Core Veb Vitals już jest od czerwca 2021r.

Czym w ogóle są Core Web Vitals? Core Web Vitals to trzy czynniki, które są częścią składową czegoś, co Google nazywa page experience. Nie od dziś wiadomo, że Google stara się zmuszać deweloperów stron internetowych do zmian, które będą wpływały na pozytywne doświadczenia użytkownika. Szybciej i sprawniej działające strony, które znajdują się w wyszukiwarce, to lepsze wrażenia z używania samego Google, a przecież właśnie o to chodzi.

Oprócz czynników związanych z dostosowaniem do urządzeń mobilnych, bezpieczeństwa oraz przeszkadzających reklam, Google dokłada trzy kolejne czynniki. Będą one odpowiedzialne za określenie, czy dana podstrona jest odpowiednia dla użytkownika pod kątem szybkości i użyteczności. Oczywiście nie są to idealne czynniki, jednak na dzień dzisiejszy są o wiele bardziej miarodajne niż stosowane dotychczas metryki.

Core Web Vitals, są czynnikami mierzonymi w czasie rzeczywistym, na komputerach realnych użytkowników wchodzących na Twoją stronę. Co prawda możesz zbadać te wskaźniki za pomocą testów laboratoryjnych (wszystkie narzędzia do szybkości strony), ale Google będzie brało pod uwagę, to jak Twoja strona wypada na komputerach realnych użytkowników.

Google oficjalnie potwierdziło, że Core Web Vitals będą czynnikiem rankingowym. Jednak nie wiemy, jaka będzie waga tego czynnika. Im szybciej strona będzie się ładować w przeglądarce internetowej tym lepiej. Zależy to nie tylko od struktury serwisu, wielkości zdjęć, ilość skryptów w kodzie strony itp. ale również od jakości serwera czyli hostingu. Aby pozostać wysoko w rankingu wyników google lub wybić się w nim, nie można zapominać o technicznych aspektach SEO. Sama poprawa Core Web Vitals i prędkości witryny nie wystarczy. Powinniśmy skupiać się nie tylko na frazach kluczowych, ich pozycjach i doświadczeniu użytkowników, ale również na samej zawartości strony.

Related Posts