droga” zrealizowanym przez Teatr Nowy w Częstochowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegopochodzących z Funduszu Promocji Kultury
O Festiwalu Kultury Alternatywnej opowiada jego dyrektor artystyczny – Paweł Bilski:
Nie byłoby tego Festiwalu, gdyby nie Klubokawiarnia Alternatywa 21, która od 2016 roku mieści się przy ul. Mielczarskiego. Pracują w niej osoby z niepełnosprawnością intelektualną, często są to absolwenci zajęć Fundacji Oczami Brata i osoby z kręgów wykluczonych społecznie. Ulicę Mielczarskiego również zamieszkują osoby, które w swoim życiu zmagały się z różnymi wyzwaniami. To właśnie oni stali się inspiratorami zmian.

Nie tylko ta ulica, ale i samo Stare Miasto są nieco zapomniane, a przy tym mocno obarczone różnymi stereotypami. Zmienić ma to trwająca rewitalizacja, w którą w znacznej mierze angażuje się Fundacja Oczami Brata. Efekty widać gołym okiem. Wzdłuż ulicy Mielczarskiego udało nam się stworzyć już kilka murali, które nadały nowe barwy tej tkance miasta. Zależy nam, żeby ten deptak, który tworzy ona między ulicą Piłsudskiego a Archikatedrą czy Galerią Jurajską, stał się reprezentacyjną częścią Częstochowy. Pomyśleliśmy, że dla mieszkańców tzw. ulicy cudów i całego Starego Miasta, warto zorganizować specjalną imprezę. Tak narodziła się eFKA. Bogaty program, koncerty, spektakle czy warsztaty, na które zaprosiliśmy podczas pilotażowej, ubiegłorocznej edycji, sprawiły, że to sztuka przyszła do częstochowian. Dosłownie wyszła na ulicę na spotkanie z tymi, którzy często mają do niej ograniczony dostęp. Wiele z tych osób nie może sobie tak zwyczajnie kupić biletu do teatru czy na jakiś koncert. Nasza impreza jest zaś nie tylko interdyscyplinarna, ale co istotne – darmowa.

Odbiór pierwszej odsłony Festiwalu zachęcił nas do dalszego działania. Pokazał, że warto stawiać na jakość. Imprezę polubili mieszkańcy Starego Miasta (co było dla nas kluczowe), ale te trzy dni atrakcji przyciągnęły licznie nie tylko częstochowian, ale także osoby z różnych zakątków naszego regionu i kraju. Mierzymy wysoko. Mamy nadzieję, że kolejne edycje sprawią, że zatrze się dawna, mniej chlubna historia ulicy Mielczarskiego. Od cudów nie uciekamy, ale wierzymy, że będzie ona postrzegana jako miejsce, w którym dzieją się wyłącznie artystyczne cuda.
W tym roku stawiamy przede wszystkim na tytułowe „Relacje”. Pod takim hasłem odbędzie się bowiem druga edycja Festiwalu Kultury Alternatywnej. Zapraszamy na nią 19 i 20 sierpnia. Zależy nam na tym, żeby każdy punkt programu – od spektakli, po plener malarski czy koncerty, wpisywał się w ten motyw przewodni. Dotyczył tego, jak zwracamy się do siebie nawzajem, opowiadamy o innych, jaki mamy szacunek do siebie samego czy osób wokół nas. Stąd jest tak wiele partnerów i osób zaangażowanych w organizację. Zależy nam Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na tym, żeby eFKA łączyła. Była owocem współdziałania, wspólnych chęci i właśnie tych relacji. To pozwoli jej na długo zakorzenić się w Częstochowie. A jak współpraca i relacje, to i rozwój. Zapewni go Artystyczna Scena Talentów, którą udostępnimy z myślą o tych, którzy chcą rozwijać skrzydła, ale brakuje im odpowiedniego wsparcia i zachęty. My mówimy: scena należy do Ciebie, pokaż to, co gra Ci w duszy.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni mieszkańcom, że otwierają dla nas swoje podwórka, ale także wszystkim firmom, dzięki którym eFKA może się odbyć. Cały czas podkreślamy, że wszyscy stanowimy jedną społeczność. To kluczowe, bo takie poczucie w ostatnim czasie mocno się zatraciło. Przyczyniła się do tego zwłaszcza pandemia koronawirusa, która mocno ograniczyła kontakty międzyludzkie. Nie bez znaczenia dla dzisiejszego postrzegania świata jest również wojna, która nadal toczy się w Ukrainie. Ostatnie tygodnie pokazały, że potrafimy się pięknie jednoczyć. Nasza eFKA też oddaje to, jaką wartość ma bycie razem.

Działania towarzyszące rozpoczną się już we wtorek!

Artystyczny klimat będzie można poczuć już przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu. Zapewnią go niezwykle interesujące działania towarzyszący. We wtorek, 16 sierpnia warsztaty kreatywne dla artystów poprowadzi Paweł Bilski. Na środę i czwartek (17 i 18 sierpnia) zaplanowano zaś masterclass Agaty Dudy-Gracz dla aktorów, który odbędzie się na deskach Teatru im. A. Mickiewicza. Reżyserka i scenografka teatralna jest laureatką m.in. statuetek Złotej Maski, „Złotym Laurem”, nagrodą „Ludwika” oraz Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Także w czwartek, 18 sierpnia, w Kawiarni Alternatywa 21 na Starym Rynku odbędzie się czytanie performatywne tekstu „Fly Me To The Moon” Marie Jones. Dramat ten przeczytają Katarzyna Linke i Gabriela Bissinger.
Z kolei na piątek, 19 sierpnia zaplanowano warsztaty mistrzowskie z improwizacji aktorskiej, które poprowadzi Wojciech Tremiszewski. Aktor, reżyser i scenarzysta jest założycielem trójmiejskiego teatru improwizacji „W Gorącej Wodzie Kompani”. Telewidzowie znają go zaś jako Warrena z kabaretowego spektaklu improwizowanego „Spadkobiercy”.
Warsztaty prowadzone przez Bilskiego i Tremiszewskiego odbywać się będą w Warsztacie Terapii Artystycznej przy ul. Krakowskiej 1.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Festiwal rozpocznie parada, a zakończy „Alternatywne afterparty” eFKA 2022 rozpocznie się w piątek, 19 sierpnia. Inauguracją będzie parada, która o godz. 16 wyruszy z pl. Biegańskiego, by dotrzeć na ul. Mielczarskiego. Tam trwać już będą warsztaty oraz Międzynarodowy Plener Artystyczny „Relacje”, którego komisarzem będzie malarka i animatorka kultury Anita Grobelak.

Pierwszego dnia Festiwalu nie zabraknie również dobrej muzyki. Na scenie pojawią się kolejno Jan Samołyk, Agata Pośnik i Marta Burdynowicz. Dawkę teatralnych wrażeń dostarczą zaś spektakle „Apokalipsa Covidowa” i „Powarkiwania Drogi Mlecznej”, czyli najnowsze produkcje Teatru Nowego w Częstochowie. Piątek zwieńczy „Alternatywne afterparty” oraz czytanie performatywne podsumowujące wspomniane już warsztaty z Agatą Duda-Gracz.

Sobotnia odsłona imprezy rozpocznie się już przed południem, od godz. 10 trwać będą warsztaty z rękodzieła artystycznego, plastyczne i animacyjne. O tej samej godzinie wystartuje również „Artystyczna Scena Talentów”. Artyści znów spotkają się podczas „Relacji”, a ich działania podsumuje wieczorny wernisaż wystawy poplenerowej. Na koncertowej liście znajdą się tacy wykonawcy jak choćby Robert Mateuszuk, Filip Sterniuk, projekt Honzatko Rozmontowana i zespół Mikromusic.
Teatralne emocje zapewnią przedstawienia „Rakotwórczość” i „Księżycowa Droga”. W sobotnim programie znajdą się również np. spotkanie z uczestniczką programu „Down the Road” Dominiką Kasińską, „Spacer alternatywny” i pokaz fireshow.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Program Festiwal Kultury Alternatywnej

19-20 sierpnia 2022 r.
ulica Mielczarskiego w Częstochowie
19 sierpnia (piątek)
godz. 16.00 – parada festiwalowa; zbiórka na pl. Biegańskiego i przejście na ul. Mielczarskiego
godz. 16.00-20.00 – warsztaty: z rękodzieła artystycznego, plastyczne oraz animacyjne; ul. Mielczarskiego
godz. 16.00 – 20.00 – Międzynarodowy Plener Artystyczny „Relacje” – komisarz: Anita Grobelak; ul. Mielczarskiego
godz. 17.00 – koncert Jana Samołyka; Mała Scena
godz. 17.00 – czytanie performatywne podsumowujące warsztaty aktorskie z Agatą Dudą-Gracz; ul. Mielczarskiego
godz. 18.00 – spektakl „Apokalipsa covidowa” Teatru Nowego w Częstochowie w reżyserii Pauliny Kajdanowicz; Klubokawiarnia Alternatywa 21
godz. 19.00 – koncert Agaty Pośnik; Mała Scena
godz. 20.00 – koncert Marty Burdynowicz; Mała Scena
godz. 21.00 – spektakl „Powarkiwania Drogi Mlecznej” Teatru Nowego w Częstochowie w reżyserii Adama Nalepy; Mała Scena
godz. 22.00 – alternatywne afterparty, Klubokawiarnia Alternatywa 21
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

20 sierpnia (sobota)
godz. 10.00-20.00 – warsztaty: z rękodzieła artystycznego, plastyczne oraz animacyjne; ul. Mielczarskiego
godz. 10.00-12.00 – Artystyczna Scena Talentów; Mała Scena
godz. 12.00-12.45 – „Salonik poezji dla dzieci” – czytanie performatywne wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy; Mała Scena
godz. 13.00-18.00 – Międzynarodowy Plener Artystyczny „Relacje” – komisarz: Anita Grobelak; ul. Mielczarskiego
godz. 13.00 – koncert zespołu Pieśniara „Dzieciograjki”; Mała Scena
godz. 14.00 – spektakl „Rakotwórczość” w reżyserii Sylwii Oksiuty-Warmus; Duża Scena
godz. 15.00 – spotkanie z Dominiką Kasińską, uczestniczką programu „Down the Road”; Mała Scena
godz. 16.00 – spacer alternatywny; ul. Mielczarskiego
godz. 16.00 – koncert Roberta Mateuszuka; Mała Scena
godz. 17.00 – spektakl „Księżycowa Droga” Teatru Nikoli z Krakowa; ul. Mielczarskiego
godz. 18.00 – koncert Filipa Sterniuka; Mała Scena
godz. 18.45 – otwarcie wystawy poplenerowej; ul. Mielczarskiego
godz. 19.00 – koncert zespołu Honzatko Rozmontowana; Duża Scena
godz. 20.00 – koncert zespołu Mikromusic; Duża Scena
godz. 21.00 – pokaz fireshow; ul. Mielczarskiego
godz. 21.00 – „Improwizacja aktorska” – czytanie performatywne; Klubokawiarnia Alternatywa 21
godz. 22.00 – alternatywne afterparty; Klubokawiarnia Alternatywa 21
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany programu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Działania towarzyszące festiwalowi:

16 sierpnia (wtorek), godz. 10.00–18.00 – warsztaty kreatywne Pawła Bilskiego dla artystów; Warsztat Terapii Artystycznej, ul. Krakowska 1
17 sierpnia (środa), godz. 10.00-22.00 – masterclass Agaty Dudy-Gracz; Teatr im. A. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15
18 sierpnia (czwartek), godz. 10.00 -22.00 – masterclass Agaty Dudy-Gracz; Teatr im. A. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15
18 sierpnia (czwartek), godz. 18.00 -19.00 – czytanie performatywne tekstu „Fly Me To The Moon” Marie Jones w wykonaniu Katarzyny Linke i Gabrieli Bissinger; Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek
19 sierpnia (piątek), godz. 10.00 -16.00 – warsztaty mistrzowskie z improwizacji aktorskiej Wojciecha Tremiszewskiego; Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Krakowska 1
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Kto stoi za organizacją Festiwalu Kultury Alternatywne?

Fundacja Oczami Brata
Fundacja Oczami Brata powstała w Częstochowie w 2014 r. Zadedykowano ją Karolowi Bilskiemu, zmarłemu w 2013 r. bratu Fundatora i Prezesa Zarządu organizacji. Zgodnie z nazwą, misją fundacji jest patrzenie na świat oczami osób z niepełnosprawnością.
Fundacja realizuje autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością. W myśl tej idei prowadzi ośrodki wsparcia dla dorosłych, mieszkania wspomagano-treningowe, asystenturę społeczną, klubokawiarnię i kawiarnię, działania animacyjne oraz kulturalne i wolontariat. Z roku na rok, dochodzą nowe projekty. Największym z dotychczasowych przedsięwzięć jest budowa Domu Oczami Brata, który zlokalizowany jest na Błesznie. Prace rozpoczęła się w maju 2020 r., a już w przyszłym roku zamieszkają w nim osoby z niepełnosprawnością.
To przedsięwzięcie także będzie promowane podczas Festiwalu Kultury Alternatywnej. Budynek będzie przeznaczony dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, którzy ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Zamieszka tu 16 osób. Czekać na nich będzie osiem pokoi jednoosobowych oraz cztery dwuosobowe. Oprócz tego w Domu znajdzie się przestrzeń wspólna dla wszystkich mieszkańców, kuchnia, pomieszczenia sanitarne, łazienki i toalety. Obiekt zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością (zarówno pod względem braku barier architektonicznych, jaki i wymogów bezpieczeństwa). Warto dodać, że w Domu Oczami Brata mieścić się będzie scena Teatru Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie.

Ten niezwykły projekt można wesprzeć za pośrednictwem stron domoczamibrata.pl oraz www.siepomaga.pl/oczamibrata
Partnerami głównymi imprezy są Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, Teatr Nowy w Częstochowie, Klubokawiarnia i Kawiarnia Alternatywa 21 oraz Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”
Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, powstała z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata w 2016 r. Obecnie nadal jest spółdzielnią osób prawnych, ale tworzy ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago.
To za sprawą spółdzielni na mapie Częstochowy zadebiutowała Klubokawiarnia Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20). Niezwykły lokal prowadzony jest z powodzeniem przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Alternatywa 21 jest unikatowa nie tylko w skali Częstochowy, ale całego kraju. Klubokawiarnia jest nie tylko miejscem kulinarnych, ale także kulturalnych doznań. Tu odbywają się spotkania, salony poezji, koncerty, spektakle, wernisaże. Scena Alternatywy 21 otwarta jest dla młodych, zdolnych artystów.
Dzięki staraniom osób zaangażowanych w rozwój miejsca zaistniała możliwość stworzenia dodatkowych sześciu miejsc pracy, a co za tym idzie powstania Kawiarni Alternatywa 21. Otwarto ją w 2021 r. Kawiarnia zlokalizowana jest na płycie zrewitalizowanego Starego Rynku w Częstochowie. Szybko stała się ona miejscem, do którego warto wstąpić nie tylko na kawę czy ciastko. Kawiarnia zdążyła zasłynąć już jako organizator koncertów, wystaw, spotkań z poezją czy czytań dramatu współczesnego.
Tym samym od 2021 r. Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21” zatrudnia 12 osób z niepełnosprawnością oraz dwie osoby pełnosprawne. Jest też jedyną spółdzielnią socjalną w kraju, która prowadzi dwa lokale gastronomiczne.
Na co dzień w klubokawiarni i kawiarni odbywa się wiele działań skierowanych do różnych społeczności, w tym m.in. sąsiedzkie wymiany ubrań, książek i roślin, karaoke, salony poezji, recitale, wieczory gier planszowych itp.

Teatr Nowy w Częstochowie
Teatr Nowy w Częstochowie założono w marcu 2021 r. Jego twórcą i dyrektorem również jest Paweł Bilski. Termin powstania nie był przypadkowy, pokrywał się on bowiem z obchodami 60. Międzynarodowego Dnia Teatru. W efekcie powstała zupełnie nowa przestrzeń do działalności twórczej nie tylko w Częstochowie, ale i całym kraju.
Poprzez swoją działalność Teatr Nowy chce być blisko widza, społeczności i serca. Tematyka, którą porusza, wyróżnia go na tle innych niezależnych teatrów w Polsce. To problematyka odważna, istotna społecznie, poruszająca, refleksyjna, a czasem też wzbudzająca kontrowersje.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Zespół artystyczny stanowią młodzi, ambitni ludzie. Debiutancką realizacją, której podjął się Teatr Nowy w Częstochowie, był spektakl „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego (z powodzeniem grany na różnych scenach kraju). Teatr ma na koncie także „Zażynki” w reżyserii Tomasza Mana, czyli koprodukcję z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz teatralny happening „Moja droga” wyreżyserowany przez Pawła Bilskiego.
Najnowszymi produkcjami Teatru są spektakle „Apokalipsa covidowa” w reżyserii Pauliny Kajdanowicz oraz „Powarkiwania Drogi Mlecznej” w reżyserii Adama Nalepy. Oba tytuły będą prezentowane podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Alternatywnej.
Z kolei na wrzesień zaplanowano premiery produkcji: „Ballady i romanse” pod kierownictwem Anny Wilk oraz „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta” w reżyserii Tomasza Valldala-Czarneckiego.
Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.
Partnerstwo zrzesza kilkadziesiąt organizacji i instytucji, które działają na rzecz społeczności dzielnicy Stare Miasto.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Oto artyści tegorocznego Festiwalu Kultury Alternatywnej

MUZYKA

Marta Burdynowicz Aktorka i wokalistka. Występowała m.in. na scenach Teatru Muzycznego Roma, Teatru Muzycznego w Gdyni, Warszawskiej Opery Kameralnej, Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Teatru Rampa czy Teatru Syrena. Znana jest również z ról filmowych, a także dubbingowych. Popularność przyniosło jej zwycięstwo w 12. edycji programu „The Voice of Poland”. Burdynowicz jest też finalistką 21. edycji festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” (Nagroda Publiczności i wyróżnienie jury podczas II sopockiego etapu konkursu) oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German. Honzatko Rozmontowana Projekt muzyczno-teatralny, który powstał dzięki połączeniu muzyki Aleksandra Brzezińskiego oraz tekstów Michała Zabłockiego (określającego twórczość grupy „cyrkowym punkiem”) stworzonych z myślą o aktorce i wokalistce Marcie Honzatko (na co dzień jest ona aktorką Teatru im. A. Mickiewicza). W pierwotnej wersji zespół tworzyli Michał Braszak, Arkadiusz Wiech i Gertruda Szymańska. Podczas festiwalu Marcie Honzatko towarzyszyć będą muzycy związani z Częstochowa: Michał Rorat, Przemysław Smaczny, Sebastian Janik i Kosma Kalamarz. Mikromusic Zespół założony w 2002 r. przez wokalistę Natalię Grosiak i gitarzystę Dawida Korbaczyńskiego. Mikromusic łączy piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz wspaniałą koncertową energię. Twórczość zespołu to fuzja m.in. jazzu, trip-hopu i rocka. Debiutancki album zatytułowany „Mikromusic” ujrzał światło dzienne w 2006 r. Od tego czasu dyskografia grupy rozrosła się o sześć kolejnych płyt studyjnych (najnowszą jest wydana w 2020 r. „Kraksa”) oraz pięć albumów koncertowych. Do najpopularniejszych utworów Mikromusic należą „Takiego chłopaka”, „Bezwładnie” (wykonywane wspólnie ze Skubasem), „Po co ja tu jestem”, „Tak mi się nie chce” oraz „Na krzywy ryj”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Pieśniara Zespół, którego trzon stanowią wokalistka Dorota Kaczor i akordeonista Łukasz Jaworski. Grupa bierze na warsztat tradycyjne pieśni i nadaje im nowe życie. To zabawa konwencją, emisją głosu i nowymi brzmieniami. Podczas Festiwalu Pieśniara zaprezentuje projekt „Dzieciograjki – pieśni dla dzieci z całego świata”. W repertuarze znajdują się pieśni, piosenki oraz kołysanki ludowe i etniczne. Pieśniara sięga nie tylko po pieśni staropolskie, ale też np. syberyjskie, żydowskie, greckie czy afrykańskie. W tym projekcie występują również m.in. Agnieszka Frączyk (skrzypce), Andrii „Veromyr” Volynko (instrumenty perkusyjne) i Alicja Nikoli (chórek). Agata Pośnik Aktorka, wokalistka, marzycielka, która gra również na pianinie. Siłą napędową Agaty Pośnik jest ciekawość, poznawanie nowych ludzi, rzeczy, miejsc i szukanie nowych wyzwań. Uwielbia patrzeć w niebo i być intrygowana każdego dnia, nawet małymi rzeczami. „Muzyczności” to muzyczna podróż, w której artystka dzieli się swoimi muzycznymi fascynacjami, inspiracjami – piosenkami, które przez ostatnie lata zapisały się w jej sercu i ukształtowały jako człowieka.

Jan Samołyk
Wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Jego piosenki to unikalne połączenie wpadających w ucho melodii, alternatywnych gitar i tak zwanej „piosenki z tekstem”. Samołyk wydał dotychczas cztery płyty długogrające, zagrał trasę koncertową w Chinach, a single „Codziennie”, „Problem z wiernością”, „Piosenka o pointach”, „Złe czasy”, „Na prezent” oraz „Nadmorskie miasteczko” gościły na radiowych listach przebojów.

Filip Sterniuk
Wokalista, który przygodę z muzyką rozpoczął jako siedmiolatek. Najpierw za sprawą kanału YouTube „Studio Dla Ciebie” zaczął dzielić się z użytkownikami coverami, dziś prowadzi kanał zatytułowany po prostu „Filip Sterniuk”. Był uczestnikiem 12. edycji programu „The Voice of Poland” (reprezentował drużynę Tomsona i Barona). W maju tego roku, swoją premierę miał jego debiutancki singiel „daj mi chwilę”, który jest dostępny w serwisach streamingowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

TEATR
„Apokalipsa covidowa”
Spektakl Teatru Nowego w Częstochowie. Jego reżyserką oraz autorką scenariusza jest aktorka Paulina Kajdanowicz. Pojawi się ona na scenie razem Anną Wilk, Szymonem Kowalikiem i Michałem Kaszakiem. Przedstawienie w komediowy sposób odnosi się do odbywającego się w trakcie pandemii nauczania zdalnego. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów z różnymi osobami: nauczycielami, uczniami i studentami. Ich wypowiedzi w niezmienionej formie trafiły do tekstu sztuki.

„Księżycowa droga”
Przedstawienie Teatru Nikoli z Krakowa. Zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. I chociaż owe marzenia bywają różne; świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się być nieosiągalne. To tekst, który każdy z widzów zinterpretuje na swój własny sposób i w którym proste sprawy nabierają symbolicznego sensu.

„Powarkiwania Drogi Mlecznej”
Spektakl Teatru Nowego w Częstochowie oparte na tekście autorstwa Bonna Parka w reżyserii Adama Nalepy. Apokaliptyczny obraz naszego świata przedstawiony w krzywym zwierciadle. To tekst, w którym zacierają się granice świata przedstawionego, w którym nie wiadomo już co jest prawdą, a co żartem, co dzieje się na wymyślonej planecie w naszej galaktyce, a co tu i teraz. Przedstawia postaci wyimaginowane i te wzorowane na dobrze nam znanych politykach czy celebrytach. Na scenie zobaczymym.in. Wstrząśniętego Kim Dzong Una, który pragnie zjednoczyć Koreę. Obsadę spektaklu tworzą: Agata Pośnik, Paweł Bilski i Maciej Kotlarz.

„Rakotwórczość”
Przedstawienie profilaktyczne w reżyserii aktorki i arteterapeutki Sylwii Oksiuty-Warmus (związanej z Teatrem im. A. Mickiewicza). „Rakotwórczość” opowiada w budujący sposób o zmaganiach z chorobą nowotworową, o nadziei i zwycięstwie w walce z przeciwnościami losu. To teatroterapeutyczne świadectwo oparte na prawdziwych wydarzeniach, faktach
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
z życia uczestników. Na scenie występują Onkowaleczni: Zygfryda Coner, Zofia Głąb, Aneta Graj, Jolanta Jakubik, Ewa Jasiutowicz, Angelika Kaflowska, Jadwiga Krysiak, Zofia Lis, Roman Nowacki, Anna Ogłaza, Ewa Sikorska, Barbara Siwek i Ewa Walczak. Za dźwięk i projekcje odpowiada Piotr Całus.

SZTUKI PLASTYCZNE
Anita Grobelak
Kuratorka Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Relacje”. Malarka, nauczycielka, animatorka kultury, kuratorka wystaw. W 2007 r. została właścicielką Galerii Teatr from Poland, a w latach 2011-2016 była menagerem artystycznym Teatru from Poland. W 2018 r. założyła grupę artystyczną Atina. Od 2019 r. jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach (w tym blisko 40 indywidualnych) organizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zajmuje się również ilustracją i instalacją.

SPOTKANIA
Dominika Kasińska
Uczestniczka pierwszej edycji programu „Down the Road. Zespół w trasie” prowadzonego przez Przemysława Kossakowskiego. Urodziła się z Zespołem Downa. Dodatkowy chromosom nie przeszkodził jej jednak w realizacji marzeń. Stworzyła swój kanał na YouTube, przeprowadza wywiady, pracuje w niepublicznej szkole jako asystentka nauczyciela. Została wyróżniona w konkursie „Człowiek bez barier 2020”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Rozmowa z Robertem Mateuszukiem wokalistą i aktorem związany z Teatrem Oczami Brata
Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z muzyką?
Robert Mateuszuk: Mój talent odkryła nauczycielka z zerówki – Ewa Kożuch. Powiedziała, że muszę śpiewać. Okazji do tego nie brakowało, zwłaszcza podczas szkolnych akademii. Potem w szkole miałem potem różnych nauczycieli śpiewu, każdy wzniósł w moje życie czegoś innego. Moja rodzina mocno mi w tym kibicowała. Gdy miałem 18 lat (dziś mam 34 lata) zacząłem profesjonalnie uczyć się śpiewu. Mama znalazła mi nauczyciela. Przez lata jeździłem do Kościelca, do Piotra Piechowicza. Niektórzy czasem pytają: skąd mam taki wokal. To w dużej mierze zasługa lekcji z Piotrkiem. Niestety, przystopowała je pandemia. Nauka jednak popłaca, bo wraz z nią idą wyróżnienia na festiwalach, m.in. „Impresjach Artystycznych 2021” w Ciechocinku.
Pamiętasz swój – pozaszkolny – debiut na scenie?
– To było podczas koncertu charytatywnego. Gościnnie wystąpiłem z Formacją Nieżywych Schabuff. To było już kilkanaście lat temu. Dzięki temu wydarzeniu poznałem wiele osób. Takie spotkania są dla mnie cenne.
Jak czujesz się na scenie?
– Jak lew sceniczny. To moje miejsce i myślę, że tak szybko z niej nie zejdę. Staram się przekazywać dobrą energię, sprawiać, żeby te występy były pozytywne. Scena mnie cieszy, chcę, żeby ta radość trafiała również do innych. Na szczęście, po pandemicznej przerwie koncerty wracają i jest ich coraz więcej. To m.in. festyny czy wydarzenia charytatywne. Dla mnie występy są jak tlen. Jednak, gdyby nie było publiczności, nie miałbym dla kogo śpiewać. Trzeba więc dbać o słuchaczy. W najbliższych planach mam przygotowanie autorskiego materiału.
Na scenie pojawiasz się nie tylko jako wokalista, ale też aktor. Występujesz bowiem z Teatrem Oczami Brata. W której roli czujesz się lepiej?
– W obu. Dzięki Teatrowi i ostatniej premierze „Sekstet dla dwojga” mogłem wcielić się w Elvisa Presleya. Zaśpiewać jego piosenki, w podobnym stroju i śpiewać w języku angielskim – to wyzwanie. Udało się. Czułem się tak, jakbym był nim.
Przed Tobą duży koncert. 20 sierpnia wystąpisz podczas Festiwalu Kultury Niezależnej w Częstochowie. To wyzwanie?
– Tak i duża odpowiedzialność, żeby wszystko się udało. Już układam repertuar. Na pewno wprowadzę do niego cover nieżyjącego już Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury byłem”. Bardzo ceniłem tego artystę. Nie zabraknie z pewnością mojego ulubionego utworu „Śniadanie do łóżka” z repertuaru Andrzeja Piasecznego oraz piosenki mojego kolegi Antka Smykiewicza „Pomimo burz”. Wszystkiego jednak nie zdradzam, zostawię pewne niespodzianki. Zapraszam serdecznie. Będzie to duża, dwudniowa impreza. Wstęp jest wolny. Uczestniczyłem w Festiwalu rok temu i zapewniam: klimat jest niesamowity!

REKLAMA:

Reklama na samochodach. Agencja Reklamowa Demo od ponad 20 lat zajmuje się oklejaniem samochodów folią, reklamą na samochodach. Oklejamy całe floty pojazdów firmowych - samochody osobowe, dostawcze, tiry, cysterny. Oklejamy samochody w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i innych miastach. Każdego dnia widoczne na ulicach oklejone pojazdy zwiększają świadomość marki, umacniają pozycję rynkową, zachęcają do zakupu i budzą emocje. Reklama na samochodzie to ekonomiczny, trwały i prestiżowy sposób na zaistnienie w świadomości Odbiorcy.

mobil garázs. Mobilgarázs árak. A cégünk többéves tapasztalattal rendelkezik mobilgarázsok, acélgarázsok, raktárok, tárolóépületek, szerkezetek és melléképületek előállításában. Termékeink tökéletesen beválnak különálló épületként, illetve a meglévő ház vagy épület szerves részeként is.
Polecamy:

Adwokat od zasiedzenia Warszawa Kancelaria Radcy Prawnego Iwona Zubrzycka-Zięba. Kancelaria Radcowska świadczy kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób fizycznych na Tarchominie, Białołęce, Woli i w Centrum Warszawy. Oferuje kompleksową obsługę prawną firm, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych, spółek prawa handlowego. Radca prawny Iwona Zubrzycka – Zięba to profesjonalne porady prawne dla przedsiębiorstw, firm, osób fizycznych, porady on line i e-sąd. Reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej we wszelkiego rodzaju sprawach sądowych, w tym w postępowaniach przeciwko wykonawcom robót budowlanych oraz dostawcom mediów.

Related Posts