SOBOTA, 25 CZERWCA 2022 o 16:00
Festiwal Frytka Off – Park Lisiniec w Częstochowie
To już dziesiąta edycja Festiwalu Frytka OFF. Przez te wszystkie lata zdążył on stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy. Takim, który zawsze gromadzi ogromną rzeszę fanów dobrego grania i gwarantuje najwyższy poziom artystycznych przeżyć. Patrząc na zestaw tegorocznych gości, można zakładać, że dziesiąta Frytka znów zapowiada się na smakowitą, muzyczną ucztę.
Podstawowym zadaniem, jakie stawia sobie w tym roku Frytka OFF, jest ponowne – po przerwie spowodowanej pandemią – przywołanie aury, gdy tysiące ludzi jest blisko siebie, cieszy się swoją obecnością i wspólnie bawi się przy dobrej muzyce.
W tym celu festiwal wraca 25 czerwca do Parku Lisiniec – zielonej przestrzeni wyjątkowo przychylnej zbiorowym, muzycznym uniesieniom. Muzycznie znów będziemy się poruszać w obszarze szeroko rozumianej alternatywy. Na scenie spotkają się różne muzyczne gatunki, estetyki, pokolenia oraz sceniczne osobowości. Pojawią się zarówno ci już doskonale znani i docenieni – Brodka, Tie Break, Pro8L3m czy Mery Spolsky. Jak i ci, którzy dopiero szturmują polski rynek muzyczny oraz serca fanów – Zdechły Osa, Dziarma. Na festiwalu nie zabraknie też zlotu foodtrucków i klubowego afterparty. Będzie wszystko to, za co zdążyliście pokochać tę imprezę.
Dodatkowa, specjalna linia oznaczona nr 111
W sobotę, 25 czerwca, zostanie uruchomiona dodatkowa linia autobusowa w związku z festiwalem FRYTKA OFF-jazd w Parku Lisiniec.
Dodatkowa, specjalna linia oznaczona nr 111, umożliwi jak najlepszy dojazd i powrót z imprezy i pojedzie trasą: PIŁSUDSKIEGO-KORDECKIEGO-PARK LISINIEC.
Autobusy będą kursować od godziny 14.00 do 2.30 w nocy z soboty na niedzielę, z częstotliwością 5-10 minut. Dojazd do Parku Lisiniec jest możliwy również autobusami linii stałych nr 11 i 31.
Przejazdy specjalną linią podlegają opłatom zgodnie z obowiązującą taryfą na liniach miejskich.
Historia Frytki OFF to nieustanne zmiany i ewolucja. Towarzyszą temu niekończące się dyskusje „na mieście”: czy zaproszeni artyści są zbyt mało, czy za bardzo alternatywni? Czy najlepszy klimat był w alei frytkowej, na Promenadzie czy w Parku Lisiniec? Dlaczego dany gatunek muzyczny był w tym roku nadreprezentowany, a innego zabrakło? Czy potrzebne są na festiwalu spektakle teatralne, czy też wystarczy sama muzyka? Czy da się zrobić paradę frytkową w kajakach? Ta siatka pytań i dociekań to już też festiwalowa tradycja i fajnie, że Frytka budzi takie emocje. To znak, że częstochowiankom i częstochowianom na niej zależy, że uznają ją za swoją.
Niestety, najbardziej widoczna zmiana w ramach tegorocznego Festiwalu Frytka OFF jest obiektywnie bardzo bolesna. Wszystkie główne wydarzenia będą musiały pomieścić się jednego dnia. Muzyczne atrakcje nie stracą na jakości, będą jednak podane w bardziej skondensowanej formule. Żyjemy w czasach nakładających się na siebie pandemicznych kryzysów, które zmuszają nas wszystkich do ograniczeń i wyrzeczeń. Dlatego też Frytka powraca w odchudzonej formule. Szkoda tylko, że trafiło to na czas jubileuszu – okrągłej, dziesiątej edycji. Można z tego powodu ronić łzy, ale można też trzymać kciuki, żeby to była tylko forma przejściowa na trudne czasy i żeby w przyszłych latach festiwal wrócił do okupowania większej części weekendu.
Nie ma też co ukrywać, że tegoroczna edycja Frytki będzie miała zaskakująco hip-hopowy posmak. Jest ku temu kilka przyczyn. Po pierwsze, ten gatunek muzyczny był do tej pory wyjątkowo skromnie reprezentowany na festiwalu. Po drugie, w tak zwanym międzyczasie, hip-hop stał się punktem odniesienia dla całego naszego rynku muzycznego. Jego reprezentanci nie tylko zajmują czołowe miejsca w rankingach sprzedaży płyt i popularności, ale znajdują się też w awangardzie muzycznych poszukiwań nowego. Hip-hopowcy nie boją się eksperymentować, mieszają gatunki i przecierają nowe ścieżki. Frytka OFF nie mogła na to wszystko pozostać obojętna, więc szerzej uchyliła dla nich drzwi na swoją scenę. Po trzecie wreszcie, tegorocznej edycji Frytki OFF będzie towarzyszyć wystawa o narodzinach częstochowskiego hip-hopu w Muzeum Częstochowskim. Zapowiada się intrygująca podróż do korzeni częstochowskich rymów i bitów. Hip-hop nie zdominował całkowicie tegorocznego line-up’u. Podczas jubileuszu nie zabraknie różnych odcieni elektroniki, rocka czy nawet jazzu. Festiwal to nadal różnorodność.
Program Frytka OFF – koncerty w Częstochowie
25 czerwca 2022 (sobota):
Częstochowa, Park Lisiniec
duża scena:
16.00 – Dziarma
17.30 – Zdechły Osa
19.00 – Tie Break!
20.30 – Mery Spolsky!
22.00 – PRO8L3M!
23.30 – BRODKA!
mała scena:
17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00 sety dj’skie: BIERNASKI
after:
00.30 – RAT KRU
od 16.00 – FRYTKA OFF FOOD TRUCKS
Imprezy towarzyszące:
24 czerwca 2022 (piątek)
godz. 19.00 – Wernisaż wystawy “SC 034 / POCZĄTKI CZĘSTOCHOWSKIEGO HIP HOPU”
Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, Park im. Staszica
godz. 22.00 – koncert towarzyszący wystawie
Klub Rura, Aleja Najświętszej Maryi Panny 38