CHÓR FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ Z SZANSĄ NA ,,FRYDERYKA”

by Grzegorz Ławniczek

Płyta ,,Beatus Vir” z udziałem chóru ,,Collegium Cantorum” dostała nominację w 25. edycji nagród Akademii Fonograficznej. Zespół ma już długą tradycję i liczne prawykonania na koncie, a od 2012 działa jako chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Chór Filharmonii Częstochowskiej ,,Collegium Cantorum” w swoim dotychczasowym dorobku ma nagrania utworów wielu polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się płyta „Beatus Vir” z utworami autorstwa Pawła Łukaszewskiego, z którym już wielokrotnie współpracował Janusz Siadlak, dyrygent częstochowskiego chóru. Nagrania powstały w latach 2016-2017. Album został nominowany w kategorii ,,Album Roku – Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa.”  Można go w całości posłuchać w serwisie Spotify.

Zawodowy chór mieszany działa przy Filharmonii Częstochowskiej od 2012 roku. Powstał na bazie chóru ,,Collegium Cantorum”, który był autorskim pomysłem jego założyciela, Janusza Siadlaka. Początkowo działał pod patronatem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza), a potem Politechniki Częstochowskiej. W latach 2008-2011 chór był współfinansowany przez samorząd Częstochowy.

,,Collegium Cantorum” ma w dorobku prawykonania utworów m.in. A. Koszewskiego, W. Łukaszewskiego, J. Łuciuka, R. Maciejewskiego, M. Bembinowa czy E. Bogusławskiego, a także pierwsze polskie wykonanie „Misa por la Paz y la Justicia” Ariela Ramireza. Janusz Siadlak otrzymał partyturę tego utworu od kompozytora podczas argentyńskiego tournée chóru. ,,Collegium Cantorum” koncertowało m.in. w wielu krajach Europy, a poza nią w Argentynie, Urugwaju, Chinach i USA. Wśród licznych muzycznych przedsięwzięć organizowanych przez chór jest m.in. częstochowski Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów. Poza wieloma programami a cappella ,,Collegium Cantorum” realizuje formy wokalno-instrumentalne samodzielnie albo z towarzyszeniem orkiestr, wśród których jak dotąd znalazły się m.in. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra ,,Capella Cracoviensis”, „Accademia dell’a Arcadia” czy Connecticut Virtuosi Chamber Orchestra ze Stanów Zjednoczonych.

Chór został wyróżniony Orderem Honorowym ,,Zasłużony dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Już 8 lutego ,,Collegium Cantorum” wystąpi w Filharmonii Częstochowskiej z pełnymi energii utworami z RPA, Botswany, Ugandy czy Ghany. W koncercie weźmie udział zjawiskowy Ablaye Badji z Senegalu, grający na tradycyjnych instrumentach djembe, sabar i tama. Zespół jest właśnie w trakcie intensywnych prób. Więcej informacji o tym koncercie oraz całym aktualnym programie Filharmonii można znaleźć na stronie www.filharmonia.com.pl

Gala rozdania ,,Fryderyków” w obszarze muzyki rozrywkowej i jazzu odbędzie się 9 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Z kolei święto polskiej muzyki poważnej zaplanowano na 12 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

mb

zdjęcie u góry pochodzi
ze strony Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana

Related Posts